سرانه چندین میلیاردی تربیت دانشجوی دندانپزشکی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، رضا یزدانی گفت: پذیرش دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه های علوم پرشکی کشور از طریق کنکور صورت می گیرد و روش دیگری برای پذیرش دانشجو نداریم.

وی افزود: ظرفیت پذیرش دانشجویان از سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است، در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دندانپزشکی برای سال ۱۴۰۳ هنوز تصمیمی گرفته نشده و قرار است در این زمینه تصمیم گیری شود که آیا قرار است روند افزایش پذیرش دانشجو ادامه پیدا می کند یا تغییر می کند، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دندانپزشکی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و قرار بود منابع و امکانات متناسب با افزایش ظرفیت در اختیار ما قرار بگیرد که این امر محقق نشده بود.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی معاونت آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: نظر وزارت بهداشت در خصوص افزایش ظرفیت دندانپزشکی به شورای انقلاب فرهنگی منتقل شده است این شورا باید تصمیم خود را با توجه به این نظر به ما اعلام کند، در صورتی که ۲۰ درصد به ظرفیت پذیرش دانشجویان دندانپزشکی امسال افزایش یابد بیش از ۲۳۰۰ دانشجو پذیرش خواهیم کرد.

یزدانی با بیان اینکه میزان پذیرش دانشجویان دندانپزشکی در کشور متناسب با نیاز جامعه است گفت: ما در حوزه توزیع دندانپزشکی مشکل داریم. در واقع موضوع این است که تعدادی از این فارغ التحصیلان نیز به خارج از کشور مهاجرت می کنند. اما به طور کلی ما به تعداد دندانپزشکان بیشتری نیاز داریم اگر چه این نیاز مبرم و شدید نیست.

وی اظهار کرد: نکته معمول و منطقی این است که باید ساختار افزایش دانشجویان رشته دندانپزشکی در دانشگاه ها فراهم شود. البته در حال حاضر چندین هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند.

به گزارش ایسنا دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: قیمت تمام شده تربیت یک دانشجوی دنداپزشکی در کشور عدد بالایی است؛ به طوری که چندین میلیارد هزینه تمام شده تربیت یک دانشجو در کل دوره شش سال است. یعنی اگر ما هزینه تجهیزات، استاد و امکانات را محاسبه کنیم این هزینه عدد بسیار بالایی است.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.