نشست مجمع جهانی سلامت، فرصتی برای ارتباط با شرکت‌های دارو و تجهیزات جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علی جعفریان با بیان تاریخچه‌ای از پیمان M8 گفت: در سال 2009 هشت دانشگاه و فرهنگستان گردهم آمدند به محوریت دانشگاه و مجتمع بیمارستانی چریته که بیمارستانی بزرگ در برلین است، تشکیل دادند که محوریت کارشان سلامت است.

جعفریان ادامه داد: این مجمع با هشت عضو فعالیتش را شروع کرد و امسال که دهمین سال آن بود به 25 عضو از 18 کشور رسیده است. این اعضا دانشگاه‌‌ها، فرهنگستان‌ها و مؤسسات آموزشی پژوهشی در حوزه سلامت هستند که  موقعیت سیاسی ندارند و هر سال نشستی با عنوان مجمع جهانی سلامت برگزار می‌کنند. در واقع پیمان گروه 8 یک مجموعه آکادمیک است که برای ارتقای سلامت جهانی تلاش می‌کند، بنابراین بااستفاده از آزادی‌‌های آکادمیک و فارغ از مرزبندی‌های سیاسی تصمیم‌گیری می‌کنند. میزبانی ما در کیش در سال 2019 هم علامت این است که با وجود مشکلات زیادی که در صحنه سیاسی برای ایران به وجود می‌آورند این مجمع به‌صورت مستقل تصمیم می‌گیرد.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 2017 پیشنهاد میزبانی از نشست منطقه‌ای را ارائه داد و مورد تصویب قرار گرفت، اهمیت آن را بیان کرد، در 10 دوره نشست این مجمع 50 وزیر، 11 برنده جایزه نوبل و روسا و معاونان صد شرکت بزرگ صنعتی و تجهیزات پزشکی و دارویی حضور داشته‌اند و با چنین ظرفیتی در کنار هم مسائل روز و افق آینده را بررسی می‌کنند.

نماینده تام‌الاختیار دانشگاه علوم پزشكي تهران در مجمع جهانی سلامت فرصت میزبانی از نشست منطقه‌ای را فرصتی فرادانشگاهی و در سطح ملی دانست و گفت: حدود 100 نفر از افراد سرشناس حوزه سلامت به عنوان سخنران از خارج دعوت دانشگاه را قبول کرده‌اند. نگاه ما در این نشست توجه به مسائل منطقه‌ای است و تم‌هایی که برای این نشست تعریف کرده‌ایم معطوف به مشکلات این منطقه است. ما در منطقه‌ای هستیم که بحران و جنگ زیاد است و بحث‌های مرتبط با آن مثل پناهندگان و جابجایی‌های محل زندگی در کشورهایی مثل سوریه، عراق و یمن پیامدهای منفی سلامت به دنبال دارد. تجمعات بزرگی مثل اربعین و حج در منطقه ما اتفاق می‌افتد و کمتر جایی در جهان روی می‌دهد که 20 میلیون نفر در یک دوره 10 روزه به یک شهر سفر کنند.

جعفریان اضافه کرد: در این نشست فرصت ارتباط با دانشگاه‌های دیگر و صنایع وجود دارد، البته در شرایط تحریم ارتباط با صنعت سخت است اما در همین شرایط  می‌توانیم با مسئولان شرکت‌های بزرگ دارویی و تجهیزاتی صحبت کنیم و ارتباط بگیریم زیرا حضور بین‌المللی مقدمه‌ای است برای بین‌المللی شدن؛ این کار حضور دانشگاه را در این عرصه فراهم می‌کند و دانشگاه با ادامه این روند و شرکت در نشست‌های سالیانه برلین به‌عنوان دانشگاه شناخته‌شده بین‌المللی به جایگاهی بیش ازآنچه در منطقه خودمان شهرت دارد می‌رسد.

رئیس هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت با تأکید بر اینکه این حرکت، یک حرکت دانشگاهی است گفت: نهاد برگزارکننده یک‌نهاد اجرایی نیست و جنس برنامه هم یک کنگره علمی نیست برای همین نیاز به اطلاع‌رسانی است تا همه نسبت به آورده‌های آن آگاه شوند. این نشست با حمایت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با کمک مؤسسه ملی تحقیقات سلامت برگزار خواهد شد.

گفتنی هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت روزهای 9 و 10 اردیبهشت ماه 1398 به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تهران در جزیره کیش برگزار می‌شود. این اولین نشست منطقه‌ای در غرب آسیا و شمال افریقا است که قرار است  700 شرکت کننده از جمله 150 میهمان خارجی در آن حضور یابند.

پایان پیام/

مطالب مشابه