رتبه نخست پیوند عضو در آسیا از آن ایران است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امید قبادی در نشست خبری "جشن نفس" یکشنبه، ۳۰ شهریور ماه در برج آزادی برگزار شدگفت: پس از ارائه توضیحات دکتر فاضل، پدر اهدای عضو ایران؛ امام خمینی فتوای اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی را دو هفته پیش از رحلت خود اعلام کردند، اگرچه فتوای امام در سال ۶۸ صادر شد اما مجلس شورای اسلامی قانون اهدای عضو را در سال ۷۹ تصویب کرد، به طور قطع افراد نیازمند اهدای عضو طی این بازه زمانی ۱۱ ساله جان خود را از دست دادند. 

وی در خصوص اهدای عضو کشور افزود: شاخص اهدای عضو به صورت سالانه و به ازای یک در یک میلیون محاسبه می‌شود. میزان اهدای عضو کشور در سال ۷۹ معادل ۰.۲ درصد بود. پیش از دوران کرونا میزان اهدای عضو کشور معادل ۱۴.۳ درصد بود و در دوران کرونا به ۱۳.۲۴ درصد رسید، از سال ۷۹ تا به امروز بالغ بر ۱۱هزار عمل پیوند عضو در کشور انجام شده است. بررسی تعداد عمل‌های انجام‌شده بیانگر این است ۲۵۰ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی ارزی برای کشور به ازمغان آورده است.

نایب‌ رئیس هیات‌مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه اهدای عضو در کشور رایگان است افزود: اگرچه اهدای عضو مرگ مغزی در کشور رایگان است اما عضوی مانند ریه در کشور آمریکا حدود ۱.۵ میلیون دلار قیمت دارد. هر عمل پیوند کبد حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه‌ دارد و این مبلغ توسط دولت پرداخت می‌شود، ۷۹ کشور دنیا از امکانات پیوند عضو برخوردار هستند، ایران در رتبه بیست‌ونهم پیوند جهان قرار دارد و رتبه نخست آسیا از آن کشور است.

قبادی در خصوص وضعیت اهدای کبد گفت: سالانه ۷۰۰ پیونذ کبد در یک مرکز پیوند استان فارس انجام می‌شود. فقط ایران در خاورمیانه توانسته است تمام اعضای قابل پیوند را پیوند بزند، اگرچه دستاوردهای ایران در حوزه پیوند بسیار مناسب است اما باید بگوییم میزان اهدای عضو در کشور بسیار پایین است. بررسی‌ها بیانگر اینه سالانه ۵ هزار تا ۸ هزار نفر در کشور رگ مغزی می‌شود که از این تعداد ۳۰۰۰ نفر از قابلیت پیوند برخوردار هستند. اگرچه ۳۰۰۰ مرگ مغزی مناسب پیوند در کشور وجود دارد اما فقط هزار نفر برای اهدای عضو رضایت می‌دهند. 

وی با بیان اینکه هر مرگ مغزی می‌تواند جان ۸ انسان را نجات دهد افزود: با توجه به تعداد افراد مرگ مغزی از قابلیت پیوند برخوردار هستند برای اهدای عضو رضایت نمی‌دهند باید گفت سالانه حداقل ۷۰۰۰ عضو که از قابلیت پیوند برخوردار است به زیر خاک می‌رود، فرهنگ‌سازی در خصوص اهدای عضو ضرورت دارد، بررسی‌ها بیانگر این است مولفه "علم" در پیوند اعضا به میزان ۲۰ درصد نقش دارد. همچنین مولفه‌های "تجهیزات" و "فرهنگ" به ترتیب به میزان ۳۰ و ۵۰ درصد نقش دارند.

نایب‌ رئیس هیات‌مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان در خصوص وضعیت داروی افراد پیوند عضو گفت: دکتر مهدوی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که یک شربت پیوند عضوها برای مدتی در بازار موجود نبود که پس از اعلام ما تعداد ۵۰ شربت با مدت زمان مصرف ۵ ماهه به دست ما رسید. وضعیت داروی پیوند عضوها مساعد نیست، البته باید بگوییم که تحریم بر دارو اثر گذاشته است و برخلاف ادعای کشورهای غربی از منظر دارویی تحریم هستیم. 

