خدمات غیرضروری باعث تحمیل هزینه اضافی به نظام سلامت می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد هاشمی از بیمه‌شدگان خواست که به هیچ عنوان دفترچه خود را جهت استفاده در اختیار دیگران قرار ندهند. وی همچنین ادامه داد: افراد باید در حفظ دفترچه بیمه درمانی خود دقت کنند چرا که در صورت مفقود شدن به هر علت، مشمول دوره انتظار یک ماهه می شوند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: بیمه‌شدگان باید دقت کنند که درهر بار ویزیت اعم از تجویز دارو، آزمایش و دیگر موارد فقط یک برگ از دفتر چه که همان نسخه پزشک و به نوعی حق‌الزحمه پزشک از بیمه سلامت ایران هم به حساب می آید جدا شود، صدور دفترچه‌هایی که زودتر از سه ماه به اتمام می رسد، منوط به تائید اداره نظارت و ارزشیابی اداره کل بیمه سلامت است.

هاشمی گفت: امکان تایید اینترنتی نسخه‌های پزشکی دارویی در تمامی داروخانه‌های طرف قرارداد وجود دارد؛ درخواست تجویز خدمات غیرضروری از قبیل دارو، ام آر آی، سی تی اسکن  و موارد مشابه علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به نظام سلامت، می تواند برای بیمه شده نیز عوارض جانبی داشته باشد.

وی افزود: این سازمان در مسائل بیمه درمانی وکیل بیمه شدگان بوده و آمادگی هر گونه همکاری و راهنمایی با آنان را دارد؛ بایسته است که بیمه شدگان به وکیل خود اعتماد کنند و مسائل مرتبط با بیمه درمانی خود را مطرح و راهنمایی دریافت نمایند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: سهم سازمان در خدمات بستری ۹۰ درصد و سرپایی ۷۰ درصد تعرفه دولتی می باشد. همچنین در صورت بستری در بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی تامین تمام خدمات پاراکلینیکی، دارو و تجهیزات مورد نیاز بیمار بر عهده بیمارستان است و هرگونه ارجاع بیمار جهت خرید دارو و لوازم و دریافت خدمات از خارج از بیمارستان غیر قانونی است.

هاشمی ادامه داد: کلیه خدمات بستری که جنبه درمانی دارند بر اساس ضوابط مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات تشخیصی درمانی در تعهد بیمه پایه است. همچنین مواردی از جمله تعویض مفصل نیز با شرایط خاص و طبق مقررات و ضوابط سازمانی مورد قبول است.

وی اظهار کرد: در بیمارستان‌های دولتی کارشناسان ناظر بیمه سلامت در تمام اوقات اداری حضور دارند که براساس ضوابط اقدام به تائید پرونده بیمار می‌کنند، در بیمارستان‌های خصوصی و نیز روزهای تعطیل در بیمارستان‌های دولتی ناظرین بیمه سلامت در ساعات مشخصی حضور یافته و اقدام به تائید پرونده بیمار می‌کنند، در صورت بروز هر گونه مشکل در تائید بیمه و یا عدم مراجعه کارشناس بیمه برای تائید، بیمه شده حتما قبل از ترخیص کارشناس بیمه را مطلع کند.

یه گزارش روابط عمومی بیمه سلامت مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت در پایان با اشاره به اینکه بیمار حق دارد قبل از دریافت داروهای خود، از هر گونه تفاوت در داروهای دریافتی با نسخه تجویز شده خود اطلاع یابد، گفت: انتخاب پزشک معالج و مرکز ارائه دهنده خدمت و نیز نظرخواهی از پزشک دوم به عنوان مشاور از حقوق بیمار است.

پایان پیام/

مطالب مشابه