آزمایشگاه ها به دنبال کشف و ثبت گروه خونی جدید باشند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علی اکبر پورفتح اله در جلسه بررسی برنامه‌های راهبردی سازمان انتقال خون در زمینه فعالیت های آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی و سرولوژی گفت: در هر سازمان نگاه ملی و فراملی باید بر ارتقای شخصی ارجحیت داشته باشد، لذا بر همین اساس، سازمان انتقال خون از لحاظ شاخص های آماری به سمت کشورهای پیشرفته حرکت می کند و آموزش های بین المللی و منطقه ای انتقال خون را در همکاری با سازمان جهانی بهداشت برعهده دارد.

وی افزود: آزمایشگاه های ایمنوهماتولوژی نیز باید در میان کشورهای منطقه پیشرو باشند، استانداردهای کاری جدیدی را پدید آورند و به دنبال کشف و ثبت گروه های جدید خونی باشند.  

مدیر عامل سازمان انتقال خون در ادامه گفت: سابقه 45 ساله انتقال خون ملی و 50 میلیون واحد خون اهدایی (از ابتدای تاسیس سازمان تا خرداد ماه سال آینده) تجربه و دانشی در اختیار ما قرار داده است که به اتکای آن می توانیم در زمینه خون های نادر و آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی نیز سرآمد شویم و در شان این سازمان و موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون که دانشجویان دکترا و کارشناسی ارشد هماتولوژی تربیت می کند، عمل کنیم.
 
پور فتح اله اضافه کرد: زبان علم در عرصه بین الملل موثرترین و گویاترین زبان است، این ظرفیت در سازمان وجود دارد که هویت علمی ایران را بیش از پیش به دنیا بشناساند.
 
وی تاکید کرد: باید آزمایشگاه های تخصصی انعقاد، هماتولوژی، کیت سازی و آزمایشگاه ملکولی و سرولوژی که به صورت اختصاصی مربوط به حوزه کار انتقال خون است، تقویت شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی و برنامه ای عملیاتی و کاربردی برای توسعه این آزمایشگاه ها طراحی شود که برای ستاد، استان تهران، استان های منطقه ای و کشوری و حتی فراملی ظرفیت فعالیت داشته باشد. 

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد:در این راستا به ارتباط با آزمایشگاه های مرجع بین المللی برای شناسایی موارد ناشناخته، تبادل نمونه و اطلاعات، و ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی نیاز است.

لازم به ذکر است در این مراسم کریم شمس، معاون فنی و فناوری های نوین سازمان به ضروریات مورد توجه آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی، و سرولوژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 20 هزار بیمار تالاسمی با میانگین 18 تا 20 سال که به خاطر تزریق خون مکرر درخونشان آنتی بادی ساخته شده است، با طول عمری که در پیش دارند نیاز به خدمات ما در این آزمایشگاه ها دارند و برای آمادگی باید روی تخصص گرایی آزمایشگاه ها تمرکز کنیم.

شمس تاکید کرد: آموزش، ارزیابی، نظارت و توسعه استانی از برنامه های پیش روی سازمان انتقال خون است، لازم است کنترل کیفی خارجی روی آزمایشگاه های سرولوژی انجام و اعتبارسنجی لازم در این مراکز کسب شود و کیفیت عملکرد با معیارهای مدون مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد. 

همچنین در پایان مسئول آزمایشگاه های ایمنوهماتولوژی اداره کل انتقال خون استان تهران نیز در این نشست گزارشی از عملکرد این  استان ارائه داد و مشکلات و دستاورها و تجربیات به دست آمده در سال های 94 تا 97 را به سمع و نظر حاضران رساند. فارس

پایان پیام/

مطالب مشابه