۲۲ درصد پرداختی مردم در حوزه سلامت، برای دندان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا رییسی در نشست کارشناسان مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام این مطلب، افزود: طرح تحول سلامت، هزینه از جیب مردم را به حدود 37 درصد رساند که از این مقدار، درصد بزرگی از آن به خاطر دندانپزشکی است.
 
رییسی گفت: یکی از حوزه هایی که مورد تاکید است، همین حوزه دندانپزشکی است و دلیل اصلی آن این است که به راحتی می تواند مورد غفلت قرار گیرد، تا زمانی که دندانی آسیب نبیند و درد نگیرد کسی به دندانپزشک مراجعه نمی کند که این نقطه ضعف ماست. 
 
وی در ادامه افزود: 22 درصد پرداختی از جیب مردم برای دندان صورت می گیرد، خوشبختانه طی 5 سال گذشته کارهای خوبی دراین حوزه انجام شده است که راه اندازی 3200 واحد دندانپزشکی بخشی از این کارها بوده که پتانسیل بزرگی است. هم اکنون اکثر مراکز روستایی واحد دندانپزشکی دارند و جمعیت وسیعی از روستاییان را تحت پوشش قرار می دهند. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در حوزه بهداشت دهان و دندان، اقتصاد سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد. 

رییسی تصریح کرد: کیفیت دو جزو دارد که یکی اثربخشی کار است و دیگری کارآیی آن. نظام سطح بندی ارائه خدمت باید در هر کاری از جمله حوزه دندانپزشکی وجود داشته باشد. 

وی افزود: اگر با اجرای طرح بهره برداری از ظرفیت های دندانپزشکی مراکز در شیفت عصر، 2 تا 3 درصد هم از هزینه از جیب مردم را کم کنیم، رقمی معادل 600 میلیارد تومان در هزینه ها صرفه جویی شده است. 
 
به گزارش وبدا معاون وزیر بهداشت در پایان اظهار داشت: طرح دندان های عاری از پوسیدگی در مدارس یکی از طرح هایی است که در آینده با نتایج مطلوبی همراه خواهد بود. این طرح در بهترین سن کودکان برای سلامت دهان و دندان هایشان در حال انجام است و این نقطه قوت این طرح است.

پایان پیام/

مطالب مشابه