۱۱ هزار بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت تهران هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کوروش فرزین با اشاره به اینکه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بیمه شده در استان تهران تحت پوشش این اداره کل هستند، بیان کرد: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمه شده در بیمه سلامت همگانی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته و حق بیمه‌ای پرداخت نمی‌کنند. همچنین حدود یک میلیون نفر از بیمه‌شدگان در صندوق کارکنان دولت هستند که حق بیمه پرداخت کرده و حدود ۴۰۰ هزار نفر از بیمه شدگان روستایی هستند که حق بیمه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

فرزین ادامه داد: ۳۵ هزار پرونده بستری به طور متوسط در سطح استان تهران وجود دارد، حدود ۱۰۳بیمارستان در سطح استان تهران طرف قرارداد با سازمان هستند که از این تعداد ۵۳ بیمارستان دانشگاهی و حدود ۵۰ بیمارستان خصوصی و غیر دولتی دانشگاهی است. همچنین ۵۶ بیمارستان خصوصی غیر طرف قرارداد در استان تهران وجود دارد.

وی افزود: از میان بیمه‌شدگان سازمان تنها در بیمه‌شدگان روستایی سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع اجرا می‌شود. پنج گروه از بیماران خاص خدمات دارویی و درمانی مرتبط با بیماری خود را به صورت رایگان و یا با فرانشیز کاهش یافته دریافت می‌کنند.

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: در استان تهران ۱۱ هزار بیمار خاص تحت پوشش این اداره کل هستند که از این تعداد حدود ۴ هزار بیمار دیالیزی از طریق مراکز دیالیز طرف قرارداد خدمات لازم را دریافت می‌کنند.

فرزین اضافه کرد: از حدود سه سال پیش اتباع خارجی در دو گروه آسیب‌پذیر و غیر آسیب‌پذیر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. سرانه بیماران خاص از آنجایی که جزو گروه آسیب‌پذیر هستند، به طور کامل از طریق وزارت کشور پرداخت شده و گروه غیرآسیب‌پذیر سرانه کامل را مشخصا با رعایت بعد خانوار پرداخت می‌کنند.

وی تصریح کرد: حدود ۹۰ مورد از اعمال جراحی شایع در سطح کشور در مراکز طرف قرارداد با سازمان که عمدتا بیمارستان‌های دانشگاهی است، به صورت گلوبال پرداخت می‌شود.

گفتنی است در ادامه دکتر مهدی کوچک‌زاده ، مدیر بیمارستان هاشمی نژاد با اشاره به اینکه سالانه ۳ هزار بیمار در این بیمارستان بستری می‌شوند، گفت: بیماران دیالیزی به دلیل اینکه سالیان سال خدمت دریافت می‌کنند، شرایط خاصی داشته و به طور مستمر به این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

به گزارش ایسنا وی در پایان افزود: هزینه درمان بیماران دیالیزی کاملا رایگان است، کیفیت انجام دیالیز توسط فوق تخصص نفرولوژی به طور مکرر کنترل شده و براساس نیاز بیمار خدمت ارائه می‌شود و تیم درمان کنترل خوبی بر ارائه خدمات مطلوب به بیماران دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه