انتقال دانشجو از خارج به داخل کشور ممنوع است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
 
بسمه تعالی
 
موضوع انتقال دانشجویان ایرانی از خارج از کشور از سالیان بسیار متمادی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، براساس آیین نامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارتین برای افراد واجد شرایط انجام می گرفته و موضوع جدیدی نمی باشد.
 
در سال ۱۳۹۷ هم طبق روال هرسال این موضوع مورد اقدام واقع شده ولیکن با توجه به شرایط ارزی خاصی که در ابتدای سال پیش آمد، شورایعالی برنامه ریزی با حفظ سایر شرایط مصوب، تنها شرط تعداد واحدهای گذرانده را از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد تغییر داد. قابل ذکر است با تدابیر اضافه دیگری، شرایط سخت گیرانه تری به لحاظ کیفیت تحصیلی برای متقاضیان انتقال با این شرایط در نظر گرفته شد.
 
این در حالی است که در سال ۱۳۹۶، که چنین شرایط نیز وجود نداشت، بیش از ۷۰۰ مورد تقاضا در وزارت بهداشت مورد بررسی و اقدام قرار گرفته بود و با توجه به کاهش تعداد واحدهای مورد نیاز برای انتقال در سال ۱۳۹۷ و هم چنین مشکلات ارزی و اقدام افرادی که بعضا حتی در سالهای پایانی تحصیل خود در خارج از کشور بوده و در سال های قبل هم واجد شرایط انتقال به داخل بوده لیکن در این خصوص اقدامی ننموده بودند، مجموعا تعداد متقاضیان به حدود ۱۵۰۰ نفر رسید. 
 
 با توجه به کاهش تعداد واحد مورد نیاز از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد در واقع مدتی که دانشجو باید در خارج از کشور تحصیل مینمود تا واجد شرایط انتقال شود از ۲ سال به یک سال تغییر نمود، بنابراین دو برابر شدن تعداد متقاضیان امری غیر قابل انتظار نبود و در واقع افرادی که بایستی طی دو سال منتقل می شدند در عرض یک سال واجد شرایط شده و درخواست انتقال نمودند. به این ترتیب پیش بینی می شود از آمار واجدین شرایط در سال بعد کاسته شود. قابل ذکر است انتقال دانشجو از خارج به داخل تاثیری در ظرفیت کنکور سراسری نداشته و این افراد درصورت وجود ظرفیت مازاد توسط دانشگاه ها پذیرفته می شوند.
 
با توجه به اینکه روند عزیمت نوجوانان به خارج از کشور برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی روند افزایشی نشان می داد و بسیاری از موسسات اعزام دانشجو از این اشتیاق خانواده ها سوء استفاده نموده و به خاطر منافع مادی به دنبال جذب مشتری بیشتر بودند و حتی با فریب دادن خانواده ها نسبت به  اخذ پذیرش از دانشگاه های غیر معتبر از نظر وزارت بهداشت اقدام می نمودند و به نوعی با دور زدن کنکور روند تعادلی تربیت نیروی انسانی در گروه پزشکی را نیز خدشه دار می نمودند، لذا نهایتا با مصوبه شورای عالی برنامه ریزی انتقال از خارج از کشور برای کسانی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ (۱۰ دی ماه ۱۳۹۷) در خارج از کشور شروع به تحصیل کنند ممنوع اعلام گردید.
 
ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی و تامین نیازهای کشور از اهداف مهمی است که در تمامی تصمیمات و سیاستگذاری های حوزه آموزش علوم پزشکی مورد توجه قرار می گیرد. لیکن برخی افراد و موسسات مرتبا با انتشار مطالب نادرست در صدد ایجاد جو التهابی در فضای دانشجویی و بهره برداری نادرست از این جو می باشند.
 
حوزه معاونت آموزشی ضمن تکذیب مطالبی از قبیل اینکه در سال ۱۳۹۷ حدود ده هزار دانشجو برای تحصیل در رشته های پزشکی به خارج از کشور رفته اند و درصدد بازگشت به دانشگاه های داخل هستند، از داوطلبان تحصیل در دانشگاه های خارجی تقاضا دارد در هنگام عزیمت به دانشگاه های خارجی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی به این نکته که تا پایان دوره تحصیل نمی توانند به دانشگاه های داخل منتقل شوند توجه کرده و درخصوص دانشگاه محل تحصیل نیز دقت داشته باشند که دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مطابق فهرست اعلامی این وزارت را انتخاب نمایند.

پایان پیام/

مطالب مشابه