در سال های اخیر بالغ بر ۲۵ هزار نفر از پزشکان پروانه طبابت دریافت نکرده اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، ایرج خسرونیا، در جلسه بررسی و انتخاب مقالات علمی، سی امین کنگره سالیانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اظهار نگرانی از اینکه طی سال های اخیر بالغ بر ۲۵ هزار نفر از پزشکان پروانه طبابت دریافت نکرده اند، اظهارداشت: حذف پزشکان از چرخه درمان به دلیل مسائل اقتصادی و معیشتی و مهاجرت به کشورهای خارجی از جمله کانادا، آمریکا و اروپا دغدغه جدی  و نگران کننده ای است.

وی افزود: وجود این پزشکان، پرستاران و افراد متخصص و فوق تخصص که سرمایه های انسانی و درمانی  کشوربه شمار میروند  به مراتب  از درآمد نفت، گاز و فروش منابع ملی سودمند تر و با ارزش تر ؛ چنانچه این روند ادامه یابد با هیچ بودجه و توانی قابل جبران نخواهد بود.

خسرونیا ادامه داد: مدتی است برخی مسئولین برای خودنمایی و مردم فریبی به قشر خاصی از جامعه و فرهیختگان حمله می کنند بویژه موجب هتک حرمت جامعه پزشکی شده اند، این رفتار موجب بی اعتمادی جامعه و نا امیدی همکاران پزشک برای خدمت به کشور می شود.

استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی، با اشاره به نفع مردم از طرح تحول سلامت، افزود: مشکلات مالی و تعویق یک تا دو ساله درپرداخت حقوق، گرفتاری های متعددی برای پرستاران، پزشکان، کادر درمانی و مراکز بیمارستانی ایجاد کرده تا جایی که از پرسنل می خواهند حق الزحمه های معوق  خود را ببخشند؛ این رفتار موجب بی اعتمادی و کاهش شدید کیفیت درمان خواهد شد.

وی ضمن اظهار تاسف از دریافت حق عضویت سالانه انجمن متخصصین گوارش ایران به مبلغ ۶۰۰ هزار تومان از هر پزشک متخصص داخلی بابت گواهی اجازه انجام آندوسکوپی، افزود: پزشکان متخصص داخلی علاوه بر گذراندن دوره مذکور در دوران تحصیل مطابق کوریکولوم آموزشی، همچنین شرکت در دوره های کوتاه مدت آموزشی و حضور در کنگره های سالانه، اکنون مجوز انجام آندوسکوپی نداشته و با سازمانهای بیمه گر نداشتن بابت گواهی انجام آن مشکل دارند؛ این مسئله برای بیماران شهرستانی که دسترسی به فوق تخصص گوارش ندارند نیز مشکلات افزونتری ایجاد کرده است.

خسرونیا اضافه کرد: مافیای پشت پرده موجب شده تا چراغ سبز مسیر خدمت، فقط برای گروه خاصی از همکاران فوق تخصص باز باشد.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به برگزاری سی امین کنگره  سالیانه جامعه پزشکان داخلی ایران، سوم تا ششم اردیبهشت ۹۸ در مرکز همایش های رازی ایران، گفت: طی سه دهه اخیرسعی شده است با ارائه آخرین دستاوردهای علمی و مقالات پزشکی در قالب سخنرانی و پوستر، سهم عمده ای در به روز رسانی همکاران متخصص همگام با دانش روز دنیا داشته باشیم.

وی تصریح کرد: معرفی راهکارهای نوین تشخیص و درمان همچنین داروهای جدید با محوریت امراض داخلی توسط استادان دانشگاه در تخصص های مختلف از جمله گوارش، غدد، کلیه، خون، ریه، عفونی، قلب و عروق، روماتولوژی، نورولوژی، روانپزشکی از اهداف این گنگره است

خسرونیا گفت: در کنگره آتی به موضوعات مهم جامعه از جمله دیابت که شیوع بالایی دارد، کبد چرب، سرطان ها و بیماری های عفونی نوظهور توجه بیشتری شده است، هر سال در حاشیه این کنگره به مشکلات مختلف جامعه پزشکی و پیگیری مطالبات به حق آنان نیز توجه می شود.

به گزارش مهر وی در پایان افزود: تا کنون بالغ بر ۱۳۰ مقاله ارائه شده که نیمی به صورت سخنرانی و نیمی به شکل پوستر به سمع و نظر همکاران خواهد رسید که بازتاب و پیامدهای مفید علمی آن برای مردم و بیماران خواهد بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه