تولیدنماهای صنعت داروسازی، محصولات وارداتی را به جای تولید داخل وارد بازار می‌کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عباس کبریایی‌زاده درباره برخی مصادیق رانت و امضا‌های طلایی در سازمان غذا و دارو اظهار کرد: اگر بخواهیم در مورد شکل گیری امضا‌های طلایی در سازمان غذا و دارو بحث کنیم می‌توان گفت، این احتمال وجود دارد که امضا‌های طلایی در کمیسیون ساخت و ورود، قیمت و داروخانه‌های سازمان غذا و دارو شکل بگیرد، باید توجه داشت که همه افراد در این کمیسیون‌ها را وزیر بهداشت منصوب می‌کند.

وی افزود: وزیر بهداشت برای پیشگیری از رانت در سازمان غذا و دارو باید در انتصاب کمیسیون‌های سازمان غذا و دارو مراقبت‌های لازم را داشته باشد.

کبریایی‌زاده گفت: من به عنوان کسی که مسئولیتی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داشتم اذعان می‌کنم که بدنه کارشناسی سازمان غذا و دارو از سالم‌ترین بدنه‌ها در سیستم وزارت بهداشت است.

نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی به برخی مصادیق رانت در سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما در صنعت داروسازی برخی تولیدنما داریم که بخشی از محصولات خود را به صورت نیمه ساخته وارد کشور و پس از آن به اسم تولید داخل وارد بازار می‌کنند که امیدواریم مسئولان سازمان غذا و دارو تلاش کنند تا از ورود محصولات دارویی تولیدنما یا مشابه تولید داخل جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: متأسفانه در برخی موارد شاهد واردات مواد اولیه دارویی مشابه تولید داخل هستیم، دلیلی ندارد که وقتی ماده اولیه‌ای در داخل کشور تولید می‌شود آن را به کشور وارد کنیم و این یکی از بحث‌هایی است که مسئولان سندیکا به آن تأکید دارند چرا که این واردات به تولیدکنندگان ضربه وارد می‌کند.

کبریایی‌زاده با اشاره به حاشیه سود بالا در واردات دارو اظهار کرد: حاشیه سود در حوزه دارو متوجه واردات است و ما بیش از ۲۰۰ شرکت وارداتی فوریتی و عادی داریم و این میزان تعداد شرکت واردکننده دارو نشان از مزیت رقابتی و سود بالا در واردات داروست.وزیر بهداشت باید تلاش کند تا در کمیسیون ساخت و ورود سازمان غذا و دارو مزیت رقابتی را به نفع تولید داخل رقم بزند و این مزیت رقابتی به سمت تولیدنما‌ها هدایت نشود و منافع تولید بر واردات ترجیح داشته باشد.

این مدیر کل اسبق نظارت بر امور دارو سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی بروکراسی‌های اداری در سازمان غذا و دارو که روند تولید را با چالش مواجه می‌کند، گفت: در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که به دلیل بروکراسی‌های اداری تولید یک دارو دچار وقفه‌هایی می‌شود و روند تولید دارو را خدشه‌دار می‌کند و این مسئله فرصت در اختیار واردکننده برای تأمین نیاز بیماران قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از رانت‌های بزرگی که در وزارت بهداشت شکل گرفته واردات فوریتی دارو است، گفت: ما برای تأمین دارو یا باید آن را تولید کنیم یا خط تولید آن دارو در کشور وجود نداشته باشد و طبق ضوابط وارد شود.

کبریایی‌زاده ادامه داد: واردات فوریتی دارو ساخته و پرداخته سیستم دارویی ماست که به تولیدکنندگان و سیستم دارویی کشور ضربه وارد می‌کند و امیدواریم با اصلاحات این مسئله مرتفع شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در پایان به تولیدات دارویی تحت لیسانس اشاره کرد و گفت: در مواردی شاهد آن بودیم که به برخی تولیدکنندگان مجوز تولید تحت لیسانس داده شد، اما متأسفانه در برخی از موارد این تولیدات دارویی همچنان از خارج کشور وارد و فقط در داخل کشور بسته‌بندی می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه