ممنوعیت تمدید طرح پرستاران از شهریور ۹۸
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، احمد نجاتیان در ارتباط با ممنوعیت تمدید طرح پرستاران اظهار داشت: بر اساس طرح نیروی انسانی فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی و پرستاری پیش از این اعلام شده است که فارغ التحصیلان در محل‌هایی که وزارت بهداشت اعلام کرد ملزم به ارائه خدمت هستند که این مسأله به ویژه در مناطق محروم مورد توجه است.

نجاتیان ادامه داد: به تدریج برخی از رشته‌ها از دایره این طرح خارج شده ولی پرستاران به دلیل نیاز به ارائه خدمات آنها در لیست طرح قرار داشتند و بعد از دو سال پایان طرح این افراد می‌توانند به صورت نیروی کادر فعالیت خود را آغاز کنند.

وی افزود: اوایل اجرای طرح تحول سلامت و با افزایش تخت‌های بیمارستانی راهکارهایی برای تأمین نیروی پرستار پیش‌بینی شد که افزایش ظرفیت دانشکده پرستاری دانشگاه‌ها یکی از این راهکارها بود و تمدید طرح پس از دو سال از دیگر راهکارهای موقت تأمین نیرو به شمار می‌رفت. 

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت گفت: تمدید طرح در مقطعی بسیار خوب جواب داد و خدمات پرستاری به ویژه در مناطق محروم توسعه یافت ولی به تدریج متوجه شدیم که درصدی از نیروها تنها به سمت طرحی شدن پیش می‌روند که این مسأله پایدار نخواهد بود و از طرفی چرخش نیرو در بیمارستان‌ها زیاد شده و بیمارستان‌ها مجبور بودند مرتب نیروهای خود را عوض کنند و افراد جدید را آموزش دهند. 

نجاتیان یادآور شد: از یک سال قبل طبق مذاکرات معاونت پرستاری و معاونت توسعه وزارت بهداشت جهت تأمین نیروی پایدار پرستاری سیاست‌های جدید مدنظر قرار گرفت و تمدید طرح در دانشگاه‌ها متوقف شد. 

وی اضافه کرد: بر اساس این سیاست‌ها نیروها پس از گذراندن طرح باید به صورت قراردادی، استخدامی و یا خرید خدمت مشغول فعالیت شوند که وزارت بهداشت مجوزهای لازم را در این زمینه ارائه داد.

به گزارش فارس مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت در پایان گفت: ولی پس از تصمیم بر این مسأله و ممنوعیت تمدید طرح پرستاران با توجه به اینکه در ایام نوروز میزان مرخصی‌ها افزایش می‌یابد و از طرفی میزان مراجعات نیز بیشتر می‌شود بنا بر این شد که تا شهریور ماه سال 98 تمدید طرح ادامه یابد ولی پس از آن جهت ارتقای امنیت شغلی پرستاران و افزایش مزایا و درآمد این قشر از جامعه ممنوعیت تمدید طرح را از شهریور ماه در اکثر  علوم پزشکی دانشگاه‌های کشور خواهیم داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه