تاثیر ۳ تا ۵ برابری آلودگی هوا بر افزایش عفونت تنفسی دستگاه فوقانی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا زالی در خصوص استفاده از ماسک، گفت: در شرایط کنونی، توصیه ما به هموطنان بالای ۶۵ سال، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، بیماران قلبی عروقی و کسانی که در محیط‌های مسقف و شلوغ کار می‌کنند؛ این است که از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: در طول سه هفته اخیر تفاوت چندانی در افزایش موارد کووید در کشور مشاهده نشده است اما مراجعات ناشی از مشکلات تنفسی دستگاه فوقانی افزایش داشته است، با توجه به اینکه افتراق ویروس‌های تنفسی مثل آنفلوانزا، شبه آنفلوانزا، کووید و دیگر ویروس‌های شایع فصل پاییز سخت است لازم است که پروتکل‌ها رعایت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با تأثیر آلودگی هوا بر تشدید بیماری‌های تنفسی گفت: سه مقاله جهانی چاپ شده اثبات می‌کند آلودگی هوا تأثیر ۳ تا ۵ برابری در افزایش عفونت تنفسی دستگاه فوقانی و ابتلاء به کووید دارد.

به گزارش مهر زالی در پایان در خصوص میزان مرگ و میر سویه های جدید کووید، افزود: آنچه در عرصه جهانی می‌بینیم، مشتقات اومیکرون هستند که از شدت و حدت کمتری در بالین برخوردارند، اما توصیه می‌شود سالمندان حتماً پروتکل‌ها را رعایت کنند.

پایان پیام/