بیماران بیش از ۵۰ کشور برای گرفتن خدمات درمانی به ایران سفر می کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مریم حضرتی در مراسم گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه شاهد، با بیان این مطلب اظهار داشت: پیشرفت های کشور در حوزه های مختلف و به خصوص حوزه سلامت بهداشت، درمان، مراقبت و آموزش بعد از انقلاب اسلامی بسیار چشمگیر بوده است.

حضرتی به برخی شاخص های جهانی که در نظام سلامت دنیا مورد توجه است اشاره کرد و گفت: یکی از این شاخص های مهم، امید به زندگی است که این شاخص بین ایرانیان پیش از انقلاب، 55 سال بود که امروز به 2.76 سال رسیده است. 

وی افزود: کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران یکی از این شاخص ها است، پیش از انقلاب، مرگ و میر نوزادان زیر یک سال 120 در یک هزار نفر بود و امروز این آمار به 4.13 در یک هزار نفر رسیده است و همچنین مرگ و میر نوزادان زیر یک ماه پیش از انقلاب حدود 80 تا 100 نفر در یک هزار بود و امروز این آمار به 5.9 در یک هزار نفر رسیده و نرخ مرگ و میر مادران باردار نیز از 200 مورد به 20 مورد در هر 100 هزار نفر رسیده است.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پیش از انقلاب اسلامی بیشتر پزشکان و نیروهای سلامت وارداتی و عمدتا از کشورهای هند و پاکستان بودند، گفت: امروز به لطف انقلاب اسلامی در 27 رشته فوق تخصصی، پزشک تربیت شده و از بیش از 50 کشور برای گرفتن خدمات درمانی به ایران سفر می کنند.

حضرتی ادامه داد: ایران در زمره سه کشور پیشرو در پیوند مغز و استخوان است، ایران، رتبه چهارم در درمان ژنتیک و رتبه هفتم در تولید داروهای خاص را داشته و جزو 5 کشور جهان در کاشت حلزون شنوایی است و این افتخارات نظام سلامت بعد از انقلاب اسلامی کسب شده است.

 وی تصریح کرد: افزایش تخت های بیمارستانی از 55 هزار تخت پیش از انقلاب به 148 هزار تخت بوده است، در سال 50 تنها 37 درصد شهرهای ما  دارای بیمارستان بودند، اما اکنون علاوه بر افزایش سه برابری شهرها، 97 درصد شهرهای کشور دارای بیمارستان است. 

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به تحولات  و پیشرفت های اساسی پرستاری در دوران بعد از انقلاب، گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار دانشجوی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری در حال تحصیل هستند. همچنین در حدود ۱۹2 دانشکده پرستاری فعالیت دارند که از این تعداد ۱۰۹ دانشکده دولتی و مابقی آزاد هستند. 

حضرتی اظهار کرد: ۲ هزار عضو هیات علمی رشته پرستاری با درجه استادی، دانشیار، استادیار و مربی فعال بوده و ۱۶ مرکز تحقیقات پرستاری فعال داریم که به صورت شبکه ملی تحقیقات در حال فعالیت هستند.

وی به انتشار ۳۰ مجله علمی - پژوهشی نمایه شده در نمایه های بین المللی ISI و SCOPUS در حوزه پرستاری اشاره کرد و گفت: ۲۵ درصد سهم تولید علم در حوزه سلامت به گروه پرستاری اختصاص دارد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: جمعیت ایران رو به سالمندی است و در ۳۰ سال آینده جمعیت ایران با سونامی رشد جمعیت سالمندی مواجه است و تعداد سالمندان به ۲ برابر خواهد رسید،به همین دلیل باید به منظور مراقبت از جامعه سالمندان در آینده، برنامه هایی برای پرستاری جامعه نگر داشته باشیم.

حضرتی به فعالیت یک هزار مرکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از برنامه های مهم معاونت پرستاری جهت کاهش هزینه های درمان و بستری و افزایش رضایت و رفاه مردم و ارتقای سطح سلامت آنان، حضور پرستاران در جامعه است.

وی افزود: پروانه صلاحیت حرفه‌ای یک هویت برای پرستاران در همه دنیا محسوب می‌شود. پرستاران با دریافت این پروانه هم ‏از لحاظ اخلاقی، هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ مسائل قانونی و حقوقی تایید می‌شوند. همچنین تاکنون 17 هزار پروانه صلاحیت ‏حرفه‌ای صادر شده است که از سال آینده روند این کار از طریق سازمان سنجش برای پرستاران فارغ التحصیل انجام می‌شود و پروانه ‏صلاحیت حرفه‌ای را دریافت می‌کنند.‏

به گزارش وبدا همچنین معاون پرستاری وزارت بهداشت از تدوین و تصویب آیین نامه پرستار تخصصی خبر داد و گفت: این آیین نامه به زودی ابلاغ می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه