لازم است مسئولان امر شفاف‌سازی‌های تعرفه خدمات پزشکی برای مردم انجام دهند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بهنام عباسیان با اشاره به این که در خصوص تعرفه های خدمات پزشکی شفاف سازی لازم را برای مردم انجام نداده ایم بیان کرد: دریافت تعرفه از سوی پزشکان به حق است اما لازم است تا مسئولان امر شفاف سازی های لازم را درخصوص تعرفه خدمات پزشکی برای مردم انجام دهند.

عباسیان ادامه داد: برای جامعه پزشکی چیزی بالاتر از سلامت بیماران نیست و هر چند که تعرفه های خدمات پزشکی سالهاست که با مقدار واقعی خود فاصله دارد اما پزشکان در هر رشته با حداقل تعرفه های دریافتی به ارائه خدمات پرداخته اند.

این عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به تورم موجود و شرایط تحریم گفت: با توجه به این شرایط هزینه لوازم مصرفی در مراکز درمانی و مطب ها بالا رفته و در مورد تعرفه خدمات پزشکی نیز باید قیمت تمام شده خدمات را محاسبه و تعرفه را بصورت استاندارد تعیین کنیم.

وی افزود: مردم  نباید فکر کنند که واقعیت تمام شده همان ویزیتی است که به پزشک معالج خود پرداخت می کنند بلکه باید بدانند که هزینه های ارائه خدمات بسیار بالا بوده و تناسبی بین تعرفه و هزینه های مصرفی برای ارائه خدمات وجود ندارد.

عباسیان تاکید کرد: در تعیین تعرفه های خدمات پزشکی باید جزء حرفه ای خدمات پزشکان حتما لحاظ شود، شاید 10 درصد از جامعه پزشکی درآمد بالایی داشته باشند اما نباید این مقدار اندک را به کل این جامعه تعمیم داد و در شرایط فعلی همه اقشار پزشکان نسبت به سنوات خدمت خود متضرر هستند و این در حالی است که پزشک باید انگیزه کافی برای ارائه خدمت به بیمار داشته باشد.

این عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: باید قیمت واقعی و تمام شده خدمات پزشکی به شورای عالی بیمه ارائه شود تا آنها هزینه ها را وارد بودجه دولت کرده و سپس نسبت به تعیین بودجه نظام سلامت و تعرفه خدمات پزشکی تصمیم گیری های لازم ا نجام شود.

وی تصریح کرد: سازمان نظام پزشکی باید در عرصه سیاست گذاری سلامت آحاد مردم نظرات کارشناسی خود را بیان کند، نباید اعتماد مردم نسبت به جامعه پزشکی سلب شود و کسانی که پزشکان را به انزوا برده و به اعتماد بین مردم و جامعه پزشکی خدشه وارد می کنند ، ولایت مدار نیستند.

عباسیان گفت: باید سیاستهای واقعی در تولید سلامت پیاده سازی شود و در خصوص تعرفه ها نیز دوراندیشی لازم انجام و بطور عمقی به حل و فصل مسائل بپردازیم.

این عضو شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر استاندارسازی تعرفه خدمات پزشکی افزود: بسیاری از پزشکان در شهرستان ها وضعیت معیشتی نامناسبی دارند و با توجه به این که انتظارات جامعه از پزشکان بالاست در خیلی از موارد بیشتر از نرم جامعه پرداختی دارند بنابر این باید واقع گرا بود و به این مسائل توجه داشت که پزشکان جوانی که تازه وارد بازار کار شده اند نمی توانند از پس هزینه های خود برآیند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی وی در پایان یادآور شد: بهتر است اختیار تعرفه گذاری خدمات پزشکی در بخش خصوصی به سازمان نظام پزشکی واگذار شود و دولت نیز منابع بیشتری به صنعت بیمه اختصاص دهد تا پویا شده و درصد بیشتری از هزینه های درمانی را پرداخت کند. 

پایان پیام/

مطالب مشابه