بیماران سرطانی جز بیماران اولویت‌دار از نظر دریافت مشاوره تغذیه
 به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، وبینار علمی اصول تغذیه حمایتی در بیماران سرطانی به همت واحد تغذیه بالینی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، در این وبینار علمی که در بستر سامانه آموزش مداوم کشور برگزار شد، ۲۵۰ نفر از کارشناسان تغذیه بالینی کشور با اصول تغذیه حمایتی در بیماران سرطانی آشنا شدند.

شهریار جانبازی سرپرست مدیریت خدمات بیمارستانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اصول تغذیه حمایتی در بیماران سرطانی از خدمات کارشناسان تغذیه بالینی در مراکز درمانی تقدیر کرد و گفت: فعالیت بدنی ناکافی، مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات، افزایش مصرف سیگار، الکل و غذاهای حاوی چربی زیاد و استرس علل مؤثر در بروز سرطان هستند، تلاش کارشناسان تغذیه کشور در راستای افزایش آگاهی‌های تغذیه‌ای جامعه برای پیشگیری از سرطان لازم و ضروری است.

در ادامه فاطمه اورعی کارشناس تغذیه بالینی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با اشاره به آمار جهانی گفت: بر اساس این آمار سرطان بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی به عنوان دومین علت مرگ و میر در جهان شناخته شده است.

وی با توجه به روند رو به افزایش سرطان در ایران افزود: طبق ضوابط وزارت بهداشت بیماران سرطانی جز بیماران اولویت‌دار از نظر دریافت مشاوره تغذیه محسوب می‌شوند، افزایش اطلاعات علمی کارشناسان تغذیه بالینی مراکز تحت پوشش در خصوص تغذیه درمانی بیماران سرطانی از دلایل اصلی برگزاری این کارگاه آموزشی است.

به گزارش مهر کارشناس تغذیه بالینی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با اشاره به عوارض ناشی از روش‌های درمانی سرطان مرتبط با تغذیه گفت: اسهال، یبوست، حالت تهوع، خستگی، بی حالی و احساس ضعف و به دنبال آن کاهش وزن و سو تغذیه از جمله این عوارض هستند. در مواردی نیز بیمار به دلیل مصرف داروهای استروییدی، دچار افزایش سطح اشتها و چاقی می‌شود، کارشناسان تغذیه با ارائه رژیم غذایی مناسب و راهکارهای تغذیه‌ای سودمند می‌توانند تأثیر به سزایی در کاهش و کنترل این عوارض و تسریع روند بهبودی بیماران سرطانی داشته باشند.

پایان پیام/