افزایش ظرفیت فله‌ای را قبول نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس زاده شامگاه جمعه در مراسم روز پزشک توسط که نظام پزشکی شهرستان شهریار در مرکز همایش‌های صداوسیما تدارک دیده شده بود، با خطاب قرار دادن خانواده جامعه پزشکی گفت: زحمات و رنج اصلی را خانواده جامعه پزشکی متحمل می‌شوند تا شما پزشکان به مردم خدمت کنید. همچنین در هفته دفاع مقدس نام و یاد بیش از ۴۰۰۰ شهید بهداری رزم را گرامی می‌داریم،

وی به جایگاه پزشکی ایران در دنیا اشاره کرد و افزود: جامعه پزشکی ما ممتاز و منحصر به فرد است و سابقه درخشان پزشکی ایران در دنیا کم نظیر و شاید بی نظیر است، در پاندمی کرونا همچون سایر بحران‌ها و…، جامعه پزشکی در کنار مردم بود و دل به دریای خطر زدند تا هموطنان خود را نجات بدهند، جامعه پزشکی همواره در متن کانون‌های خطر و بحران‌ها قرار دارد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به شتاب بی سابقه جامعه پزشکی در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تخصص و تعهد حرفه‌ای دو بال جامعه پزشکی برای خدمت به مردم است، پیشرفت حوزه پزشکی باعث شده تا امروزه به خیلی از کشورهای دنیا خدمات می‌دهیم و در پزشکی به خودکفایی مطلق رسیده ایم.

رئیس زاده به جایگاه جراحی مغز و اعصاب ایران به عنوان نمونه‌ای از خودکفایی در رشته پزشکی اشاره کرد و گفت: بر اساس نُرم جهانی، ۶ متخصص مغز و اعصاب به ازای یک میلیون نفر جمعیت برآورد می‌شود که WHO عدد ۴.۵ نفر به ازای ۶ میلیون جمعیت را اعلام کرده است، در آمریکا ۱۰.۵ متخصص مغز و اعصاب به ازای یک میلیون نفر جمعیت وجود دارد. در ایران این عدد در سال ۵۷، ۱.۵ متخصص بود که امروز به ۱۳ متخصص مغز و اعصاب به ازای یک میلیون نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: افزایش ظرفیت فله‌ای را قبول نداریم، هیچ حوزه‌ای مثل پزشکی در کشور به خودکفایی نرسیده است، با توجه به هجمه ای که متوجه زحمتکشان عرصه سلامت است، اگر شرایط فعلی و چالش‌های عمیق در حوزه سلامت به درستی درک نشود، آینده پزشکی کشور و سلامت مردم دچار مخاطرات جدی خواهد شد، جامعه پزشکی باید قدر خود را بداند و تخصص و تعهد حرفه‌ای را در کنار هم داشته باشد.

در ادامه این مراسم عبدالقیوم بفکین جراح مغز و اعصاب و رئیس هیأت مدیره نظام پزشکی شهریار با اشاره به مسائل و مشکلات مبتلا به جامعه پزشکی گفت: مهم‌ترین چالش جامعه پزشکی تعرفه‌های غیر واقعی است که باید اصلاح شود، همچنین کمبود مراکز درمانی در شهرستان‌های استان تهران جای انتقاد دارد، در مقایسه با جمعیت ساکن در این مناطق، سرانه پزشکی کافی نیست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در پایان محمود کرباسفروشان متخصص بیهوشی با عنوان این مطلب که همه ما مشکلات سیستم درمانی را می‌دانیم گفت: سازمان نظام پزشکی برای حمایت از حقوق اعضای سازمان شکل گرفته است، سطح علمی در پزشکی ایران در بالاترین سطح دنیا قرار دارد، خدمات درمانی در ایران، بالاترین کیفیت را دارد اما با ارزان‌ترین قیمت انجام می‌شود، تعرفه‌های غیرواقعی باعث نشده که کیفیت خدمات درمانی اُفت کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه