صداقت؟ انصاف؟ یا دم‌خروس؟
پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)؛

این روزها متواتراً خبرهای بسیار ناخوشایندی درباره مراکز درمان سوءمصرف مواد به گوش می‌رسد. اخبار بعضا متناقض و گاه برخلاف مصوبات متقن کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر و متاسفانه از زبان ارشدترین مسئولان کشوری و استانی ستاد و وزارت بهداشت و درمان.

این بیانات با هر منظوری گفته شده باشد، براساس واقعیت‌های موجود و نظر هر کارشناس خبره و منصف‌، می‌تواند به داغ‌تر کردن بازار مافیای مواد و دارو و همچنین فراری دادن هرچه بیشتر بیماران از چتر درمان مراکز رسمی منجر شود.

موضوع بسیار واضح‌تر از آن است که نتوان شک کرد که دست‌ها و افکار نادرست‌، دانسته یا از روی غفلت در صدد برباد دادن دستاوردهای خیره‌کننده یک دهه و نیم مراکز درمان سوءمصرف موادند.

چگونه است که آن مسئولین در آن سطح کلان‌، ریشه و ام‌الفساد ایجاد کارتل‌ها و عدم امکان ردیابی پالت‌ها و داروهای آگونیست پلمب در بازار عرضه غیرمجاز داروهای آگونیست مانند عطاری‌ها ‌که همان هولوگرام‌دار نکردن داروها توسط سازمان غذا و دارو است‌ از یک سو و عدم انجام وظیفه ماهوی آن سازمان در نظارت و مقابله با مراکز عرضه غیرمجاز و عطاری‌ها از سوی دیگر است را نمی‌بینند یا بهتر بگوییم‌ نمی‌خواهند ببینند، اما بدون هیچگونه پشتوانه علمی و آیین‌نامه‌ای و تقنینی و برخلاف مصوبات متقن کمیته درمان و بلکه سیاست‌های کلی مد‌نظر مقام رهبری،‌ تصمیمات خلق‌‌الساعه و نادرست می‌گیرند و در حوزه پر‌آسیب اعتیاد بدون توجه به عواقب احتمالی‌، قصد خود را بر زبان می‌رانند و روح و روان درمانگران را که هیچ‌، بلکه شاکله کاهش آسیب و درمان اعتیاد را به هم می‌ریزند و در ذهن درمانگر و بیمار، بذر بی‌ثباتی و نگرانی می‌پراکنند؟

جناب مسئولان محترم ذی‌ربط؛ آیا استنکاف یک سازمان (غذا و دارو) را از انجام وظایف حاکمیتی نمی‌بینید؟

یا می‌بینید و بی‌توجه به آن می‌خواهید مشکلات ناشی از اعتیاد را بدون توجه به توصیه‌های علمی و قانونی چند برابر کنید؟

چرا از افرادی که در یک دهه و نیم گذشته در خط مقدم این جدال نابرابر مبارزه با اعتیاد در چند جبهه با مافیای مواد و دارو و قاچاقچی و آسیب‌‌های اجتماعی و بیماریِ بیماران و تصمیمات نادرست مسئولان ارشد ازقبیل واگذاری بازرسی به بسیج و نادیدن‌های مصلحتی برخی مسئولین همزمان جنگیده‌اند و علی‌رغم تلاش‌های معکوس و تصمیمات نادرست برخی مسئولین، توانسته‌اند دستاوردهای خیره‌کننده مورد تایید مجامع بین‌المللی را در کنترل آسیب‌های ناشی از اعتیاد برای کشور به ارمغان آورند، حتی برای رایزنی و مشورت بهره نمی‌برید؟

چگونه می‌خواهید وقتی دم خروس به این واضحی بیرون زده است‌، قسم حضرت عباستان برای کمک به جامعه در زمینه کاهش آسیب‌های اعتیاد پذیرفته شود‌؟

مسئولی که دانسته تصمیم نادرست بگیرد و خطا کند، خیانت بزرگی در حق کشور مرتکب شده است و اگر ندانسته چنین کند و به نصیحت و راهنمایی مشفقان گوش نکند، قطعا آب به آسیاب قاچاقچیان و مافیای مواد مخدر و دارو می‌ریزد .

پنج سال است عرصه درمان اعتیاد به جای اینکه‌ صحنه آرامش و ایفای وظایف حاکمیتی سازمان‌های ذی‌ربط در مواجهه با قاچاق دارو از طریق هولوگرام دار کردن داروها و مبارزه با عرضه غیرمجاز داروهای آگونیست باشد‌، ‌تبدیل به جنگی نابرابر برای از بین بردن آرامش فکری درمانگران و بیماران توسط برخی مسئولین خود به‌خواب زده از یک سو و تلاش درمانگران برای بقا و صیانت از حریم دستاوردهای چندساله اخیر در کنترل سونامی ایدز و هپاتیت و اعتیاد تزریقی شده است‌. به راستی چگونه می‌شود که هیچ مسئول ذی‌ربطی نخواهد درک کند که عاقبت این جدال نابرابر اگر به حذف درمانگران ختم شود، خطایی نابخشودنی و خیانت به ملک و ملت و آیندگان است‌؟ یا اگر درک می‌کند‌، نعل وارونه می‌زند و تمایلی به حل ریشه‌ای مشکل ندارد‌؟

مسئولان محترم لطفا بدانید اولا همه درمانگران خطا‌کار نیستند و بلکه سیاست‌های نادرست و ناکارآمد شما معدودی از درمانگران را ناگزیر از تخلف برای بقا کرده است.

بدانید درمانگران اگر بیش از شما به فکر جامعه نباشند، قطعا دل‌ناگرانیشان برای کمک به جامعه از هیچیک از شما کمتر نیست.

شما را به‌خدا بیدار شوید و دست از آزار بردارید. دست از به قهقرا کشاندن آینده این مرزوبوم با سیاست‌های نادرست بردارید.

اگر به درمانگران فرصتی داده شود، قطعا به شایستگی از شأن و شخصیت و تلاش‌شان می‌توانند دفاع کنند به شرطی که شما به عنوان مسئول، ریشه خطا را ببینید و ریشه خطا نزد درمانگران نیست.

امان بدهید تا بشود ناگفته‌ها را فاش گفت وگرنه این راه که می‌روید به ترکستان است.

تحویل دارو به بیماران را از مراکز جدا نکنید که فاجعه به بار خواهد آمد.

به امید غیرتمندی همه

پایان پیام/