زمان طلایی جراحی‌های مفصل زانو ۶ ساعت اولیه آسیب دیدگی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فرشید باقری افزود: زمانی که جراحی در اندام تحتانی یا فوق تحتانی و ستون فقرات انجام شود، ممکن است شریان‌های حیاتی بدن اعم از عروق و اعصابی که در مجاورت استخوان وجود دارند، دچار آسیب شوند چرا که در دسترس محل جراحی هستند.

عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران ادامه داد: به طور مثال زمانی که جراحی مفصل زانو، لگن، شانه یا آرنج انجام می شود، عروق خونی در دسترس محل جراحی ممکن است دچار آسیب شوند که معمولاً این آسیب‌ها ناخواسته بوده و با ابزار جراحی به وقوع می‌پیوندد.

باقری گفت: بسته به نوع جراحی آمار این آسیب به شریان‌ها می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی بر اساس آمارهای جهانی از هر هزار جراحی یک یا ۵ جراحی ممکن است با آسیب شریان مواجه باشد.

وی افزود: هر جراحی می‌تواند با عارضه همراه باشد و احتمال عارضه هیچ وقت در هیچ جای دنیا صفر نیست، بسته به نوع جراحی ابزار مورد استفاده شرایط بیمار و تجربه پزشک میزان عوارض متفاوت است ولی به طور کلی مسن بودن بیمار و ابتلای آنان به بیماری‌های زمینه‌ای همچون دیابت و فشار خون در افزایش عوارض جراحی بسیار تاثیرگذار است.

عضو هیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران تصریح کرد: در حین جراحی اگر عروق آسیب ببیند ممکن است پاره، سوراخ یا بریده و قطع شود ولی در صورتی که ترمیم یا پیوند شریان به موقع انجام شود، می توان از بروز کم خونی شدید سیاه شدگی، قانقاریا و در نهایت قطع عضو جلوگیری کرد.

باقری به برگزاری همایش ارتوپدی ایران اشاره کرد و گفت: این همایش هجدهم تا بیست و دوم خرداد ماه برگزار می‌شود که جدیدترین مباحث در حوزه‌های مختلف جراحی در آن ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه مشکلات عروقی حین و قبل از جراحی ارتوپدی یکی از مباحثی است که در کنگره جامعه جراحان مورد بحث و گفت و گو قرار می‌گیرد، اظهار داشت: این مساله می تواند در سرنوشت درمان اثر گذارند.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: در جلسات مختلف این مباحث در کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد تا اطلاعات پزشکان به روز رسانی شود و بروز ناخودآگاه این بیماری و مشکل کاهش یابد یا اگر حین جراحی پزشک متوجه بروز عارضه در عروق شریانی شد، بتواند بلافاصله بدون فوت وقت آن را ترمیم یا پیوند کند که زمان طلایی انجام این ترمیم ۶ ساعت است تا بتوان از آسیب به عضو جلوگیری کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه