سنجش فشارخون ۴۰ میلیون ایرانی بالای ۵۰ سال
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) به نقل از وبدا، گزیده سخنان وزیر بهداشت در این برنامه تلویزیونی به این شرح است:

- بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در نظام سلامت داشته ایم که می توان به کاهش مرگ و میر کودکان و مادران باردار اشاره کرد و علل آن نیز وجود ظرفیت ارزشمند شبکه بهداشت و درمان، افزایش پوشش واکسیناسیون، تقویت مراقبت از مادران باردار و کودکان و تروج تغذیه با شیرمادر بود .

- مرگ و میر مادران باردار و کودکان حداقل یک دهم شد و ایران در بین کشورهای شرق مدیترانه به عنوان اولین کشور پیشرفته در توسعه زیرساخت ها مطرح شد.

- در دولت یازدهم و دوازدهم طرح تحول سلامت دستاوردهای مهمی در توسعه زیرساخت های حوزه سلامت داشت.

- امروز بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و مخصوصا فشار خون، یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر مردم ایران است.

- در سال 96 حدود 380 هزار مرگ در کشور گزارش شد که 313 هزار مورد آن به دلیل بیماری های غیرواگیر بود. از این 313 هزار مورد، 161 هزار مورد به دلیل بیماری های قلبی و عروقی بود.

- در سال 96، حدود 97 هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است.

- اگر بخواهیم در راستای پیشگیری اقدامی کنیم باید حتما به سراغ کنترل فشار خون برویم.

- حداقل 40 درصد و در برخی مناطق تا 60 درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می شوند که باید در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری شوند یا خدمات دیالیز را دریافت کنند.

- به جای توسعه بخش های ویژه بیمارستانی و بخش های دیالیز باید به پیشگیری فشارخون بپردازیم تا کار مردم به این بخش ها نکشد.

- بخش عمده ای از مرگ های ناشی از فشارخون، مرگ های زودرس هستند یعنی این افراد که در سنین مولد و خلق ثروت برای کشور قرار دارند، جان خود را از دست می دهند.

- از اولین لحظاتی که به وزارت بهداشت آمدم تاکید داشتم که باید به بیماری های غیرواگیر و کنترل و پیشگیری از آنها به طور جدی بپردازیم.

- 29 سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، اداره کل بیماری های غیرواگیر را ایجاد کردم چون می دانستم بعد از گذر و کنترل از بیماری های واگیر دار، گرفتار بیماری های غیرواگیر می شویم.

- وزارت بهداشت در کنترل بیماری های واگیردار، نقش اصلی و محوری داشت اما در مورد بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و حوادث جاده ای، وزارت بهداشت، نقش حداقلی دارد و سایر بخش های باید به کمک ما و مردم بیایند.

- با تقویت اقدامات بین بخشی می توان هزینه های تحمیل شده به کشور و نظام سلامت از طریق بیماری های غیرواگیر را کاهش داد و برای کنترل عوامل خطر مانند فشار خون، راهی جز راه اندازی بسیج ملی و مشارکت همه دستگاه ها نداریم.

- در سیل اخیر با چنین حجمی از آبگرفتگی، 70 نفر از مردم ایران جان خود را از دست دادند که البته جان باختن یک نفر هم غم انگیز است اما هر سال بیماری فشارخون به عنوان قاتل خاموش، جان 100 هزار نفر از مردم ما را می گیرد.

- فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه 100 هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت را برای بیماران به همراه دارد.

- وقتی جوانان کمتر از 50 ساله کشور دچار مرگ زودرس ناشی از فشارخون می شوند، فاجعه ای غم انگیز رخ می دهد.

- برای اولین بار بسیج ملی کنترل فشارخون به عنوان یک طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، منطقه و حتی جهان است اجرا می شود.

- در بسیج ملی کنترل فشار خون 40 میلیون نفر از افراد بیشتر از 30 سال کشور تحت پوشش سنجش فشارخون قرار می گیرند.

- بسیاری از دستگاه های اجرایی در بسیج ملی کنترل فشارخون کنار وزارت بهداشت هستند.

- بسج ملی کنترل فشارخون از امروز در کشور آغاز می شود و تا 15 تیرماه ادامه دارد.

- در این طرح به مردم آگاهی می دهیم که فشارخون مهم است و باید برای آگاهی از وضعیت بیماری فشارخون خود و درمان آن، وقت بگذارند.

- در کشور ما مردان، توجه کمتری به سلامت خود دارند و این ریشه در فرهنگ ما دارد اما کنترل فشارخون در مردان و زنان برای ما مهم است.

- در بسیج ملی کنترل فشارخون اگر بتوانیم مردم را حساس کنیم که فشارخون و کنترل آن مهم است و عوامل خطر آن را بدانند و این عوامل را کاهش دهند و برای تداوم درمان خود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند، به اهداف خود می رسیم.

- در بسیج ملی کنترل فشارخون، افرادی که فشارخون بالایی دارند برای درمان به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع می شوند تا تحت نظر قرار گیرند.

- پرونده الکترونیک سلامت تا پایان خردادماه مستقر می شود و تمامی اطلاعات مربوط به سلامت مردم از جمله فشارخون آنها در این سامانه ثبت می شود.

- اگر بتوانیم مصرف نمک را حداقل 30 درصد کاهش دهیم به شکل قابل توجهی از ابتلای مردم به فشارخون پیشگیری کرده ایم.

- در بسیج ملی کنترل فشارخون هدف ما شناسایی و ادامه فرایند درمان برای حداقل 2 میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون است.

- نمک دریا دارای کلر سدیم است و این باور که نمک دریا به سلامتی آسیب نمی زند، اشتباه است.

- همکاران ما در بخش بهداشت شامل بهورزان، کارشناسان بهداشت، مراقبان سلامت، ماماها و در بخش های درمانی، پزشکان، داروسازان، پیراپزشکان، بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی، جامعه داروسازان، انجمن های علمی، نیروهای مسلح، دستگاه های اجرایی دیگر و صدا و سیما برای اجرای هرچه بهتر بسیج ملی کنترل فشارخون با وزارت بهداشت همراهی می کنند.

- امیدواریم که مردم در طول اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون به مراکز مشخص شده مراجعه کنند و باعث رفع دغدغه ما شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه