در جامعه پزشکی نمی‌توان منکر عدم پرداخت مالیات واقعی توسط بعضی از همکاران شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، متن این نامه به شرح زیر است؛

استاد ارجمند جناب آقای دکتر شهریاری 

رئیس محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی


مستحضرید در روزهای اخیر، بحث ها و مصوباتی پیرامون نحوه اخذ مالیات از همکاران پزشک مطرح است که ضروری است مواردی را به استحضار حضرتعالی برسانم:

اینجانب با توجه به جایگاهی که در سال های اخیر در سازمان برنامه و بودجه داشته ام و آگاهم که مالیات به خصوص در قحط سالی پیش رو، یکی از منابع پایدار دولت در تامین اعتبار دانشگاه ها است و فرار مالیاتی نیز از درد های مزمن نظام مالیاتی کشور است که متاسفانه از طرف افرادی که بالاترین درآمدها را دارند، بر دوش فرودستان کشور تحمیل می شود و یقینا همان گونه که در کلیه اصناف، شیوه فرار از پرداخت مالیات وجود دارد، بدون شک در جامعه پزشکی نیز نمی توان منکر عدم پرداخت مالیات واقعی توسط بعضی از همکاران شد.

واقفید که بخش عمده ای از خدمات پزشکان محترم در بخش دولتی و در بیمارستان های دانشگاهی و در کلینیک های تخصصی صورت می گیرد که در این مراکز امکان فرار مالیاتی وجود ندارد. این شبهه تنها می تواند متوجه بخش خصوصی بیرون از مراکز دولتی باشد.

جامعه پزشکی به عنوان گروه مرجع و سرمایه اجتماعی در سال های سخت، خالصانه در کنار مردم و مسئولین بوده که مدیریت پزشکی دفاع مقدس از نمونه های بارز این از خود گذشتگی و ایثار است.

متاسفانه طرح فراگیر این مبحث، موجی از بی اعتمادی در فضای عمومی کشور فراهم نموده که می تواند به تخریب این سرمایه گرانقدر اجتماعی و کم حرمت شدن چهره های اصیل و خدوم جامعه پزشکی بینجامد که سال ها از گرفتن حق مسلم و قانوني به همراه عمر و آسایش خویش نیز گذشته اند و استمرار این نگرش می تواند به از دست رفتن این سرمایه گران سنگ اجتماعی بینجامد.

لذا از حضرتعالی که از پیشکسوتان اندیشمند این حوزه بوده و هستید، تقاضا می شود به نحو مقتضی عزیزان را توجیه فرمایید که لااقل آنگونه که جهت جلوگیری از فرار مالیاتی به همه اصناف و حرف می پردازیم، به جامعه پزشکی نیز بیندیشیم و با تعیین راهکارهای مناسب تر با کمک سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی مربوطه از بدبینی نسبت به زحمت کشان خدوم این حرفه جلوگیری کنیم.

یقینا با درایت و کفایت جنابعالی و همکاران ارجمندتان در کمیسیون بهداشت و درمان، این مورد نیز همچون گذشته مدبرانه مدیریت خواهد شد.


توفیق حضرتعالي را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

پایان پیام/

مطالب مشابه