تعداد و تنوع پیوند اعضا،ملاک پیشرفت درجه علمی یک کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، قاسم جان بابايي در كارگاه آموزشی سامانه شناسایی و فراهم آوری اعضا، اظهار كرد: در بیماری هایی که درمانشان با استفاده از عمل پيوند ميسر است، اين اقدام امكان مقرون به صرفه ترین روش به شمار مي آيد.
 
جان بابایی گفت: در حال حاضر حلقه های پیوند از شناسایی و فرآهم آوری تا پیگیری عضو پیوند شده  به درستی در کنار هم چیده شده و در حال تقویت هستند.
 
وی افزود: ما در موضوع پیوند اقدامات زیادی در پیش رو داریم و فراهم آوری، قدم اول در استفاده از پتانسیل اهدا عضو محسوب مي شود، عنوان كرد: براي مثال، گرچه تعرفه پیوند با مصوبه دولتی محاسبه مي شود، اما هنوز نتوانستیم آن را به صورت کافی احصا کنیم. بنابراين تلاش برای واقعی کردن عدد پیوند و دریافت هزینه های آن از  طریق  بیمه ها و سازمان برنامه و بودجه  در دستور کار است.
 
معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در مورد پیوند در کشور، در تلاش هستيم دانشگاه ها را بیش از پیش در این اقدام پسندیده همراه کنیم. در اين راستا، جلسات، کارگاه ها و آموزش ها در ستاد دانشگاه ها برگزار می شود، اما تا زمانی که این موضوع به عنوان یک پروژه مورد ارزیابی قرار نگرفته باشد، آن دانشگاه توفیق چندانی بدست نخواهد آورد، میزان فعالیت در زمینه فراهم آوری پیوند به عنوان یکی از موضوعات مهم، در کارنامه عملکردی دانشگاه ها لحاظ خواهد شد.
 
جان بابایی تصریح کرد: سامانه ریجستری  که برای ساماندهی اهدا عضو راه اندازی شده، می تواند اطلاعات لازم در خصوص انتخاب افراد مناسب برای عمل پیوند را فراهم کند.
 
وی با اشاره به اينكه پیوندهايي که ازگذشته تاکنون توسط گروه ها انجام شده است نيز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، خاطرنشان كرد: این ارزیابی ملاکی برای انتخاب افرادی است که شایستگی انجام پیوند را دارند. بر این مبنا دوره های آموزشی و تحصیلات تکمیلی نیز با همکاری حوزه آموزش و معاونت آموزشی به صورت هدفمند برگزار خواهد شد. در آموزش ها تلاش بر این است که تمامی سطوح پیوند دهنده  به درستی دیده و افرادی که شایستگی پیوند دارند، انتخاب شوند.
 
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: پیگیری عضو پیوندی موضوع مهم دیگری است كه باید برای آن هم ساختار نظام مندی تعريف کرد تا به نتیجه مطلوب در پیوند برسیم.
 
وی افزو: یکی از مهم ترین ملاک های نشان دهنده پيشرفت درجه علمی یک کشور تعداد و تنوع پیوند اعضا در آن كشور برشمرد و گفت: مترقی ترین بخش علم پزشکی در قسمت پیوند متجلی شده و بهترین تیم ها در پیوند کنار یکدیگر قرار می گیرند تا عمل به صورت موفق انجام شود.
 
به گزارش وبدا جان بابایی در پايان گفت: بهره مندی از علم پزشکی پیشرفته و نیروی انسانی توانمند کشور بهترین فرصت برای ارز آوری به شمار مي آيد كه با توجه به این پتانسیل می توان از ظرفیت پیوند برای گردشگری سلامت نیز استفاده كرد. این بهره مندی می تواند زمینه ایجاد وابستگی دیگر کشورهای منطقه را ایجاد کند، چراکه ما بارها و بارها از دیگر کشورها برای انجام عمل جراحی پیوند درخواست داشته ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه