عمده مسائل در بحث خروج از کشور بحث هجمه به جایگاه جامعه پزشکی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد رئیس زاده در نشستی که به دعوت سازمان نظام پزشکی از منتخبین خانه ملت صورت پذیرفته بود با قدردانی از حضور نمایندگان مجلس در این سازمان و توجه ویژه نمایندگان به حوزه پیچیده سلامت به بیان دستاوردهای نظام سلامت و چالش‌های اساسی پیش رو‌ آن پرداخت و گفت: در حوزه سلامت از وابستگی مطلق به خودکفایی مطلق رسیدیم و نه تنها به خودکفایی رسیدیم، بلکه پزشکی و سیستم شبکه بهداشت ما مورد غبطه کشورهای پیشرفته دنیاست.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به نقش مهم قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی برای مرتفع کردن بخشی از این مشکلات گفت: رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی سلامت را در فروردین سال 93 ابلاغ کردند که همان نقشه‌ راه درستی برای ادامه‌ خدمات بهداشتی درمانی دارویی در کشور است. متأسفانه هنوز بسیاری از بندهای این سند بالادستی از سوی نهادهای ذیربط و مسئولین مختلف اجرا نشده است.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت در حوزه علوم پزشکی یعنی سلامتی جان مردم اظهار کرد: کیفیت در حوزه سلامت شوخی بردار نیست، ما نگرانیم روزی عزیزان شما گرفتار آموزش بی کیفیت شوند و این مسئله چالش جدی است. بحث اهمیت به رشته های تخصصی جدی است، ما یک هزار نفر متخصص بیهوشی نیاز داریم و جراح قلب در مراکز استان ها نیاز است. همچنین وضعیت نیروهای طرحی باید ارتقاء یابد.

رئیس زاده با اشاره به فضاسازی رسانه ای علیه جامعه پزشکی گفت: عمده مسائل در بحث خروج از کشور بحث هجمه به جایگاه جامعه پزشکی است، جامعه پزشکی در دست سیاستگذاران است و رفتار آنها را نمایندگان در مجلس تعیین می کنند، دشمن برای ضربه زدن به ظرفیت و بازوی قوی کشور یعنی حوزه سلامت برنامه ریزی کرده است. این حوزه هم دشمن و هم نفوذی دارد، این حوزه ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند ارزآوری داشته باشد و سالانه 6 میلیارد دلار ارزآوری داشته باشیم و باید توجه داشت که حوزه سلامت این ارزش را دارد که نمایندگان به شکل تخصصی به آن توجه داشته باشند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به علت مهاجرت پزشکان گفت: یک مطالعه تطبیقی در دنیا نشان می دهد در سال 2030 در مراکز معتبر دنیا 18 میلیون نفر کمبود کادر تخصصی وجود خواهد داشت، بعضی از کشورها در برخی رشته های تخصصی فارغ التحصیل ندارند و به همین دلیل کشورهای پیشرفته برنامه هایی برای جذب این نیروها از کشورهای کمتر برخوردار طراحی کردند قوانین را تسهیل کردند و نیروی تخصصی را از کشور کمتر برخوردار تامین می کنند. چنانچه ما به سیاست تثبیتی نپردازیم نیرو خارج می شود زیرا تفاوت نرخ ارز در ایران و برخی کشورهای دنیا بسیار است.

وی افزود: بزرگان و مفاخر جامعه پزشکی هر کدام نقش بی‌بدیلی در حفظ و ارتقاء این رشته‌ها و نماینده‌ اخلاق و علم برای ایران در تمامی دنیا هستند، لازم است تمهیداتی اندیشید تا در کنار این بزرگان، جوان‌ترها فرصت آموزش و یادگیری داشته باشند و دستاوردهای بی‌نظیر نسل گذشته به نسل جدید منتقل شود.

رئیس زاده در پاسخ به وضعیت رسیدگی به شکایات پزشکی گفت: در تمام پرونده‌هایی که موجب صدور کیفر خواست در سازمان نظام پزشکی شده 80 درصد رای به نفع بیماران بوده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به دستاوردهای 40 ساله نظام سلامت به ویژه در حوزه نیروی انسانی که منجر به افزایش چند برابری نیروهای نخبه فارغ‌التحصیل در رشته‌های متنوع علوم پزشکی شده است گفت: افزایش تعداد بانوان در جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها و همچنین نیروهای متخصص درمانی در اقصی نقاط کشور در کنار حجم اعمال جراحی صورت گرفته و فرایندهای درمانی اجرا شده در داخل کشور به گونه‌ای است که هر گونه نیاز به بیگانگان را مرتفع کرده است.

وی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت کشور افزود: در سال 62، 13هزار پزشک داشتیم و اکنون 162 هزار پزشک داریم، در سال 62، 5هزار متخصص داشتیم و اکنون 50 هزار متخصص داریم، در سال 62، 774 بانوی متخصص داشتیم و اکنون بالغ بر 22 هزار بانوی متخصص داریم و بیش از 35 درصد رشد در بانوان متخصص داشته ایم، در سال 62 سه بانوی فوق تخصص در کشور داشتیم اکنون بالغ بر هزار و 600 بانوی فوق تخصص در کشور داریم.

رئیس زاده ادامه داد: اکنون بالغ بر صدهزار پزشک عمومی در کشور داریم و تعداد دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی ما از 7 به 70 رسیده و 50 هزار عمل پیوند در کشور انجام شده است، همچنین 7 هزار پیوند موفق کبد و بیش از 220 پیوند موفق قلب اطفال به عنوان قله علم پزشکی انجام شده است و برخی از کودکانی که پیوند قلب داشتند، اکنون دانشجوی شریف یا سال پنجم پزشکی هستند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: در 150 رشته علوم پایه و بالینی در کشور فارغ التحصیل داریم و 6 هزار و 500 دانشجوی خارجی در کشور داریم و به جایی رسیده‌ایم که در هیچ رشته‌ای برای آموزش و تشخیص و درمان نیاز به اعزام به خارج از کشور نداریم و در مخیله هیچ ایرانی نیست که اگر برای جراحی قلب به اروپا برود درمان بهتری می‌گیرد، ممکن است در دسترسی مشکلاتی وجود داشته باشد، اما حضرت امام "ره" فرمودند: "ما خجالت می کشیدیم که برای یک آپاندیس ساده باید از خارج طبیب می آوردیم".

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی وی در پایان اضافه کرد: در سال 68 حدود 11 هزار بیمار به خارج بیمار اعزام می کردیم و 5 هزار پزشک خارحی با حقوقی حدود 3 هزار دلار در کشور داشتیم ولی هم اکنون به خودکفایی رسیده‌ایم که در منطقه و دنیا زبانزد هستیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.