کاهش مشکلات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مستلزم همکاری بین‌بخشی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید حیدر محمدی در اجلاس شورای کلان منطقه دو کشوری به میزبانی ارومیه خواستار همکاری بیشتر سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر در خصوص جلوگیری از بروز کمبودهای مقطعی در حوزه محصولات سلامت محور شد.

رئیس سازمان غذاودارو گفت: یکی از موضوعات مبتلابه تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور، موضوع تامین به موقع دارو، تجهیزات پزشکی و شیر خشک است، در حوزه محصولات غذایی، آرایش و بهداشتی سازمان غذا و دارو در زمینه صدور مجوز و نظارت عهده دار مسئولیت است در حالی که در حوزه تامین دارو، تجهیزات و شیرخشک به صورت مستقیم وزارت بهداشت و به تبع آن سازمان غذا و دارو پاسخگوست.

وی با بیان اینکه کمبودهای مقطعی موجود در بازار بیشتر حاصل از  تاثیرات بین‌المللی و عناد کشورهای ستمگر است افزود: با پیگیری‌ها و زحمات شبانه روزی همکاران ما مشکلات به خصوص در حوزه شیر خشک تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است، اولویت توصیه پزشکان به تغذیه نوزادان با شیر مادر است، وظیفه ما در سازمان غذا و دارو تامین شیرخشک برای متقاضیان و در اختیار قرار دادن آن به خانواده هاست.

محمدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه دارو شرایط پایدار است و ثبات این پایداری نیازمند تامین نقدینگی و ارز از سوی دستگاه‌های مربوطه است، با توجه به اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان غذا و دارو تامین به موقع محصولات سلامت محور به خصوص دارو،تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی است، بحث ساخت و تامین منابع مالی برای انبارهای استراتژیک دارو و تجهیزات درتمامی دانشگاه ها یکی از مسائل مهم مورد پیگیری است، ما اعلام می‌کنیم هر دانشگاهی که اقدام به ساخت این انبارها کند حمایت خواهیم کرد مشروط بر اینکه این انبارها در اختیار معاونت غدا و دارو قرار گیرند.

به گزارش ایسنا رئیس سازمان غذاودارو در پایان اضافه کرد: تفویض اختیار به دانشگاه‌ها یکی از موضوعات مهم سازمان غذا و داروست لذا هر دانشگاهی که زیرساخت لازم را داشته باشد ما مشتاق هستیم. بعد از ایجاد زیرساخت‌های لازم تفویض اختیارها صورت گیرد، چنانچه در حوزه نظارت بر محصولات خوراکی آشامیدنی و آرایشی تفویض اختیارهای لازم صورت گرفته است.

پایان پیام/