پنج درخواست تعرفه‌ای سازمان نظام پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، عزت‌الله گل علیزاده درباره وضعیت تعیین تعرفه‌های سال 1398، گفت: بر اساس قانونبرنامه،  دولت مکلف است که تعرفه‌های پزشکی را پیش از پایان سال اعلام کند، اما متاسفانه چندین سال است که به این موضوع عمل نمی‌شود و هر سال تعیین تعرفه‌ها به سال بعد موکول می‌شود.

گل علیزاده ادامه داد: عدم تعیین تعرفه‌های پزشکی قبل از پایان سال، در وهله اول باعث می‌شود که هیچ‌گاه تعرفه واقعی دیده نشود و در عین حال افزایش نرخ تعرفه هم در بودجه لحاظ نمی‌شود. در حالیکه تعیین تعرفه‌ها باید قبل از تصویب نهایی بودجه در مجلس، در لایحه بودجه پیش‌بینی و منابع لازم هم برای سازمان‌های بیمه‌گر به‌ویژه سازمان بیمه سلامت که بیش از 90 درصد منابعش دولتی است، دیده شود.

نایب‌رییس اول شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: در عین حال سازمان نظام پزشکی خواهان این است که کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات و کتابRVU که از سوی این سازمان و با زحمت زیادی ترجمه شده است، ملاک عمل تعرفه‌گذاری قرار گیرد، این اقدام منجر به ایجاد عدالت بین‌رشته‌ای و میان‌رشته‌ای می‌شود و تناسبی در این زمینه ایجاد می‌کند.

وی در ادامه به تعیین ضریب ریالی تعرفه یا همان ضریب K اشاره و اظهار کرد: در تمامی کشورها برای تعیین عدد ضریب K معمولا خریدار و فروشنده خدمت دور یک میز می‌نشینند و بر اساس مکانیزم چانه‌زنی به توافقی در این باره می‌رسند. متاسفانه در کشور ما هنوز ترکیب شورای‌عالی بیمه همان ترکیب شورای‌عالی بیمه خدمات درمانی است و فقط نامش به شورای‌عالی بیمه سلامت تغییر کرده و مورد بازنگری قرار نگرفته است. ترکیب شورای‌عالی بیمه به‌گونه‌ای است که نمایندگان فروشند‌گان خدمات در اقلیت قرار دارند که چیز خوبی نیست.

گل‌علیزاده تصریح کرد: براساس قانون بیمه همگانی که سال 1373 تصویب شد، می بایست که قیمت واقعی خدمات سلامت احصاء شده و سود سرمایه و هزینه استهلاک هم به آن اضافه شود، این درحالیست که تا امروز قیمت واقعی خدمات احصاء نشده است.

نایب‌رییس اول شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرد: بالاخره باید قیمت واقعی خدمات احصاء شود و یکبار برای همیشه به این حرف و حدیث‌ها پایان دهند. به هر حال برخی می‌گویند که جامعه پزشکی خدمات را گران می‌فروشند،‌ اما وقتی قیمت واقعی خدمات احصاء شود، دیگر جایی برای اظهار نظرهای سطحی و بی‌پایه وجود نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: از طرفی در چند سال اخیر برخلاف افزایش هزینه سرباری مطب‌ها و موسسات پزشکی، تعرفه‌ها رشد خوبی نداشته‌ا‌ند، گفت: این موضوع باعث شده که بسیاری از موسسات ما مانند آزمایشگاه‌ها و... که با لوازم مصرفی سروکار دارند، در آستانه ورشکستگی قرار گیرند و برخی از آن‌ها هم ورشکست شده‌اند. زیرا ادامه فعالیت با این شرایط برایشان صرفه اقتصادی ندارد.

گل‌علیزاده تشریح کرد: درخواست سازمان نظام پزشکی، این است که تعرفه‌های پزشکی حتما قبل از پایان سال اعلام شده، در ترکیب شورای‌عالی بیمه بازنگری شود، ملاک تعرفه‌گذاری کتاب تعرفه‌های کالیفرنیا قرار گیرد، ضریب ریالی K از سوی خریدار و فروشنده خدمات تعیین شود و قیمت واقعی خدمات دیده شود و به اطلاع رسانده شود. باید توجه کرد که ما انتظار نداریم که یک‌ شبه به عدد واقعی تعرفه‌ها برسیم،‌ بلکه همین که در طی بازه زمانی چهار تا پنج ساله به آن برسیم،‌راضی هستیم، اما وقتی عدد واقعی اعلام نشود، هر کس هر اظهار نظری که بخواهد می‌کند و خدمات همکاران ما زیر سوال می‌رود.

وی درباره پیشنهاد این سازمان برای تعرفه‌های سال 1398، گفت: حداقل رشد 20 تا 30 درصدی در تعرفه‌ها مدنظرمان است. باید توجه کرد که ما در سال 1397 به دلیل شرایطی که در کشور پیش آمد، ‌رشد تعرفه‌ها ناچیز بوده و در چند سال اخیر تعرفه‌های پزشکی آنطور که باید و شاید افزایش پیدا نکرده‌اند و میزان رشد حدود سالانه پنج درصد بوده است که نه با نرخ تورم همخوانی دارد و نه با نرخ افزایش حقوق و دستمزد. معتقدم سازمان نظام پزشکی می بایست تعرفه پیشنهادی خود را برای سال 98 اعلام و برای تصویب آن پافشاری نماید.

نایب‌رییس اول شورای‌عالی سازمان نظام پزشکی کشور در حال‌حاضر بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی تعدیل نیرو می‌کنند، این درحالیست که در این شرایط اقتصادی تعدیل نیرو به نفع دولت و مردم نیست. چرا باید یک بخش خصوصی تعدیل نیرو کرده و یا تعطیل شود؟ این اقدامات منجر به افزایش بیکاری می‌شود. از طرفی وقتی تعرفه با هزینه‌ها هم‌خوانی نداشته باشد، مسیر تخلف برای عده‌ای باز می‌شود. 

به گزارش سازمان نظام پزشکی کشور گل علیزاده در پایان اضافه کرد: هرچند که در این سال‌ها همکاران ما با شرافت کار کردند، اما با این شرایط خود به خود داریم چراغ سبز نشان می‌دهیم و می‌گوییم تخلف کنید. فکر می‌کنم با رشد 20 تا 30 درصدی تعرفه‌ها در سال آینده،‌ خلاءهایی که داشتیم رفع شود و این رشد منطقی به نظر می‌رسد. در عین حال باید قیمت واقعی خدمات سلامت را احصاء کنیم و ملاک‌مان هم برای تعرفه‌گذاری کتاب ارزش‌گذاری نسبی باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه