اولین موزه علم مغز و علوم اعصاب
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کمال خرازی، مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در حوزه علوم شناختی از «پردیس مغز من» بازدید کرد تا از نزدیک در روند پیشرفت فعالیت‌های مربوط به راه‌اندازی این مرکز قرار گیرد.

در جریان این بازدید پژمان نوروزی، مجری طرح احداث و تجهیز این پردیس اظهار کرد: این پردیس به عنوان نخستین موزه، مرکز علم مغز و علوم اعصاب شناختی همزمان با هفته آگاهی از مغز در اسفند ماه امسال افتتاح می‌شود.

نوروزی تصریح کرد: پردیس «مغز من» از ۵ بخش ساختار مغز، مغزهای متفاوت، مغز سلولی، مغزهای آینده و بخش شناختی تشکیل شده است. همچنین ۱۹ ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب، شبیه‌سازی ام. آر. آی، بازی‌های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه‌های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی برای افزایش آگاهی اقشار مختلف مردم به‌ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان نسبت به ذهن و مغز در این مرکز علمی نصب و راه‌اندازی می‌شود.

شایان ذکر است بر اساس این گزارش، اعتباری بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و شهرداری تهران برای تجهیز این مرکز تخصیص یافته است.

به گزارش ایسنا  در حال حاضر ذهن و مغز انسان و کارکردهای آن یکی از حوزه‌هایی است که در طول دوره‌های مختلف همواره مورد توجه فلاسفه، دانشمندان و پژوهشگران قرار داشته است. دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند که عامه مردم بتوانند از توانایی‌های مغزشان آگاهی پیدا کنند و به بهداشت و سلامت آن توجه بیشتری داشته باشند و با افزایش توانایی‌های مغز، با راه‌های پیشگیری از کاهش توان جسمی و ذهنی مغز نیز آشنا شوند.

زیرا مطالعات در ارتباط با شناخت مغز فرصتی است که اجازه می‌دهد جامعه درباره پیشرفت‌های انجام شده درباره تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در تشخیص بیماری‌ها، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی همچون آلزایمر، پارکینسون و افسردگی اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کند.

بنابراین سرمایه‌گذاری و حمایت‌ها در حوزه دانش مغز و علوم شناختی با توجه به کارکردهای آن امروزه در ایران و دیگر کشورهای مختلف روز به روز بیشتر شده و دامنه علوم شناختی و تأثیرگذاری آن در جوامع ابعاد وسیع‌تری پیدا کرده است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، احداث این پردیس گامی برای ترویج حوزه علوم شناختی است تا عموم مردم بیشتر در جریان توانمندی‌های ذهنی و مغز خود قرار گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه