مطالبات سال ۹۶ پرستاران هنوز پرداخت نشده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مسعود مجرد گفت: با وجود وعده‌های وزیر و معاون پرستاری وزارت بهداشت پرسنل و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنان در انتظار پرداخت معوقات سال ۹۶ هستد.

مجرد ادامه داد: با وجود اینکه به استقبال سال ۹۸ می‌رویم و به تعطیلات نوروز نزدیک می شویم کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنان چشم انتظار پرداخت معوقات سال‌های ۹۶ و ۹۷ هستند.

وی افزود: در حالی که کارکنان سایر دستگاه‌های دولتی با روحیه مضاعف‌تری در حال آماده شدن برای مسافرت‌های نوروزی هستند، همکاران پرستاری با مشکلات عدم پرداخت معوقات و فشردگی شیفت‌های آخر سال و آماده باش چهارشنبه آخر سال مواجه اند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: با وجود تمامی این مشکلات، اخیراً اخبار و اطلاعاتی واصل می‌شود که واقعاً جای تأسف دارد. تعدادی از همکاران با توجه به محاسبه تعداد شیفت و اضافه کاری پرسنل بر اساس سامانه کسری همکاران حق تعویض یا واگذاری شیفت ندارند، حتی در برخی از بخش‌ها برنامه شیفت‌های فروردین به صورت انفرادی تحویل همکاران شده است تا امکان تعویض شیفت نداشته باشند.

مجرد تصریح کرد: در صورتی که انتظار می‌رود شرایط کاری و ارائه خدمات مراقبتی برای ارائه دهندگان خدمت تسهیل شود ولی متأسفانه مسئولین به این امر مهم کم‌تر توجه می‌کنند و همکاران پرستار تحت شرایط نامناسب روحی و فیزیکی مجبور به ارائه خدمت هستند. بالطبع عواقب این فشارها و نادیده گرفتن شرایط روحی و فیزیکی و اعمال فشارهای جانبی به صورت مستقیم و غیر مستقیم متوجه بیماران و مردم خواهد شد. قطعاً در میزان رضایتمندی ارباب رجوع تأثیر منفی خواهد گذاشت، لذا انتظار می‌رود اگر توان پرداخت معوقات برای دانشگاه فراهم نیست حداقل فشارهای جانبی بر همکاران کاسته شود تا شرایط محیطی و روحی مناسب‌تری برای ارائه خدمات مراقبتی نیروهای پرستاری فراهم شده و دغدغه‌ای جز مراقبت از بیماران نداشته باشند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری در ارتباط با مطالبات پرستاران، گفت: با وجود پیگیری‌های مکرر و جلسات متعدد با نمایندگان مجلس و مسئولین دانشگاه تا کنون ۴ ماه کارانه ۹۶ و حق لباس نیم سال دوم ۹۶ و ۶ ماه کارانه سال ۹۷ و حق مسکن و حق لباس ۹۷ پرداخت نشده است و همچنان با وعده‌های بی عمل مواجه هستیم.

وی یادآور شد: نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد یکی از مصاحبه‌های اخیر معاون پرستاری وزارت بهداشت است که عنوان کرده کارانه پرستاران کمتر از ۸۰۰ هزار تومان نیست و این مصاحبه باعث اعتراض جمع کثیری از همکاران گردید. با توجه به اطلاعاتی که بنده از دریافتی کارانه همکاران در مراکز مختلف استان دارم بالغ بر ۷۰ درصد همکاران پرستاری زیر ۸۰۰ هزار تومان کارانه دریافت می‌کنند. حتی همکارانی که در بخش‌های ویژه و در مرکز استان با شرایط فشار کاری بسیار سنگین مواجه هستند به صورت معمول زیر ۶۰۰ هزار تومان کارانه دریافت می‌کنند و همکارانی که در شهرستان‌های استان شاغل هستند حتی مترون بیمارستان چیزی در حدود ۸۰۰ هزار تومان کارانه دریافت می‌نماید.

مجرد اضافه کرد: انتظار می‌رود مسئولین به جای بزرگ نمایی دریافتی کارانه همکاران پرستاری در فکر پرداخت معوقات و محقق شدن وعده‌های داده شده باشند. به رغم تأخیر بیش از حد در پرداخت حق و حقوق کارکنان با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و توجه به ارزش ریالی معوقات و کاهش چشمگیر ارزش ریالی آن، میزان پرداختی ماه‌های اخیر که مربوط به پرداختی‌های سال ۹۶ بوده با کاهش ۴۰ درصدی نسبت به سال قبل مواجه بوده و همکاران نسبت به این موضوع نیز معترض هستند.

به گزارش مهر عضو شورای عالی نظام پرستاری در پایان افزود: امیدوارم مسئولین مربوطه در این روزهای پایانی سال نسبت به پرداخت معوقات پرستاری، تلاش و جدیت بیشتری داشته باشند و با محقق شدن وعده‌های داده شده عیدی خود را به همکاران هدیه دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه