بخش پژوهش به فکر بیماری‌های غیرواگیر باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سرپرست وزارت بهداشت در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور  و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  برگزار شد، ضمن تاکید بر ضرورت پژوهش در بخش بیماری‌های غیر واگیر و آینده پژوهی در این زمینه، اهمیت مولفه‌های اجتماعی تاثیر گذار بر سلامت را یادآور شد و گفت: در این عرصه باید دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی با ما همراه شوند.

وی افزود: در ادبیات توسعه، انسان ابزار توسعه نیست بلکه غایی توسعه است، به نقش نیروی انسانی در توسعه توجه شود، در سازمان برنامه و بودجه، به عنوان کهنه سرباز نظام سلامت به خود می‌بالیدم که با وجود خرده اعتبارات دستاوردهای بزرگی در این عرصه داشته‌ایم.

نمکی خاطرنشان کرد: از جمله دستاوردهای عرصه سلامت بعد از انقلاب اسلامی بی نیازی از رشته‌های تخصصی در دنیا است، در این عرصه راه‌های نرفته زیادی داریم از جمله آنکه امروز گرفتار بیماری‌های غیر واگیر همچون سرطان، مرگ بر اثر تصادفات جاده‌ای یا بهداشت روانی پریشان هستیم که مشارکت غیر بخشی عظیمی را می‌طلبد.

سرپرست وزارت بهداشت همچنین بر لزوم پرداختن به قشر سالمند در جامعه تاکید کرد و گفت: سالمند ما سالمند افسرده است چرا که وقتی جوان بود زیر ساخت برای اشتغال ایشان فراهم نبوده و اکنون نیز این سالمند یک سالمند پرهزینه است که باید برای این قشر یک مدل ملی تدوین شود.

وی اضافه کرد: به عنوان یک کشور در حال توسعه، از قشر مردان نیز به عنوان گروه آسیب پذیر غافل مانده‌ایم. بخصوص پژوهش‌های میدانی را باید در مدرسه نهادینه کنیم.

به گزارش ایسنا نمکی در پایان ضمن تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی در عرصه‌ سلامت اهمیت مولفه‌های اجتماعی تاثیر گذار در سلامت را یادآور شد و گفت: در این خصوص دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی باید با ما همراه شوند و نیز باید در عرصه‌ تحقیقات از مرزهای کشور نیز فراتر رویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه