نسبت‌های تعرفه‌های پزشکی باید منطقی شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد جهانگیری در کنفرانس یک روزه تازه‌های سونوگرافی و اقتصاد رادیولوژی که صبح امروز در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، درباره مبانی اقتصادی کشور اظهار کرد: متاسفانه ما نتوانستیم بر مبانی اقتصادی کشور پایه ریزی درست داشته باشیم به گونه‌ای که عدالت در این حوزه وجود ندارد، تغییر رفتار در جامعه پزشکی سنگ بنایی است که سال‌های گذشته پایه ریزی کرده‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: ما نباید k حرفه‌ای را به k خدمات فنی وابسته کنیم، بنابراین باید جداسازی جزء حرفه‌ای از فنی انجام شود، اما امروزه این امکان وجود ندارد.

وی افزود: باید نسبت‌های تعرفه‌های پزشکی را به شکل درست و منطقی در کشور ایجاد کنیم؛ کتاب تعرفه گذاری خدمات پزشکی از سال ۶۳-۶۴ در کشور ایجاد شده است به طوری‌که ما از کشور آمریکا در اجرای این کتاب جلوتر بودیم.
 
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کل کشور تاکید کرد:ما از سال ۲۰۱۶ میلادی کتاب تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی را به شکل سیستماتیک بررسی کردیم و سازمان نظام پزشکی کل کشور از سال ۲۰۱۸ میلادی این بررسی را در دستور کار خود قرار داد، در این بررسی مادر همه رشته‌های پزشکی جزء حرفه‌ای را یکسان در نظر گرفتیم، جزء حرفه‌ای در بخش دولتی باید با بخش خصوصی یکسان باشد، اما امروزه تبعیض در این زمینه وجود دارد به گونه‌ای که جزء حرفه‌ای در بخش دولتی بیشتر از خصوصی است.

جهانگیری تصریح کرد: تعداد بیماران در بخش دولتی نسبت به خصوصی بیشتر است درحالی که عوارض بیماران در بخش دولتی نسبت به خصوصی کمتر است، k کتاب تعرفه گذاری خدمات پزشکی ۴۰ درصد k فعلی است، اگر جزء حرفه‌ای را در عدد ۲.۳ ضرب کنیم k کتاب تعرفه گذاری خدمات پزشکی با k فعلی برابر می‌شود.

وی یادآور شد: برخی افراد در وزارت بهداشت بیان کردند که اگر کتاب تعرفه گذاری خدمات پزشکی در کشور اجرا شود، درآمد پزشکان کاهش پیدا می‌کند درحالی که این گفته اشتباه است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کل کشور در پایان افزود: ما در اقتصاد پزشکی یک جزء حرفه‌ای اعلام کردیم همچنین یک جزء فنی بستری و جزء فنی سرپایی را هم در نظر گرفته‌ایم، برای اجرای عدالت در کشور باید درآمد آن دسته از افراد که حقوق کمتری داشته‌اند افزایش پیدا کند از سوی دیگر درآمد حقوق بگیران بالا هم باید کمتر شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه