رشد ارجاع به مقالات مرکز تحقیقات آلرژی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، فرحزاد جباری آزاد با بیان اینکه در دو سال اخیر ۵۸ مقاله توسط اعضای این مرکز در زمینه آلرژی و بیماری‌های مرتبط و راهکارهای درمانی آن در مجلات معتبر نمایه شده در پایگاه‌های علمی بین‌المللی شامل ISI ،SCOPUS و PUBMED به چاپ رسیده است، اظهار کرد: انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی در زمینه‌های اپیدمیولوژی، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های آلرژی با تمرکز بر شیوه‌های نوین و با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی، تولید علم در زمینه بیماری‌های آلرژی با تکیه بر توان علمی اساتید و محققان دانشگاه و همکاری با مراکز علمی معتبر داخل کشور بویژه مراکز تحقیقات مصوب دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمله رویکردهای این مرکز تحقیقاتی است.

وی افزود: در دو سال گذشته یازده طرح تحقیقاتی در این مرکز مصوب شده است که از آن جمله می‌توان به طرح‌های تحقیقاتی با عنوان "بررسی مقایسه‌ای گزارشات آنتیبادی ضد فاکتور ۹ و ۸ انعقادی در افراد هموفیل آ و ب: بررسی مروری نقلی"، "بررسی نقش میانجی‌گرانه راهبردهاینظم‌جویی شناختی هیجان در رابطه نیمرخ روان‌شناختی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک"، "بررسی اثر ویتامین D بر فراوانی سلول‌های Treg در بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک و گروه کنترل و تأثیر کنترل آلرژی در بهبود سردردهای میگرنی" اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه آلرژی یک بیماری حساسیتی است که به دنبال آن سیستم ایمنی بدن نسبت به عواملی که نباید به آن پاسخ دهد؛ پاسخ‌های بیش از اندازه داده و این رفتار منجر به بروز بیماری در فرد می‌شود، تصریح کرد: عوامل محرکه این بیماری بیشتر عوامل محیطی مانند پولن ها در درختان، چمن‌ها، علف‌های هرز، انواع حیوانات، غذاها، داروها و آب و هواست.

جباری آزاد ادامه داد: یکی از بیماری‌های ایجاد شده در زمینه آلرژی‌ها، آسم آلرژی است که با علائمی چون سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه خود را نشان می‌دهد؛ این بیماری منجر به اختلالات فعالیتی و استراحت در فرد شده و فعالیت روزمره و یا خواب شبانه بیمار را دچار مشکل می‌کند.

وی تصریح کرد: گاه بیماری با علائم التهاب بینی مانند عطسه، آبریزش و خارش بینی و چشم، گلو درد، سرفه، اشک و… خود را نشان داده که در برخی موارد فصلی و گاه دائمی است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: "اگزما" از دیگر مواردی است که همراه با بروز بیماری آلرژی خود را نشان می‌دهد. اگزمای شیرخوارگی یا اگزمای آتوپی؛ با ضایعات جدی خارش دهنده و آزاردهنده از شیرخوارگی آغاز می‌شود و تا سنین بالا ادامه پیدا می‌کند.

جباری آزاد اضافه کرد: این ضایعات بیشتر از ناحیه صورت و گردن و در موارد شدیدتر در قسمت‌های آرنج و پشت زانو بیمار را درگیر خواهد کرد، علامت مهم اگزما خارش شدید است؛ به نحوی که فرد را بی‌قرار و به دنبال آن التهاب، چرمی شدن، ضخیم شدن، قرمزی و برجستگی‌های تاول مانند بر روی پوست را به دنبال دارد.

وی آلرژی غذایی را نوعی دیگر از بیماری‌های خانواده آلرژی‌ها دانست و اظهار کرد: برخی افراد نسبت به بعضی مواد غذایی دارای حساسیت بوده، به شکلی که بدن این افراد به واکنش در برابر مصرف غذا می‌پردازد.

دانشیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: علائم این واکنش به صورت گوارشی، تهوع، دل درد، استفراغ، اسهال و خون در مدفوع خواهد بود و گاه همزمان با خوردن غذا در ریه فرد به صورت تنگی نفس، سرفه، آسم، عطسه، آبریزش بینی، خارش دور لب و کهیر، خود را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: ۸۵ درصد مواد غذایی حساسیت‌زا در شیر و گوشت گاو، زرده و سفیده تخم مرغ، ماهی، میگو، گندم، جو، دانه‌های مغز دار و… وجود دارد؛ البته هر ماده غذایی بسته به زمینه ژنتیکی فرد می‌تواند در بدن او واکنش حساسیت‌زا داشته باشد.

جباری آزاد با اشاره به افزایش آلرژی در زندگی جوامع امروزی، تصریح کرد: روش زندگی امروز مردم به سمت مصرف عوامل آلرژی‌زا حرکت کرده است، به شکلی که استفاده از مواد غذایی سریع‌پز و یا دارای مواد نگهدارنده افزایش آلرژی در میان مردم را به دنبال داشته است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آلوده‌کننده‌های محیطی و زندگی صنعتی رشد آلرژی را بیش از پیش کرده است که می‌توان تحت عنوان آلرژن‌های غیر گیاهی نیز از این روند یاد کرد.

به گزارش ایسنا بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۹۰ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مصوب شد و فعالیت خود را در بیمارستان قائم آغاز کرد، در تاریخ ۲۳ خردادماه ۹۱ مورد موافقت اصولی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واقع شد و به‌زودی نیز موفق به دریافت موافقت قطعی خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه