لزوم خودداری از مصرف آسپرین در افراد سالم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف مرتب داروی آسپرین که مانع از حمله قلبی می‌شود، می‌تواند خطر خونریزی را بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد.

در مطالعه‌ای که روی بیش از ۱۰۰۰ نفر انجام گرفت، مشخص شد مصرف آسپرین با کاهش ۱۱ درصدی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی همراه است. در این بررسی، گروهی از بیماران داروی آسپرین دریافت کرده، گروهی دیگر دارویی غیرفعال مصرف کرده و گروه سوم تحت هیچ درمانی قرار نگرفتند.

نتایج آزمایش‌ها نشان داد حدود ۲۵۰ بیمار برای مدت زمان پنج سال و به منظور پیشگیری از حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی به داروی آسپرین نیاز داشتند. با این حال افزایش مصرف این دارو موجب شده تا از هر ۲۰۰ مورد یک نفر دچار خونریزی شود. این خطر در مصرف کنندگان داروی آسپرین نسبت به افراد دیگر ۴۳ درصد بیشتر بوده‌ است.

متخصصان انگلیسی در این باره اظهار داشتند: شواهد کافی وجود ندارد که بر اساس آن مصرف متداول داروی آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی به افراد سالم توصیه شود.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این متخصصان تاکید دارند که لازم است پزشکان پیش از تجویز داروی آسپرین بیماران را نسبت به خطر احتمالی مصرف این دارو آگاه سازند. ایسنا

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.