مشکلات تیروئید یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، غده تیروئید اندام بسیار مهمی است که مسئول عملکردهای طبیعی بدن مانند متابولیسم، تولید مثل و رشد است.

غده تیروئید غده کوچکی است که در پایین گردن قرار دارد و مسئول تولید دو هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین است. این هورمون ها تضمین می کنند که عملکرد طبیعی بدن حفظ می شود.

هر ساله روز جهانی تیروئید گرامی داشته می شود تا آگاهی در مورد اهمیت غده تیروئید افزایش یابد.

این روز جهانی هر ساله در تاریخ ۲۵ مه گرامی داشته می شود و امسال روز جهانی تیروئید امروز «شنبه» است.

در ۲۵ مه ۱۹۶۵، انجمن تیروئید اروپا تأسیس شد. این سازمان اولین سازمانی بود که روز جهانی تیروئید را به رسمیت شناخت. همچنین در سال ۲۰۰۷ میلادی فدراسیون بین المللی تیروئید اعلام کرد که ۲۵ مه هر ساله به عنوان روز جهانی تیروئید نامگذاری خواهد شد. از آن زمان، روز جهانی تیروئید هر ساله در روز ۲۵ ماه مه گرامی داشته می شود.

شعار روز جهانی تیروئید امسال - بیماری‌های غیرواگیر «NCD» است.

به گزارش روزنامه «هندوستان تایمز»، مشکلات تیروئید یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز است. هدف از گرامیداشت این روز ایجاد آگاهی در مورد اهمیت مراقبت و رعایت نکات سلامتی در خصوص عملکرد غده تیروئید است و اینکه چگونه می توانیم اطمینان حاصل کنیم که مشکل افراد مبتلا به بیماری های تیروئید به طور دقیق تشخیص داده می شوند و به امکانات درمانی مناسب دسترسی دارند.

دو نوع بیماری تیروئید وجود دارد: بیش فعال یا پُر کار و کم کار. در بیماری پرکاری تیروئید، هورمون تیروئید بیش از حد در بدن وجود دارد که منجر به افزایش سرعت متابولیسم می شود. این وضعیت می تواند منجر به حملات پانیک، اضطراب، عدم تحمل گرما، ریزش مو و تپش قلب شود.

همچنین سرعت متابولیسم زمانی کاهش می یابد که هورمون تیروئید خیلی کم ترشح شود «کم کاری تیروئید». افسردگی، افزایش وزن و نازک شدن موها همگی از علائم کم کاری تیروئید هستند.

تیروئیدیت هاشیموتو، شایع ترین بیماری تیروئید است که منجر به کم کاری تیروئید می شود. بیماری گریوز خطرناک‌تر از هاشیموتو است، زیرا ترشح بیش از حد هورمون تیروئید به بدن می‌تواند منجر به پرکاری تیروئید شود.

بیماری گریوز تیروئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند. این وضعیت باعث پرکاری تیروئید یا تولید هورمون‌های تیروئیدی بیشتر از نیاز بدن می‌شود. بیماری گریوز شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید است.

عواملی نظیر جنسیت «زن بودن» بالای ۳۰ سال بودن، داشتن سابقه خانوادگی بیماری گریوز، داشتن سایر اختلالات خودایمنی و استفاده از محصولات نیکوتین، شانس ابتلا به بیماری گریوز را افزایش می‌دهند.

همچنین بیماری هاشیموتو بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می‌کند و باعث التهاب تیروئید می‌شود. بیماری هاشیموتو شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید است. التهاب باعث می‌شود هورمون‌های تیروئید کافی برای پشتیبانی از عملکردهای بدن تولید نشود.

عوامل خطر بیماری هاشیموتو عبارتند از: جنسیت «زن بودن» بین ۳۰ تا ۵۰ سال داشتن و سابقه خانوادگی بیماری هاشیموتو.

در همین حال به گفته متخصصان، سرطان تیروئید از سلول‌های غده تیروئید شروع می‌شود. اما اگر قبل از سرایت به مناطق دیگر تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد، اغلب قابل درمان است.

عوامل خطر سرطان تیروئید نیز به جنسیت زن، آسیایی‌تبار بودن، داشتن سن بین ۲۵ تا ۶۵ سال، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تیروئید و مواجهه قبلی با تشعشعات در گردن و سر بستگی دارند.

از نشانه‌های سرطان تیروئید هم عبارتند از: توده‌ای که به سرعت در گردن در حال رشد است، تورم در گردن، دردی که از جلوی گردن سرچشمه می‌گیرد و تا گوش بالا می‌رود، ایجاد مشکل در تنفس یا بلعیدن، تغییرات صدا از جمله گرفتگی صدا که بهبود نمی‌یابد و سرفه مداوم که به سرماخوردگی ربطی ندارد.

بهترین راه برای گرامیداشت این روز خاص این است که خودمان را در مورد عملکرد غده تیروئید و اینکه چگونه می توانیم از مراقبت از آن اطمینان حاصل کنیم، آموزش دهیم. ما همچنین می توانیم از افراد مبتلا به بیماری های تیروئید حمایت و برای اطمینان از درمان مناسب و داشتن زندگی بهتر، تلاش کنیم. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.