۳۴ درصد مراجعات به داروخانه ها بدون نسخه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، ایرج حریرچی در همایش دریچه‌ای به فردای نظام سلامت ایران با رویکرد ایرانی اسلامی پیشرفت اظهار داشت: در کشور ما بیمارانی که نیاز به مراجعه خدمت دارند 98.7 درصد آنها در بخش دولتی و خصوصی خدمات عادلانه دریافت می‌کنند والبته فقرا مراجعه کمتری برای بستری داشتند.

وی در ادامه گفت: در 5 سال اخیر 34 درصد مراجعات به داروخانه‌ها بیماران یا همراهان آنها بوده که بدون نسخه پزشک درخواست دریافت دارود داشتند واکنون نگرانیم اگر خدمات قیمت مناسب نداشته باشد در شرایط تحریمی افراد به پزشک مراجعه نکنند و بدون نسخه جهت دریافت دارو اقدام کنند.

حریرچی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت کاهش چشمگیری داشته،‌گفت:‌البته در زمینه کاهش هزینه‌های کمرشکن به اندازه کاهش پرداختی‌ها موفق نبوده‌ایم و این مسئله ناشی از دو فاکتور اتفاقات داخل حوزه و وضعیت عمومی اقتصاد کشور است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: اقشار غنی که جمعیتی حدود 16 میلیون را تشکیل می‌دهند بیشتر از فقرا و قشر متوسط طی 20 سال گذشته در معرض هزینه‌های کمرشکن بودند چرا که فقیر در بخش خصوصی بستری نمی‌شود یا به طور مثال ایمپلنت نمی‌کند.

وی تاکید کرد:‌ بیش از 4 میلیون و 200 هزار نفر در کشور با یک ریال پرداخت در حوزه سلامت فقیر می‌شوند و این موضوع در بررسی‌ها مورد توجه قرار دارد.  همچنین باید توجه داشت عمل‌های زیبایی همچون جراحی بینی یا رفع پف چشم افراد را با هزینه‌های کمر شکن مواجه می‌کند.

حریرچی در ادامه به موضوع یارانه نقدی اشاره کرد و گفت:‌ این مسئله به سه طریق می‌تواند توزیع شود یک به صورت مساوی میان مردم بین فقیر و غنی، دیگری تبدیل آن به بنزین است که در حال حاضر افراد غنی 10.7 برابر بیشتر از فقرا این یارانه را دریافت می‌کنند و روش سوم بهره‌‌مندی از یارانه در قالب طرح تحول سلامت است که فقرا از این یارانه بیشتر از اغنیا بهره‌مند شدند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی از نظر تکنیک و وسایل همچنین تجهیزات بهتر یا برابر با بخش خصوصی است، گفت: البته بخش خصوصی هتلینگ بهتری داشته و خدمات را ویترین می‌کند.

به گزارش فارس وی در پایان گفت: پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت و راهنمای بالینی 4 موضوعی است که با توجه به آن می‌توانیم به عدالت بیشتر در حوزه سلامت دست یابیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه