امسال شاهد افزایش ۴۵ درصدی جزء حرفه ای بودیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا اسدی گفت: به دستور رئیس کل سازمان نظام پزشکی جلسات شورای هماهنگی نظام پزشکی استان های سراسر کشور بصورت فصلی برگزار می شود. اولین جلسه این شورا در سال 1403 در فصل بهار و با دعوت از روسای شورای هماهنکی نظام پزشکی استان ها، روسا و هیات رئیسه مجمع عمومی و شورای عالی نظام پزشکی به صورت مجازی برگزار شد.

مشاور رئیس کل و مدیر کل حوزه ریاستی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: طبق نظر سنجی های به عمل آمده به منظور صرفه جویی در هزینه ها و تسریع در برگزاری جلسه شورای هماهنگی نظام پزشکی استان ها پیشنهاد شد این جلسات به صورت مجازی برگزار شود.

در این جلسه یوسف کاظمی رئیس مجمع عمومی، آقازاده عضو هیات رئیسه مجمع عمومی، صالحی عضو هیات رئیسه مجمع عمومی، جباری دبیر شورای عالی، چنگیزی عضو شورای عالی نظام پزشکی، سیدالحسینی رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان سیستان و بلوچستان، پرداختی رئیس شورای هماهنگی استان کرمان، ابراهیمی ساروی رئیس شورای هماهنگی استان مازندران مطالب مهمی را در خصوص تعرفه های پزشکی و ادامه رایزنی ها درباره مباحث قضایی از جمله حبس زدایی از پزشکان مطرح کردند.

اعضای مدعو در این جلسه همچنین نگرانی ها و دغدغه های شان را در موضوع تشدید مالیات و رفع ابهامات الزام به عقد قرارداد با بیمه ها مطرح کردند و خواستار پیگیری از طریق شکایات به دیوان عدالت مبنی بر قوانین موجود که به ضرر جامعه پزشکی است شدند. همچنین پیگیری جدی موارد حاد و نگران کننده جامعه پزشکی از جمله خودکشی ها از جمله مباحث مهم این جلسه بود.

محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی هم در این جلسه با بیان اینکه رشد جزء حرفه ای تعرفه های پزشکی در مقایسه با سایر اجزاء تعرفه همیشه مورد غفلت واقع شده بود گفت: امسال شاهد افزایش 45 درصدی جزء حرفه ای بودیم که میزان افزایش این جز کم سابقه است یعنی جزء حرفه ای که میانگین رشد آن در 14 سال اخیر 9 و 6 درصد بود، تقریبا 5 برابر میانگین رشد سالهای اخیر، یعنی ۴۵ درصد رشد کرده است.

وی افزود: با این حال رشد تعرفه های پزشکی نسبت به قیمت تمام شده خدمات عقب است و جداول موجود نشان می دهد دستاوردها و رایزنی های انجام شده در شورای عالی بیمه نسبت به دوره های قبل قابل قبولتر بوده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به فعالیت کارگروه اقتصاد سلامت با اولویت مالیات، عوارض و تعرفه ها گفت: این کارگروه بلافاصله پس از اعلام تعرفه های پزشکی در 26 فروردین 1403 تشکیل جلسه داد که پیگیری های این کارگروه در اعلام زمان تعرفه های پزشکی نیز قابل توجه است، با توجه به بازه زمانی ابلاغ تعرفه های پزشکی در سه سال اخیر، تعرفه های پزشکی در سال 1401 در 12 اردیبهشت، سال 1402 در 29 فروردین و سال جاری 26 فروردین ابلاغ شد که نشان می دهد تعرفه های پزشکی با حداقل تاخیر زمانی از آغاز سال ابلاغ شد.

حبس زدایی از پزشکان در دستور کار سازمان نظام پزشکی

رئیس زاده به پیگیری مباحث قضایی اعضای سازمان نظام پزشکی و تلاش های این سازمان در حبس زدایی برای جامعه پزشکان اشاره کرد و گفت: برخی مباحث تعزیرات و بازرسی در جلسه ای با رئیس سازمان بازرسی کل کشور مطرح شد و پس از بیان مسائل مربوط به مشکلات تعرفه ای مقرر شد جلسه ای پیرامون حل مشکلات و بیان نقطه نظرها تشکیل شود.

وی در خصوص مسائل اخیر مربوط به جامعه پزشکی نیز افزود: سازمان نظام پزشکی از حداکثر ظرفیت خود برای حل مشکلات اعضای این سازمان استفاده می کند و معاونت های مختلف سازمان، شورای عالی، هیئت رییسه شورای عالی نظام پزشکی و هئیت رییسه مجمع در شهرستان ها که بدون چشم داشت وقت می گذارند و کارهای مثبت و ارزشمندی هم انجام شده است. از جمله آنکه در حوزه آموزش تقریبا یک روز در میان برنامه بازآموزی برگزار شده و نزدیک به 236 برنامه در سال گذشته برگزار شده است که همه اینها زحمات دوستان است که در سراسر کشور انجام می‌دهند. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی به ارائه گزارش عملکرد سازمان نظام پزشکی به ایمن سازی ساختمان نظام پزشکی کل اشاره کرد و در خصوص برخی از این جزئیات گفت: تعویض آسانسورهای ساختمان و تعمیرات در جهت ایمنی ساختمان نظام پزشکی کل بوده و همکاران ما در تعطیلات نوروز به منظور تسهیل پایان کار و مباحث مربوط به مالیات ساختمان شبانه روز تلاش کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رئیس زاده در پایان با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیک قضایی در معاونت انتظامی و هیات های انتظامی نظام پزشکی گفت: راه اندازی سامانه جامع انتظامی تنها مراجعات حضوری اعضای جامعه پزشکی و مردم را پس از ثبت شکایت کاهش خواهد داد و تغییری در فرایند شروع ثبت شکایات رخ نداده است و فقط  اطلاع رسانی ها به شکل الکترونیک اعلام خواهد شد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.