خدمات به بیماران MS باید با حداقل هزینه‌ به آنها ارائه شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جمشید کرمانچی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی MS برگزار شد، اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بیماری MS یکی از بیماری‌های مهم در کشور به شمار می‌رود که باید اقدامات زیادی را برای درمان این بیماران انجام دهیم.

معاون مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ وزارت بهداشت سه راهبرد اصلی را برای کنترل و کمک به این بیماران در دستورکار قرار دارد. ما باید در مرحله اول افزایش دسترسی برای این بیماران ایجاد کنیم تا تمام آنها در سراسر کشور خدمات درمانی را دریافت کنند. در همین راستا ۶۴ دانشگاه موظف هستند که خدمات این بیماران را به آنها ارائه دهند.

وی افزود: کیفیت خدمات یکی دیگر از مواردی است که موردتوجه وزارت بهداشت قرار دارد. در همین راستا کمیته‌هایی تشکیل شد و دستورالعمل‌هایی برای ارائه خدمات استاندارد ارائه شده است، همچنین بیماری MS که تا سال گذشته از دستورالعمل و گایدلاین برخوردار نبود، اکنون از دستورالعمل برخوردار است و برای اجرا به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

کرمانچی گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داروهای مورد نیاز بیماران MS به‌طور مرتب رصد می‌شود و در صورت وجود هر گونه کمبود تلاش می‌کنیم داروهای آنها را فراهم کنیم. همچنین بسته خدمتی برای حمایت از این بیماران تهیه شده است که خدمات تشخیصی، تصویربرداری، مشاوره و روانشناسی در این بسته تعریف شده است.

معاون مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت تصریح کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث محافظت مالی از این بیماران نیز مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است و ما معتقدیم که خدمات به این بیماران باید با حداقل هزینه‌ها به آنها ارائه شود.

در ادامه صفاری مدیرکل مراکز روزانه و شبانه سازمان بهزیستی در خصوص حمایت‌های این سازمان از بیماران MS توضیح داد: سازمان بهزیستی پس از انجام مراحل تشخیصی و تأیید بیماری MS در کمیسیون‌های مربوطه خدمات توانبخشی را به این بیماران ارائه می‌دهد.

صفاری گفت: از جمله خدماتی که توسط سازمان بهزیستی به این بیماران ارائه می‌شود حق پرستاری است. اگر فردی دچار اختلال نخاعی باشد، حق پرستاری به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به صورت روزانه برای وی در نظر گرفته می‌شود که این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز روزانه خدمت توانبخشی را دریافت کنند. همچنین افراد نیازمند می‌توانند از خدمات شبانه‌روزی سازمان بهزیستی استفاده کنند که در حال حاضر به ۱۰۰ نفر از بیماران مبتلا به MS این خدمات را دریافت می‌کنند.

مدیرکل مراکز روزانه و شبانه سازمان بهزیستی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌ خدمات مراقبت در منزل نیز به این افراد ارائه می‌شود، همچنین از آنجا که این افراد به وسایل توانبخشی نیاز دارند ما این وسیله‌ها را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهیم، اما متأسفانه به غیر از خدمات فیزیوتراپی بقیه خدمت‌ها تحت پوشش بیمه قرار ندارند و هزینه خدمات برای بیماران بسیار بالا است.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد:‌ در قانون حمایت از معلولان قید شده که خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد که ما امیدواریم این اتفاق به زودی رخ دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه