نحوه پیشگیری و روشهای درمان آنفلوانزای خوکی را بشناسید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، حمید عمادی درباره بیماری آنفولانزای خوکی اظهار کرد: امروزه بیماری آنفولانزای خوکی دیگر وجود ندارد و آنفولانزای مورد نظر همان آنفولانزای معمولی است، منشا آنفولانزای خوکی در ابتدا خوک بوده، ولی به مرور زمان تغییر شکل داده است؛ به همین دلیل به کار بردن واژه خوکی اشتباه و نادرست است.

عمادی ادامه اد: این بیماری در فصل زمستان و ماه‌های دی و بهمن شایع‌تر است؛ در ایران اوج بیماری در این ۲ ماه رخ می‌دهد به طوری که امسال شاهد موج بالای ابتلا به این بیماری در ابتدای فصل بودیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: مهم‌ترین روش پیشگیری از این بیماری تزریق واکسن است؛ نکته مهم و قابل توجه متفاوت بودن واکسن آنفولانزا در هر سال و تغییر آن به صورت سالیانه است به طوری که ممکن است واکسن تهیه شده برای امسال در سال بعد کارایی نداشته باشد.

وی افزود: روش دوم برای پیشگیری از آنفولانزا رعایت بهداشت و شستن دست‌ها قبل از غذا خوردن، نمالیدن دست آلوده به چشم، بینی و دهان و در نهایت اجتناب از دست دادن و روبوسی با فرد مبتلا به بیماری است.

عمادی گفت: ترشحات تنفسی فرد مبتلا در فضای منزل پخش می‌شود و بر روی تمام وسایل می‌نشیند و آن را آلوده می‌کند؛ بنابراین دست زدن به این وسایل و مالیدن چشم یا بینی با دست آلوده باعث انتقال بیماری می‌شود؛ پس باید به طور پیوسته دست‌ها را با آب و صابون بشوئیم تا از انتقال بیماری پیشگیری کنیم.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره چگونگی دسترسی به واکسن اظهار کرد: این واکسن هر سال اواخر شهریور و اوایل مهرماه وارد بازار می‌شود؛ همه افراد می‌توانند با تزریق واکسن از این بیماری پیشگیری کنند، ولی تزریق آن برای دسته‌ای از افراد ضروری و واجب است.

عمادی تصریح کرد: زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی و خونی زمینه‌ای، افراد دیابتی و مبتلایان به HIV+ از جمله افرادی هستند که حتما باید واکسن را در زمان مشخص و معین دریافت کنند.

وی اضافه کرد: همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شیمی درمانی انجام می‌دهند یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند باید در تزریق واکسن در اولویت قرار بگیرند، زیرا در صورت ابتلا به این بیماری دچار عوارضی سخت و شدید خواهند شد.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: پرسنل بهداشتی بیمارستان یعنی افرادی که با بیماران سروکار دارند اعم از پزشک، پرستار، نظافتچی و کارمند هم جزو افرادی هستند که حتما باید واکسن را تزریق کنند.

عمادی تاکید کرد: در افراد چاق با BMI بالای ۴۰ اهمیت تزریق واکسن چندین برابر می‌شود، زیرا بیماری آنفولانزا در بدن این افراد تبدیل به یک بیماری کشنده می‌شود و بسیار خطرناک است.

وی در ادامه گفت: درمان آنفولانزا تنها با یک کپسول به نام اوسلتامیویر است که اگر سریعا استفاده شود اثربخشی خوبی در درمان بیماری خواهد داشت، این دارو در سال‌های گذشته در کشور تولید می‌شد، ولی امسال به دلیل برخی مشکلات با محدودیت روبه رو شده‌ایم.

عمادی اضافه کرد: این کپسول تنها درمان دارویی بیماری آنفولانزاست و بیماران نباید به دنبال درمان با دارو‌های گیاهی باشند؛ البته این بیماری در اکثر موارد خود به خود بهبود پیدا می‌کند و در موارد خطرناک و ابتلای افراد در معرض خطر باید درمان دارویی به طور جدی پیگیری شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این متخصص بیماری‌های عفونی در پایان گفت: بهترین روش درمان غیردارویی آنفولانزا استراحت، مصرف مایعات گرم، خواب کافی و غذای مناسب و مقوی است؛ کم خوابی، خستگی، گرسنگی و سرما باعث تشدید بیماری خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه