خطرات جبران‌ناپذیر مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، یسنا به منش در این باره گفت:  بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها در روزهای پایانی سال صورت می‌گیرد که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به نکات ایمنی در استفاده از شوینده‌ها، عنوان کرد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده ابتدا در نور کافی، برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید. استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد.

وی نسبت به ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک‌بر هشدار داد و گفت: بخار حاصل و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.

به منش ادامه داد: بسیار دیده شده است برخی از افرادی که از این خطر بی‌اطلاع هستند، تصور می‌کنند اختلاط مواد سفید کننده و جرم بر، اثر پاک کنندگی این ترکیبات را افزایش می‌دهد. این درحالیست است گاز خطرناک حاصل از این اختلاط، منجر به مسمومیت استنشاقی شدید و حتی صدمات برگشت ناپذیر در ریه افراد شده است. بنابراین تاکید مجددی داریم تا به هیچ عنوان انواع ترکیبات و پودرها و مواد مایع شوینده، جرم بر و سفید کننده با هم مخلوط نشوند.

وی افزود: همچنین بسیاری از محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک‌بر، لوله باز کن، لاک پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو خاطرنشان: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

به منش در پایان گفت: برخی از توصیه‌های استفاده از شوینده‌ها به شرح زیر است:

۱. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

۲. درصورتی‌که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس ۱۱۵ و یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم ۱۹۰ تماس بگیرید.

۳. محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچ‌گاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. ممکن است کودکان اشتباهی این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

۴. در صورت تماس اتفاقی پوست و یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، هرچه سریع‌تر موضع را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت عدم رفع آزردگی موضعی و یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع‌تر به مرکز درمانی مراجعه شود. ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه