هم‌پوشانی بیمه‌ای از چالش‌های پیش‌روی کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، طاهر موهبتی گفت: خوشبختانه در سال‌های گذشته اتفاق‌های خیلی خوبی در رفع همپوشانی بیمه‌ها رخ داده است، اما در این میان یک مشکل جدی وجود دارد آن، هم پوشانی‌های جدید است آن هم به این خاطر که پایگاه‌های جمعیتی سازمان‌های مختلف با هم متصل نیستند.

موهبتی افزود: در سال ۹۶ در قانون برنامه ششم بند چهلم ماده ۷۰ مقرر شد پایگاه جمعیت برخط بیمه شدگان در سازمان بیمه سلامت شکل بگیرد، این درحالی بود که برخی از ارگان‌ها و سازمان‌ها به دلیل برخی از مسائل به دیتا و اطلاعات خیلی حساس هستند. به طور مثال ما به وزارت رفاه دیتا و اطلاعات دادیم در صورتی که قانونا باید اطلاعات را در اختیار ما می‌گذاشتند.

وی ادامه داد: وقتی ما اطلاعات و دیتا‌ها را در اختیار وزارت رفاه قرار دادیم در اولین بررسی‌ها چهار هزار و ۶۰۰  هم پوشانی بین سازمان تامین اجتماعی وصندوق‌های کارکنان دولت، صندوق سایر اقشارکه شهدا، دانشجویان، طلاب و بهزیستی را دربرمی گیرد، صندوق بیمه روستاییان با ۲۲ میلیون عضو وصندوق بیمه رایگان با ۱۰ میلیون عضو مشخص شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه بیشترین هم پوشانی برای بیمه صندوق روستاییان اتفاق افتاد  اضافه کرد:طبیعتا ما برای رفع هم پوشانی بیمه عشایری و روستایی با توجه به اینکه این دفترچه‌ها ۵ سال اعتبار دارد باید ۵ سال منتظر بمانیم تا همپوشانی‌ها رفع شود.

وی اضافه کرد: از طرفی عده‌ای معتقد هستند که باید فراخوان بگزاریم تا مردم برای رفع هم پوشانی اقدام کنند، اما اگر قرار باشد چیزی از مردم بگیریم امکان پذیر نیست. از طرفی  نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر در بیمه ایرانیان هم پوشانی وجود دارند و از آنجایی که اعتبار این دفترچه‌ها نیز یک ساله است طبیعی است که ظرف یک سال این هم پوشانی ها نیز از بین خواهد رفت.

موهبتی گفت: انتظار ما این است که تاکنون بیش از دو میلیون دفترچه حذف شده باشد، اما آمار دقیق را در پایان سال با تطبیق دیتا‌ها اعلام می‌کنیم اظهارداشت :اگر پایگاهی شکل بگیرد و اطلاعات برخط داشته باشیم می‌توانیم آمار را به روزتری در اختیار داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: اقدام بعدی که باید انجام بدهیم این است که به سمتی برویم تا هم پوشانی جدید ایجاد نشود. خوشبختانه تفاهم نامه‌ای در ماه چهارم بین ما و سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد و نیرو‌های مسلح شکل گرفت تا دیتا‌ها را به صورت وب سرویس در اختیار همدیگر قرار بدهیم که از آن روز می‌شود یک اطمینان نسبی داشت که در زمان صدور اولیه دفترچه و تمدید دفترچه کنترل همپوشانی را داشته باشیم.

وی به بند چهل ماده هفتاد قانون برنامه ششم توسعه متولی در ارتباط با رفع هم پوشانی بیمه سلامت اشاره کرد و گفت: ۲۰۵ هزار هم پوشانی با نیرو‌های مسلح داشتیم که تا دوماه قبل حدود ۹۰ هزار رفع هم پوشانی انجام شده است.

موهبتی خاطرنشان کرد: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که ظرف ۵ سال هم پوشانی‌ها به صفر برسدگفت:هم پوشانی بیمه تامین اجتماعی با بیمه روستاییان حدود ۲ میلیون و ششصد هزار دفترچه بود که همانطور که در قبل ذکر کردم اعتبار دفترچه‌های بیمه عشایر و روستاییان ۵ ساله است سالی ۵۰۰ هزار رفع هم پوشانی صورت می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد:ما نظام استحقاق سنجی را راه اندازی کردیم وتا الان ۶۰۵ بیمارستان دیگر احتیاج به ارائه دفترچه بیمه ندارند و فقط با ارایه کد ملی  به ارایه خدمات می پردازند . ارائه این کد ملی باعث می‌شود در صورت هم پوشانی افراد فقط از دفترچه‌ای که قانونی است اجازه استفاده داشته باشند. اما این کامل نیست، چون اولا در بخش بستری از تعداد ۱۹۰ میلیون بار مراجعه به بیمارستان‌ها حدود چهار ونیم میلیون بار مراجعه مربوط به بخش بستری است، اما همین مقدار هم ۵۰ درصد هزینه هارا در برمی گیرد. امیدواریم استحقاق سنجی را وارد بخش سرپایی بکنیم تا در زمان دریافت خدمت کنترل هم پوشانی راداشته باشیم.

موهبتی تصریح کرد: زیرساخت آی تی و دولت الکترونیک باعث تسهیل در انجام کار‌ها و خدمات دهی به مردم می‌شود تصریح کرد :در صورت ایجاد زیر ساخت آی تی دفترچه بیمه حذف می‌شود، آنز مان چیزی در دست مردم نیست و شهروندان هرکجا که برای دریافت خدمات درمانی بروند از پایگاه جمعیتی استعلام و در آن زمان مشخص می‌شود که آیا چند دفترچه دارد یا خیر.

به گزارش خبرگزاری میزان وی در پایان افزود: بیمه سلامت در بخش بستری در کلیه بیمارستان‌های دولتی رفع همپوشانی را انجام داده است و با به دنبال نسخه نویسی الکترونیکی هستیم. درحال حاضر در کرمان طرح نسخه نویسی اکترونیکی را آغاز کردیم و تلاش می‌کنیم در آینده این نزدیک در هر استان یک شهر نسخه نویسی اکترونیکی راه بیافتد.

پایان پیام/

مطالب مشابه