نشانه های ابتلا به آنفلوانزای خوکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مسعود مردانی درباره آنفولانزای خوکی اظهار کرد: استفاده از کلمه خوکی در این بیماری بسیار غیر علمی و غیرحرفه‌ای بوده و از تاریخچه پزشکی پاک شده است،‌ امروزه باید به جای این کلمه از H1N1 استفاده کرد.

مردانی گفت: علائم این بیماری کاملا شبیه آنفولانزای فصلی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد؛ علائم شامل شروع ناگهانی تب، لرز همراه با درد بدن، درد‌های استخوانی و عضلانی، عطسه و سرفه است.

وی ادامه داد: علائم این بیماری در افرادی که سطح ایمنی بدنشان کاهش یافته و یا افراد مبتلا به نقص ایمنی شدیدتر است؛ افراد مبتلا به لوسمی، لنفوم و HIV+ علائمی شدید را تجربه می‌کنند، همچنین افرادی که از داروی کورتون با دوز فوق فیزیولوژیک استفاده می‌کنند یا رادیوتراپی انجام داده‌اند با شدت علائم روبرو می‌شوند.

عضو کمیته کشوری آنفولانزا افزود: افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، افراد چاق و دارای BMI بالای ۴۰، افرادی که از دارو‌های کورتون مصرف می‌کنند، زنان باردار و افراد HIV+ بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

مردانی اضافه کرد: همچنین افراد مبتلا به نارسایی کلیه که همودیالیز می شوند یا پیوند کلیه انجام داده‌اند و افرادی که پیوند قلب و ریه انجام داده‌اند بیشتر در معرض این آنفولانزا قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: علائم این بیماری ممکن است در افراد سنین مختلف متفاوت باشد؛ به طور مثال در یک نوزاد شیرخواره علائم فقط در حد ناتوانی در شیرخوردن، ضعف، بی حالی و تب دیده می‌شود در حالی که در یک فرد میانسال بیشتر کاهش سطح هوشیاری تب و بدن درد مشاهده می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: دوره این بیماری سه تا پنج روز است و پس از این مدت با درمان دارویی ضدویروسی یا حتی بدون آن بیماری به طور خود به خود بهبود پیدا خواهد کرد، البته خیلی از افراد جوان مبتلا به این بیماری که سابقه بیماری‌های قلبی و ریوی ندارند بدون مراجعه به پزشک نیز معالجه می‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگارانجوان مردانی در پایان گفت: این بیماری از سال ۲۰۰۹ شیوع پیدا کرده است و امسال این بیماری در ایران هم وجود دارد، اما در حال حاضر شایع‌ترین نوع آنفولانزا در ایران، آنفولانزای H۳N۲ است و آنفولانزای H۱N۱ (خوکی) شیوعی بسیار کم و نادر دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه