شیوع آنفلوانزای خوکی در کشور صحت ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمدمهدی گویا گفت: شیوع آنفولانزای خوکی در کشور شایعه است و صحت ندارد؛ خوشبختانه کشور از نظر بهداشت و درمان و  بیماری‌های واگیر تحت کنترل کامل است.

گویا ادامه داد: در حال حاضر آنفولانزای نوع H3N2 در کشور شایع است که این بیماری مشکل خاصی را برای مردم ایجاد نمی‌کند و افراد با رعایت نکات بهداشتی و درمانی ساده مانند تماس نداشتن با بیماران و مراقبت‌های معمولی دچار مشکل خاصی نمی‌شوند.

وی افزود: شیوع بیماری آنفولانزا در فصل زمستان یک مسئله کاملاً عادی است و مردم باید بیشتر از قبل دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهند و برای جلوگیری از پخش ویروس در هنگام سرفه و عطسه، از دستمال شخصی استفاده کنند.

مدیر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به کاهش شیوع آنفولانزا نسبت به سال گذشته اظهار کرد: در سال جاری، شدت بیماری‌زایی آنفلوانزا کمتر بوده است، هر چند در بعضی از کشور‌ها آنفلوانزای H۱N۱ شایع بوده و این موضوع امری غیر معمول و غیر طبیعی نیست.

گویا تاکید کرد: به مردم اطمینان می دهیم که به صورت شبانه‌روزی رصد ویروس آنفولانزا در کشور انجاممی شود، خوشبختانه در سال جاری، هیچ اتفاق خاصی در رابطه با افزایش روند این بیماری در کشور رخ نداده است و جای نگرانی نیست. هر چند تا پایان فصل سرما ممکن است شاهد موج دیگری از آنفلوانزا باشیم و این امر قابل پیش بینی نیست.

وی اضافه کرد: تمامی تمهیدات لازم برای مواجهه با همه گیری آنفلوانزا از ابتدای فصل سرما تاکنون اندیشیده و به کار گرفته شده است.

گفتنی است ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت درباره شیوع آنفولانزای خوکی در ایران گفت: وجود آنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه است؛ به طور معمول سه نوع ویروس آنفلوآنزای فصلی در فصل سرما در همه جهان شایع می‌شوند که نوع H1N1 آن که به آنفلوآنزای خوکی معروف است در حال حاضر در ایران وجود ندارد.

شایان ذکر است در ادامه مسعود مردانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفولانزا درباره علائم آنفولانزای خوکی گفت: علائم این بیماری کاملا شبیه آنفولانزای فصلی است و هیچ تفاوتی با آن ندارد؛ نشانه‌ها شامل شروع ناگهانی تب، لرز همراه با درد بدن، درد‌های استخوانی و عضلانی، عطسه و سرفه است.

مردانی ادامه داد: علائم این بیماری در افرادی که سطح ایمنی بدنشان کاهش یافته و یا افراد مبتلا به نقص ایمنی، همچنین افراد مبتلا به لوسمی، لنفوم و HIV+، افرادی که از داروی کورتون با دوز فوق فیزیولوژیک استفاده می‌کنند یا رادیوتراپی انجام داده‌اند، شدیدتر است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی درباره افرادی که بیشتر درمعرض خطر این بیماری قرار دارند، اظهار کرد: افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، افراد چاق و دارای BMI بالای ۴۰، افراد مبتلا به نارسایی کلیه که همودیالیز می‌شوند یا پیوند کلیه انجام داده‌اند و افرادی که پیوند قلب و ریه انجام داده‌اند؛ بیشتر در معرض این آنفولانزا قرار می‌گیرند.

وی افزود: علائم این بیماری در سنین مختلف یکسان نیست؛ به طور مثال ناتوانی در شیرخوردن، ضعف، بی‌حالی و تب از علائم این بیماری در یک نوزاد شیرخواره است؛ در حالی که در یک فرد میانسال کاهش سطح هوشیاری، تب و بدن درد شایع ترین علائم هستند.

در ادامه حمید عمادی متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از آنفولانزا گفت: اولین و مهم‌ترین روش پیشگیری از آنفولانزا تزریق واکسن است که در اواخر شهریور و اوایل مهر وارد بازار می‌شود؛ تزریق این واکسن برای تمام افراد بلامانع است ولی برخی از افراد حتما باید از این واکسن استفاده کنند.

عمادی ادامه داد: زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی و خونی زمینه‌ای، افراد دیابتی و مبتلایان به HIV+، همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شیمی درمانی انجام می‌دهند یا دارو‌هایی مصرف می‌کنند که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، پرسنل بهداشتی بیمارستان اعم از پزشک، پرستار، نظافتچی و کارمند جزو افرادی هستند که حتما باید تزریق واکسن را در اولویت قرار دهند.

این متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: تزریق واکسن آنفولانزا در افراد چاق با BMI بالای ۴۰ اهمیت چند برابر دارد، زیرا بیماری آنفولانزا برای این افراد بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به مرگ شود.

وی اضافه کرد: این بیماری در اکثر موارد خود به خود بهبود پیدا می‌کند و در موارد خطرناک و ابتلای افراد در معرض خطر باید درمان دارویی به طور جدی پیگیری شود؛ درمان دارویی آنفولانزا تنها با یک کپسول به نام اوسلتامیویر است که اگر سریعا استفاده شود اثربخشی خوبی در درمان بیماری خواهد داشت.

عمادی تصریح کرد:بهترین روش درمان غیردارویی این بیماری استراحت، مصرف مایعات گرم، خواب کافی و غذای مناسب و مقوی است؛ البته نکته مهم و قابل توجه این است که کم خوابی، خستگی، گرسنگی و سرما باعث تشدید بیماری خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان افزود: در حال حاضر آنفولانزا با منشا خوکی از بین رفته است و آنفولانزای شایع در فصل زمستان نگرانی زیادی را ایجاد نمی‌کند زیرا جز در موارد و افراد خاص، این بیماری خود به خود و با استراحت و مصرف مایعات گرم بهبود پیدا می‌کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه