قوی‌ترین سیستم بهداشتی و درمانی منطقه از آن ایران است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهرام عین‌الهی در مراسم "مسیر افتخار" آیین تجلیل از رتبه‌های برتر سی‌وهفتمین دوره آزمون دانشنامه فوق‌تخصصی و هفتادمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و برگزیدگان پنجاهمین دوره آزمون دستیاری تخصصی که صبح امروز، سه‌شنبه ۷ آذر ماه در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی برگزار شد گفت: دانشجو پروری، بزرگ‌ترین افتخار اساتید دانشگاه‌ها به حساب می‌آید. دانشجویان که توسط اساتید دانشگاه‌ها پرورش داده شده‌اند در تمام نقاط کشور در حال خدمت به مردم هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: حدود ۲ سال از عمر دولت مردمی می‌گذرد، تلاش‌های خوبی طی این بازه زمانی در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکل گرفته است، تمام دستیاران پزشکی برای دستیابی این جایگاه تلاش کرده‌اند، این افراد بسیار درس‌ خوانده‌اند و کشیک‌های بیمارستان را تحمل کرده‌اند. خانواده این افراد برای اینکه فرزندان آنها به چنین جایگاه برسند، از مواردی بسیاری چشم‌پوشی کرده‌اند. 

وی افزود: ما از جایگاه ارزشمندی در حوزه درمان و بهداشت برخوردار هستیم و باید نسبت به این موضوع آگاه باشیم. ما باید بدانیم که چه تاریخی را طی کرده‌ایم و اکنون در چه جایگاهی قرار داریم و برای ارتقاء این جایگاه تلاش کنیم، بنابر اظهار سازمان بهداشت جهانی، قوی‌ترین سیستم بهداشتی و درمانی منطقه از آن ایران است، دستیابی چنین جایگاهی به راحتی حاصل نشده است تلاش‌های بسیاری برای تحقق این موضوع طی سال‌های انقلاب صورت گرفته است. ایران به قله‌های عرصه سلامت دست‌یافته و توانسته مشکلات مردم را حل کند.

عین‌الهی گفت: امید به زندگی در ابتدای انقلاب اسلامی ۵۶ سال بود، در حال حاضر، امید به زندگی به ۷۶ سال رسیده است. میزان امید به زندگی، یکی از شاخص‌های مهم عرصه سلامت به حساب می‌آید، میزان مرگ و میر نوزادان کاهش یافته است، میزان مرگ و میر نوزادان در ابتدای انقلاب به میزان ۳۲ در هزار بود، اما این عدد به ۸ در هزار رسیده است. همچنین میزان مرگ و میر مادران در پیش از انقلاب معادل ۲۵۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده بود که این عدد به ۲۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده رسیده است. همچنین میزان مرگ و میر کودکان از ۱۳۵ در هزار تولد زنده به ۱۴ در هزار تولد زنده رسیده است. 

کنترل خوب بیماری‌های واگیردار در کشور

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیماری‌های واگیردار به خوبی در کشور کنترل شده‌اند گفت: متاسفانه کشورهای همسایه نتوانسته‌اند بیماری‌های واگیردار را کنترل کنند و این موضوع در کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان به خوبی قابل مشاهده است. این کشورها نتوانسته‌اند بیماری‌هایی مانند فلج‌اطفال و سل را کنترل کنند. ما در منطقه‌ای قرار داریم که بسیاری از کشورها نتوانسته‌اند بیماری‌ها را کنترل کنند، کنترل بیماری‌های واگیردار یک موفقیت به حساب می‌آید و حفظ این موقعیت باید در کانون توجه قرار گیرد. 

وی افزود: در زمینه کنترل کرونا جزو کشورهای موفق هستیم، در ابتدای دولت سیزدهم، روزانه ۷۰۰ مرگ و میر ناشی از کرونا داشتیم و میزان مرگ و میر هفتگی ناشی از کرونا معادل ۵ هزار نفر بود. تصور مرگ و میر ۵ هزار نفر در هفته به دلیل ابتلاء به کرونا سخت است، واکسیناسیون از اقدامات مهم وزارت بهداشت بود، حدود ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شد. ما با کمک مردم توانستیم واکسیناسیون را انجام دهیم، اگر هرکاری را با کمک مردم انجام دهیم در آن زمینه به موفقیت نائل می‌شویم. حدود ۷۰ هزار واکسن به صورت روزانه تزریق می‌شد که با واردات واکسن و کمک مردم توانستیم میزان ترریق روزانه واکسن را به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز برسانیم. همچنین میزان تزریق واکسن در هفته معادل ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دز در هفته بود.

عین اللهی ادامه داد: آذرماه ۱۴۰۰، میزان واکسن تزریق شده به حد قابل قبولی رسید. از ابتدای شیوع کرونا تا آذرماه ۱۴۰۰، ۱۲۲ هزار مورد فوتی ناشی از کرونا داشتیم. همچنین از ابتدای آذر ماه ۱۴۰۰ تا به امروز، میزان فوتی‌های ناشی از کرونا معادل ۲۲ هزار نفر است. هنگامی که میزان واکسیناسیون افزایش یافت تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا کاهش یافت. 

وزیر بهداشت اظهار کرد: ما با استفاده از اساتید برجسته توانستیم بهترین عملکرد در عرصه درمان کرونا را به‌کار بگیریم. سال گذشته، "کمیسیون قاهره" تشکیل شد و از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور موفق در عرصه کنترل و درمان کرونا یاد شد. جمهوری اسلامی ایران تنها کشور در منطقه است که ۶ واکسن با پلتفورم‌های مختلف تولید کرده است. اگر یک ویروس جدید وارد شود ما توانایی تولید واکسن برای آن بیماری را داریم.

وی با بیان اینکه سیستم آموزشی در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی از یک ساختار خوب برخوردار است اظهار کرد: به طور قطع، باید در حوزه آموزش سرمایه‌گذاری کنیم و ‌به هوشمندسازی و استفاده از فناوری‌های نوین آموزشی توجه کنیم. دانشگاه‌های علوم‌پزشکی باید از روش‌های جدید استفاده کنند و شکل آموزش نباید شبیه به گذشته باشد؛ در گذشته، یک جزوه در اختیار دانشجویان قرار می‌دادند اما استفاده از روش‌های نوین آموزشی ‌می‌تواند روند آموزش را ساده و روان کند. 

عین اللهی در خصوص مهم‌ترین مولفه آموزش گفت: فراگیر، مهم‌ترین مولفه در ارتباط با حوزه آموزش به حساب می‌آید، گفت: فراگیری را دانشجوی برتر می‌دانیم که خود را به روز نگه‌دارد. فارغ‌التحصیلی در عرصه پزشکی هیچ معنا و مفهومی ندارد و این افراد باید خود را به روز نگه‌دارند، دانش به سرعت در حال تغییر است، باید بتوانیم که خود را به روز نگه‌داریم. یکی از مسائل مهم در زمینه علمی این است که متون داخلی در حوزه علم تولید کنیم. 

وزیر بهداشت در خصوص جامعه آماری اعضای هیات‌ علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی گفت: ۲۲ هزار عضو هیات‌علمی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی مشغول به کار هستند که از این تعداد ۹ هزار نفر را زنان تشکیل می‌دهند. 

تولید ۹۹ درصدی دارو در کشور

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: طرح "پویش ملی سلامت" از ۲۰ آبان ماه در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی آغاز شده است، بررسی‌ها بیانگر این است که ۲۰ درصد از مردم مبتلا به دیابت و فشارخون هستند؛ اما نسبت به این موضوع اگاه نیستند. همچنین طرح سلامت خانواده آغاز شده است به نحوی که یک پرونده برای هر ایرانی ایجاد و مسائل متعدد در حوزه سلامت در آن پرونده درج می‌شود، در حوزه پژوهش و فناوری هم موفق هستیم، ۹۹ درصد داروها در کشور تولید می‌شوند. همچنین ۴۰ درصد تجهیزات مثل ونتیلاتورها، دستگاه سی‌تی اسکن و مانتیورها در شرکت‌های دانش‌بنیان تولید می‌شوند. 

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.