سلامت را به منزل مردم بردیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، حجت الاسلام حسن روحانی که برای شرکت در جلسه رای اعتماد نمکی در صحن علنی مجلس حاضر شده است، در دفاع از گزینه پیشنهادی وزارت بهداشت و درمان گفت: اوایل انقلاب شش هزار نفر پزشکان ما خارجی بودند، نیمی از بهداشت و سلامت و درمان ما در بخش پزشک عمومی یا تخصصی وابسته به خارج بود. به جز هشت رشته تخصصی که در ایران بود، بقیه موارد نیازمند به خارج بودیم و به طور کلی در بخش سلامت به خارج وابسته بودیم.

وی ادامه داد: امروز انقلاب اسلامی این استقلال را برای ما آورده که به جای ۱۴ هزار پزشک، ۱۴۰ هزار پزشک در کشور خدمت می‌کنند و به جای ۶۰۰ دانشجوی پزشکی در سال ۵۷ امروز ۶۱۰۰ نفر ورودی پزشکی داریم. با اینکه جمعیت ما کمی بیش از دو برابر شده است و ۱۲۸ درصد افزایش داریم از لحاظ جمعیت، یعنی کمتر از دو و نیم برابر اما در بخش بهداشت و سایر امور آمارها را تا ۱۵ برابر در رشد می‌بینیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حرکت ما صحیح بوده و مسیری که انقلاب رفته ما را به هدف رسانده و این به آن معنا نیست که امروز مشکلی نداریم، قاعدتا ضعف هم داریم اما وقتی با چهل سال قبل مقایسه می‌کنیم و با دیگر کشورها مقایسه می‌کنیم، وضعیت ما رشد داشته است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: پزشکانی داشتیم که در بیمارستان‌های خط مقدم در زمان جنگ حضور داشتند و این فاصله تا خط مقدم بیش از هفت کیلومتر نبود و گلوله‌ها و خمپاره می‌توانست به آنجا برخورد کند. زیر بمباران‌ها پزشکان ما و پرستاران ما با شهامت در خط مقدم بودند و امروز هم پزشکان مخلص کم نداریم.

وی تاکید کرد: البته در میان همه اقشار ممکن است افراد کمی هم داشته باشیم که همه ویژگی‌هایشان مطلوب نباشد اما این قشر مورد احترام جامعه ما بوده است. از کوچکی رسم ما این بوده که به عالمان همیشه احترام می‌کردیم و این یکی از اخلاق‌های مردم بزرگ این سرزمین است.

رییس‌جمهور افزود: در آغاز دولت یازدهم در سال ۹۲ در تبلیغات انتخاباتی به مردم قول داده بودم که یکی از اهداف ما موضوع سلامت و تجهیز این بخش و در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز و کاهش هزینه بیماران است.

وی یادآور شد: من از اول دولت یازدهم به فکر طرح تحول سلامت بودم و در سال ۹۳ طرح تحول سلامت اجرایی شد و در اجرای این طرح برادر عزیزمان آقای قاضی‌زاده هاشمی نقش بسیار ارزشمندی در این طرح داشت. امیدوارم در کشور ما در کنار طرح سلامت همواره نام ایشان ماندگار باشد و تاسف من این است که این دوست و همکار ما نتوانست تا پایان کار کنار هم باشیم. هرجا هست فردی خدوم و جهادی است و آشنایی من با او به ایام جنگ بر می‌گردد.

روحانی ابراز داشت: در طرح تحول سلامت کار بزرگی صورت گرفت و دولت و مجلس دست به دست هم دادند و شاید دولت بدون کمک شما نمایندگان نتواند کاری کند. خوشحالم در کمیسیون تلفیق بودجه را بررسی کردید و ادامه این بررسی هم در مجلس انجام می‌شود.

وی گفت: همچنین از مجلس شورای اسلامی و هیات رئیسه و نمایندگان محترم به خاطر تصویب چهار لایحه مربوط به پولشویی را تصویب کرد و این به عنوان یک کار مهم ثبت می‌شود چون ما همواره پیشتاز مبارزه با تروریسم بودیم و نباید بگذاریم کشورهایی که دستشان به خون ملت‌ها آلوده است، ادعای مبارزه با تروریسم داشته باشند. دو لایحه نهایی شده و امیدواریم دو تای دیگر هم نهایی شود تا بتوانیم برای روان‌سازی روابط خارجی و مالی را داشته باشیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: در طرح تحول سلامت قدم‌های بسیار خوبی در این پنج، شش سال اخیر برداشته شده است. تخت بیمارستانی ما در آغاز انقلاب حدود ۵۵ هزار بود و امروز ۱۲۹ هزار و ۶۰۰  تخت بیمارستانی در کشور موجود است. رقم بسیار بزرگ و تحول بسیار بزرگی است. کار عظیم و بزرگی انجام گرفت برای ساخت ۲۴ هزار تخت جدید و بازسازی ۴۴ هزار تخت و مجموعا در کنار تجهیزات قدم‌های خوبی در این چند سال برداشته شد. همچنین مخارج پزشکی برای بیماران بستری به زیر ۱۰ درصد در شهرها و در روستاها به زیر ۵ درصد رسیده است.

وی افزود:  ما سلامت را به منزل مردم و مسکن مردم نزدیک و نزدیک‌تر کرده‌ایم. اگر در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت در کشور بود امروز ۱۲ برابر یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت در این کشور فعالیت می‌کند. اگر پزشکان متخصص ما در شهرهای بزرگ بودند امروز تا مناطق مرزی ما هم نزدیک شده‌اند. بسیاری از شهرهای کوچک ما با فاصله کمی به پزشک و متخصص دسترسی دارند. بسیاری از سران کشورهای دنیا در ملاقات با من نسبت به طرح تحول سلامت دچار شگفتی هستند و می‌گویند چطور طرح با این عظمت را در ایران اسلامی پیاده کرده‌اید.

روحانی گفت: خیلی از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای چنین طرحی موفق نبودند. این یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است. قبل انقلاب نیازمند بودیم بیمار به خارج از کشور برود؛ امروز این نیاز تقریبا مرتفع شده است. ما امروز در کشور گردشگر سلامت داریم. مردم کشورهای همسایه و حتی ایرانیانی که در اروپا و آمریکا ساکن هستند، برای عمل جراحی به ایران می‌آیند.

روحانی تاکید کرد: این مساله به این دلیل نیست که ایران ارزان‌تر است؛ آدم که جانش را با قیمت معامله نمی‌کند. این اعتماد و دقت پزشکان ایرانی است. همه می‌دانیم برای نجات بیمار همه بخش‌ها باید دست در دست هم بدهند. اگر بهترین جراح را داشته باشیم اما مراقبت‌های بعد جراحی مناسب نباشد، تبدیل به عفونت و بیماری جدید می‌شود.

وی گفت: همه مهم هستند حتی آنکه بیمارستان را نظافت می‌کند به همان اندازه آنکه برای بیمار غذا تهیه می‌کند. در بیمارستان تمام بخش‌ها باید دست در دست هم بدهند تا بیمار زندگی عادی خود را شروع کند. در سال ۹۲ یکی از مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، مساله دارو بود. بسیاری از داروها نبود، نایاب بود و یا گران بود. مشکل دارو حل شد.

روحانی یادآور شد: افتخار می‌کنیم اگر در آغاز پیرزی انقلاب ۲۵ درصد داروها در داخل تولید می‌شد، امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید می‌شود و تنها ۵ در صد از خارج وارد می‌کنیم. می‌توانیم تسهیلات بیشتری هم فراهم کنیم که صادرکننده دارو در منطقه باشیم، الان هم نسبت به کشورهای همسایه و اروپا صادرکننده دارو هستیم.

رییس‌جمهور تصریح کرد: وزارت بهداشت وزارت خانه‌ای است که به بسیاری از وزراتخانه‌ها متصل است. اگر می‌خواهیم بهداشت را حفظ کنیم، قاعدتا از مواد غذایی باید شروع کنیم. یعنی وزارت کشاروزی و صنعت، ‌معدن و تجارت باید همراه باشند. امیدواریم مجلس تجارت را از صنعت و معدن جدا کند و می‌دانید کشور بدون وزیر بازرگانی مستقل مسائل صادرات و وارداتش و تنظیم بازارش حل نمی‌شود.

روحانی گفت: لایحه دو فوریتی فرستادم و از شما خواهش کردم وزارت بازرگانی را جدا کنید. امروز بخشی از بازرگانی زیر مجموعه صنایع و معاون و بخشی زیرمجموعه جهاد کشاورزی است و ما نمی‌دانیم با چه کسی درگیر هستیم. اگر می‌خواهیم مردم کمتر معطل شوند، من به عنوان مسئول دولت خدمت شما عرض می‌کنم وزارت بازرگانی جدا شود و وزارت مستقل شود. ایلنا

پایان پیام/

مطالب مشابه