افزایش ۲۴ درصدی آمار مصدومان چهارشنبه آخرسال نسبت به سال گذشته
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جعفر میعادفر در خصوص آخرین آمار مصدومان مربوط به مراسمات چهارشنبه آخرسال گفت: هر ساله آمارهای مربوطه از ابتدای اسفندماه بررسی می‌شود و باوجود اطلاع‌رسانی‌هایی که در رسانه‌های ملی اعم از تصویری و مکتوب می‌شود که برخی اعمال خطرآفرین هستند اما با این حال هیچکس این مسئله را جدی نمی‌گیرد چراکه اینگونه برداشت می‌شود که اتفاق برای خودشان نخواهد افتاد و برای دیگران است اما این اعمال می‌تواند برای همه خطرناک باشد.

وی افزود: متاسفانه آمار مصدومان این حوادث نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، از ابتدای اسفندماه سال گذشته تا ۲۱ اسفندماه ۳۴۳ نفر مصدوم شده‌ بودند که این میزان در سال جاری به ۴۲۴ نفر افزایش یافته است و تقریبا ۲۴ درصد رشد داشته است. طی ۲۱ روز گذشته ۳۷ نفر دچار قطع عضو شده‌اند و این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته، ۲۹ نفر قطع عضو شدند به این معنا که ۳۸ درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان اورژانس کشور ضمن اشاره به اینکه آسیب به چشم در این وقایع جرو شایع‌ترین آسیب‌ها است اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۱۲ مورد بود وامسال ۱۳۸ مورد و این به معنای رشد ۲۰ درصدی است. در این ایام طی سال گذشته ۱۲۱ نفر دچار سوختگی اندام شده بودند و امسال ۱۹۶ نفردچار این سانحه شده‌اند که می‌توان گفت این آمار نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

میعادفر در خصوص آمار مصدومان به تفکیک گفت: از میان کسانی که دراین روزها دچار آسیب شده‌اند، ۹۰ درصد آقایان و ۱۰ درصد خانم‌ها بوده‌اند اما نکته قابل توجه این است که مصدومان کمتر از ۱۸ سال امار ۶۷ درصدی را به خود اختصاص دادند. در حوادث امسال ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که ۹۰ درصد از آن‌ها، ذخیره مواد منفجره داشته یا پخش کننده این مواد بوده‌اند و مقر آن‌ها منفجر شده است. 

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: ۱۵ درصد آسیب دیدگان رهگذر بوده‌اند، این افراد هیچ نقشی در این مراسمات نداشتند و دست به آتش نبودند اما آسیب مستقیم به آن‌ها وارد شده است. بسیاری از افراد نیز هستند که شاید به ما مراجعه نکنند و در آمارها نیز ثبت نشود اما از آلودگی صوتی ناشی از این انفجارات آسیب جدی ببینند. به طور مثال یک مادر باردار استرس زیادی را متحمل می‌شود که این انفجارات و آلودگی صوتی می‌تواند منجر به سقط جنین و خطر برای آن مادر به همراه داشته باشد. همچنین افرادی که بیماری قلبی دارند، افراد مسن و... اثرات مخرب این انفجارات و آلودگی صوتی ناشی از آن را دریافت می‌کنند که شاید اصلا به ما مراجه نکنند و در آمارها نیز ثبت نشود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.