زمان مناسب برای درمان دارویی فشارخون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدویان گفت: عارضه فشار خون بر اثر مصرف بیش از حد نمک، چربی و انسداد رگ‌های خونی در افراد ایجاد می‌شود؛ این عارضه خود عامل مرگ و میر نیست بلکه به طور غیرمستقیم باعث بروز سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ افراد می‌شود.

مهدویان افزود: فشارخون بالا یک بیماری شایع و موثر در بروز انواع سکته‌های قلبی و مغزی است، وزارت بهداشت از سال ۷۱ برنامه‌ریزی‌های خوبی برای کاهش فشارخون انجام و از سال ۸۳ برنامه پیشگیری و درمان فشارخون را در حوزه سلامت قرار داده است تا خدمات بهداشتی درمانی و اقدامات پیشگیرانه به مردم ارائه شود.

وی ادامه داد: برای کاهش عارضه فشارخون، وزارت بهداشت در طرح پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی کار غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به فشارخون، چربی و قندخون را انجام داده است و مبتلایان تحت نظر پزشک اقدامات درمانی مؤثری دریافت کرده‌اند.

رئیس اداره قلب وزارت بهداشت گفت: اگر فشارخون مراجعان به خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت بالا باشد، برای آنها برنامه‌ریزی‌های مناسبی از نظر اصلاح سبک زندگی و اجرای یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته می‌شود و این افراد به طور منظم تحت نظر پزشک قرار می‌گیرند.

مهدویان اضافه کرد: در قالب اجرای طرح ایراپن شناسایی و غربالگری فشارخون و چربی به صورت ادغام یافته انجام می‌شود، اینگونه طرح‌ها با هدف کاهش خطر بروز سکته‌های قلبی در بین مردم و به ویژه گروه‌های هدف انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۲۶ درصد از جمعیت بالای ۱۴ سال به عارضه فشارخون مبتلا هستند که برخی از این افراد هنگام اندازه‌گیری فشارخون و در زمان مراجعه به پزشک متوجه بیماری خود می‌شوند.

رئیس اداره قلب وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: عارضه فشارخون بالا نیازی به درمان دارویی ندارد و برای رفع این عارضه افراد باید نسبت به اصلاح سبک زندگی، کاهش وزن و  میزان مصرف نمکی خود اقدام کنند.

مهدویان گفت: در صورتیکه با انجام فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی سالم فشارخون کنترل نشد، باید به درمان دارویی روی بیاوریم، اگر فشارخون افراد بالای ۱۶ باشد، در کنار اصلاح سبک زندگی و فعالیت فیزیکی مناسب باید درمان دارویی را آغاز کرد تا شاهد کاهش مرگ و میر‌های ناشی از عارضه فشارخون بالا باشیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان گفت: فشار خون مهم‌ترین عامل مرگ و میر انسان‌ها در دنیاست؛ کاهش فشار خون میزان مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در دنیا و کشورمان را تا ۲۵ درصد کاهش می‎دهد؛ به همین دلیل یکی از اهداف اصلی وزارت بهداشت، کاهش ۲۵ درصدی مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

پایان پیام/

مطالب مشابه