قبادی با بیان اینکه یک تحقیق در سطح جهانی در خصوص پیوند اعضا انجام شده اظهار کرد: بررسی‌ها بیانگر این است وضوع پیوند عضو برای بسیاری از نظام‌های سلامت یک اولویت به حساب نمی‌آید. پیوند عضو ‌تواند هزینه‌های درمانی را کاهش دهد، به طور مثال هزینه ۵ ساله پیوند کلیه نسبت به عمل دیالیز بررسی شده است و نتایج بیانگر این است هزینه پیوند کلیه معادل یک‌هفتم هزینه دیالیز است. 

وی در خصوص بقا پیوند عضوها گفت: پیوند عضوی‌ها را بر اساس بازه‌های زمانی ۳, ۵ و ۱۰ ساله بررسی می‌کنند. بررسی‌ها بیانگر این است که میزان بقا برای افراد پیوند کلیه معادل ۹۶ درصد است. همچنین میزان بقا برای پیوند کبد و قلب به ترتیب ۹۳ و حدود ۹۲ است. نکته مهم و اساسی این است که عمل پیوند سرآغاز یک رصد ۳۰ ساله است یعنی یک بیمار پیوند عضو باید به مدت ۳۰ سال تحت نظر قرار گیرد.

نیشابور در صدر جدول اهدای عضو ایران

در ادامه کتایون نجفی‌زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در این نشست گفت: متاسفانه وضعیت دارندگان اهدای عضو مساعد نیست و این موضوع ریشه در عوامل مختلف دارد. داشتن کارت اهدای عضو ملاک اهدا نمی‌باشد بلکه خانواده فرد مرگ مغزی باید برای اهدای عضو رضایت دهد، اسپانیا رتبه اول اهدای عضو در جهان را در اختیار دارد، قانون اهدای عضو در کشور اسپانیا بر مبنای "نظر اول شخص" است اما باز هم خانواده فرد مرگ مغزی در خصوص اهدای عضو صمیم می‌گیرند.

وی افزود: بررسی‌ها بیانگر این است ۴۸ درصد خانواده‌ها برای اهدای عضو رضایت میدن و اگر آنها از نیت فرد مرگ مغزی اطلاع داشته باشند میزان رضایت برای اهدای عضو به ۱۰۰ درصد می‌رسد. ما به دلیل ینکه خانواده‌ها از نیت عزیزان خود مطلع شوند رابطی را فراهم کرده‌ایم که افراد آخرین حرف را با خانواده خود بزنند و این موضوع از طریق یک پیام ویدیویی میسر شده است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه اهدای عضو با شاخص PRP محاسبه می‌شود ادامه داد: منظور از شاخص PRP این است که میزان اهدای عضو را بر مبنای یک در میلیون محاسبه می‌کنند. بر اساس شاخص PRP، نیشابور با شاخص ۴۱.۵ درصد و ۲۲ مورد اهدا در صدر جدول اهدای عضو ایران قرار دارد. جمعیت شهر نیشابور ۵۰۰ هزار نفر است.،برخی از شهرها نیز آمار مساعدی ندارند، جمعیت شهر کرمان بیش از یک میلیون نفر است و شاخص اهدای PRP این شهر ۲.۹ است. 

نجفی‌زاده با بیان اینکه شاخص PRP در نقاط مختلف کشور متفاوت است گفت: میزان این شاخص در کشور اسپانیا یکسان است اما در کشور ما متفاوت است. این موضوع در دو موضوع "سیستم درمانی" و "نظارت و بازرسی" ریشه دارد. موضوع اهدای عضو جزو سیستم بهداشتی کشور به حساب نمی‌آید در حالی که باید جزو سیستم بهداشتی کشور باشد. همچنین موضوع نظارت سخت است.

به گزارش ایسنا وی در پایان در خصوص بودجه مراکز برای پیوند عضو افزود: اهدای عضو در کشور به صورت رایگان انجام می‌شود. بر اساس قانون، وزارت بهداشت تمام هزینه‌های اهدای عضو را پرداخت می‌کند. وزارت بهداشت هر سه ماه یک بار بر مبنای عملکرد مراکز پیوند نسبت به پرداخت بودجه اقدام می‌کند اما پرداخت‌ها با تاخیر انجام می‌شود، پیوند عضو در کشور رایگان است اما افراد نیازمند پیوند عضو در کشور هند می‌بایست به اهدا کننده، سیستم اهدا و درمانگر هزینه پرداخت کنند.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.