وجود بیش از ۵ میلیون نفر دیابتی در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کامران نیکوسخن روز شنبه در یک نشست خبری در محل شبکه بیماری های غیر واگیر گفت: 80 درصد موارد بیماری دیابت قابل پیشگیری است اما به دلیل عدم آموزش و اطلاع رسانی ناکافی این بیماری رو به افزایش است. بسیاری از بیماران از دیابت خود بی خبرند.

وی افزود: مهمترین عامل پیشگیری از دیابت، انجام فعالیت بدنی روزانه به مدت 30 دقیقه است که متاسفانه این مسئله مورد توجه قرار نمی گیرد در مدارس دانش آموزان هفته ای یک مرتبه زنگ ورزش دارند که آن هم به بهانه های مختلف انجام نمی شود.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران ادامه داد: مردم باید با تغذیه سالم آشنا شوند به آنها آموزش داده شود که چه غذاهایی مضر هستند، متاسفانه در کشور ما بیلوردهای تبلیغاتی بزرگ برای چیس، پفک و آبمیوه که جزو آشغال های غذایی هستند، نصب شده، از این طریق درآمدزایی و با سلامت مردم بازی می شود.

نیکو سخن در ادامه گفت: برخی نهادهای حمایتگر مانند بیمه ها نیز برای سلامت مردم همکاری نمی کنند در بسیاری از کشورها بیمه ها نقش مهمی در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر دارند و شرکت بیمه ای از بیمه شده درخواست می کند که هر سال برای انجام آزمایش های دوره ای به مراکز درمانی مراجعه کند در حالی که در کشور ما این مسئله معنا و مفهومی ندارد و بیمه فقط برای درمان بیماریها هزینه می دهد.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران در پایان تاکید کرد: با آزمایش های دوره ای می توان از بیماری هایی مانند دیابت آگاه شد و با تشخیص به موقع و زودهنگام، آن را درمان کرد، سن بالای 40 سال عامل خطری برای بروز دیابت است و البته با تشخیص به موقع در مراحل اولیه بیماری، درمان آن آسان تر است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه