گیاهان دارویی ایران به نام دیگر کشورها عرضه می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد باقر رضایی، در کارگاه آموزشی حفظ و کاربری اراضی که به مناسبت سالروز تأسیس سازمان امور اراضی در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه ارزش افزوده گیاهان دارویی در کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: شناخت و معرفی گیاهان دارویی مسئله‌ای مهم است زیرا یک نوع گیاهان دارویی دارای میلیون‌ها تومان ارزش ریالی است.

وی با بیان اینکه اراضی کشور بیشتر برای ساخت ویلا و ساخت و ساز مورد مصرف قرار گرفته است، یادآور شد: باید برای توسعه گیاهان دارویی برنامه ریزی جدی و مدونی صورت گیرد.

گفتنی است پیش از این و در خردادماه نیز ابوالفضل یاوری، مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه گیاهان دارویی یکی از مواردی است که می‌توانیم در راستای کشت محصولات کم آب طلب آن را توسعه دهیم و ارزش اقتصادی آن توان رقابت با محصولات زراعی را دارد له خبرنگار ایسنا گفته، در حال حاضر سالانه ۸۳ هزار تن گیاه دارویی به ارزش ۱۲۴ میلیارد تومان در کشور مصرف می‌شود.

یاوری با اشاره به اینکه گیاه دارویی به گیاهی گفته می‌شود که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از اجزای آن در مسائل مربوط به درمان یا بهداشت و خوراکی استفاده می‌شود، اظهار کرد: تاکنون حدود ۳۰ هزار گونه گیاهی در جهان شناخته شده است که سهم ایران از این تعداد حدود ۸۰۰۰ گونه است. البته کشور ما به تنهایی از کل اروپا تنوع گیاهی بیشتری دارد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها مراتع و ابخیزداری با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور شناسایی شده است، تصریح کرد: گیاهان دارویی یک سوم داروهای مورد استفاده در جوامع انسانی را به خود اختصاص داده‌اند و سهم تجارت جهانی از محصولات گیاهی دارویی حدود ۱۲۴ میلیارد دلار و سهم کشور ما از این میزان ۴۴۰ میلیون دلار است که می‌توان گفت ۰.۴ درصد از کل سهم تجارت جهانی در حوزه گیاهان دارویی مربوط به کشور ما است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به تنوع گیاهان در کشور ما باید دقت و توجه بیشتری به حوزه گیاهان دارویی و توسعه آن داشته باشیم، گفت: در برنامه ششم توسعه، اصلاح و احیای ۹.۶ میلیون هکتار از رویشگاه‌های گیاهان مرتعی و دارویی و ۱۰۰ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی پیش‌بینی شده است.

یاوری در ادامه گفت: سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران حدود یک کیلوگرم گیاه خشک است یعنی در سال ۸۳ هزار تن گیاه دارویی به ارزش ۱۲۴ میلیار تومان در کشور مصرف می‌شود، درحالی‌که در اروپا این میزان تنها ۹۰۰ گرم و در آمریکا ۲۵۰۰ گرم است. در سبد تولید دارو در کشورهای اروپایی سهم گیاهان دارویی حدود ۷۱ درصد است. در کشور ما نیز بسیاری از گیاهان دارویی تولیدی به صورت خام صادر می‌شود و تکنولوژی فرآوری آن‌ها در داخل کشور محدود هستند.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر اینکه گیاهان دارویی نیازمند نگرش ویژه‌ای برای برنامه‌ریزی هستند، تصریح کرد: باید هم‌راستا با توسعه کشت گیاهان دارویی، صنایع فراوری و دارویی این صنعت را حمایت کنیم و این وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت و صنایع کوچک وزارت جهاد کشاورزی است.

یاوری در ادامه با اشاره به اینکه سه گونه گیاه دارویی ممنوعه، مشروط و گونه‌های زراعی وجود دارد، اظهار کرد: گیاهان دارویی ممنوعه گیاهانی هستند که حساسیت خاصی دارند و رویشگاه‌های آن‌ها ممکن است در صورت کشت از بین برود. از این رو برداشت این گیاهان را ممنوع کرده‌ایم. گونه‌های مشروط نیز به گونه‌هایی گفته می‌شود که برداشت آن‌ها مشروط به دریافت مجوز است. دسته سوم شامل گونه‌های زراعی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر گونه زراعی دو وجهی باشد یعنی هم در حوزه منابع طبیعی وجود داشته باشد و هم در عرصه زراعی برای برداشت آن باید به اداره کل منابع طبیعی اطلاع داده شود تا اداره پس از بازدید و بررسی‌های میدانی مجوز برداشت را صادر کند.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه در حال حاضر سطح زیر کشت گیاهان دارویی ۱۷۹ هزار هکتار با تولید حدود ۱۲۴ هزار تن گیاه به ارزش سالانه ۱۸۶ میلیارد تومان است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ گردش مالی تجارت جهانی گیاهان دارویی ۵ تریلیون دلار در جهان باشد

یاوری افزود: حدود ۵۰ درصد دارویی‌هایی که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد منشأ گیاهی دارد که ۲۵ درصد آن مستقیم از گیاه و ۷۵ درصد دیگر در فرایندهای داروسازی به دست می‌آید.

وی اضافه کرد: بخشی از گیاهان دارویی به صورت خام در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد یا به صورت دمنوش از آن استفاده می‌شود. جدای این بخش مابقی گیاهان دارویی باید در کارخانه‌های وابسته از محصول خام به محصول ثانویه تبدیل شود بنابراین ضمن نیازسنجی و برنامه‌ریزی، صنایع وابسته گیاهان دارویی باید توسعه پیدا کند و تولیدات دارویی حمایت شود.

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید بر سرمایه‌گذاری بر زنجیره تولید گیاهان دارویی گفت: وزارت جهاد کشاورزی نباید به تنهایی این وظیفه را برعهده گیرد. در حال حاضر با وجود ۲۵۰۰ گونه گیاه دارویی تنها روی ۱۷۰ نوع داروی گیاهی سرمایه‌گذاری شده است و در بقیه آن‌ها یا گیاه اهلی نشده است و یا اینکه هنوز وارد فرایند توسعه وسیع نشده است.

یاوری تصریح کرد: عمده محصولات گیاهان دارویی در کشور ما عبارت از اشنان، آنغوزه، آویشن، میوه بادام کوهی، زیره، سقز، گل گاو زبان، فندق، کتیرا، گل نرگس، میوه بلوط و… هستند. البته لازم به تاکید است که هر گونه بهره‌برداری از گیاهان دارویی بدون مجوز از ادارات کل منابع طبیعی پیگیرد قانونی دارد.

به گزارش ایسنا وی در پایان اظهار کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی که در سطح جهانی و کشور ما رخ داده و با در نظر گرفتن خشکسالی‌های اخیر، لازم است که نگرش ما نسبت به گیاهان دارویی تغییر پیدا کند چرا که کشت گیاهان دارویی یکی از مواردی که می‌توانیم در راستای محصولات کم آب طلب توسعه دهیم. خیلی از گیاهان دارویی به راحتی قابل رقابت با محصولات زراعی هستند و اگر درست کشت و بهره‌برداری شوند و حمایت بازار را داشته باشند ارزش اقتصادی بالاتری نسبت به محصولات زراعی پیدا می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه