سرطان‌های روده سومین سرطان رایج در مردان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حمیدرضا دهقان منشادی درباره روش‌های درمان سرطان در کشور افزود: روش‌های جدید درمان امیدواری بیماران سرطانی را به زندگی افزایش داده است.

عضو انجمن علمی سرطان ایران با اشاره به روش‌های درمان روده در کشور بیان کرد: همه افراد بالای 50 سال سالانه یک نوبت باید از طریق آندوسکوپی به عنوان روش تشخیص اولیه برای کنترل سرطان‌های دستگاه گوارش استفاده کنند و افرادی که در خانواده یک نفر بیمار مبتلا به سرطان دارند باید 10 سال زودتر به فکر کنترل سرطان باشند.

وی افزود: درمان سرطان‌های کولورکتال "روده‌ای" در حال حاضر با بهره گیری از تکنیک‌های نوین پرتودرمانی از جمله IMRT به راحتی قابل انجام است و بیماران بدون نیاز به سفر خارج از کشور می‌توانند در داخل کشور به این درمان دست پیدا کنند.

دهقان منشادی گفت: یکی دیگر از انواع بیماران سرطانی سرطان دستگاه تناسلی زنان و تومورهای دهانه رحم، رحم و تخمدان‌ها از تومورهای نسبتا شایع در خانم‌ها محسوب می‌شوند. خانم‌ها در سنین باروری در معرض تومورهای دهانه رحم قرار دارند. امروزه مشخص شده علت بیش از 95 درصد از این تومورها ویروس HPV یا پاپیلوما است. خوشبختانه با شناسایی و معرفی واکسن ضد ویروس HPV امروزه این بیماری به میزان بسیار زیادی قابل پیشگیری است.

این رادیوآنکولوژیست ادامه داد: در کشورهای پیشرفته واکسن گارداسیل به صورت یک واکسن اجباری برای دختران بالای 11 سال تزریق می‌شود. در کشور ما به صورت ۳ نوبت تزریق در ماه‌های صفر، یک و شش است. در کشور ما هنوز اجباری نیست، ولی با توجه به میزان پیشگیری که این واکسن در سرطان دهانه رحم انجام می‌دهد به همه دختران و خانم‌های در سنین باروری تزریق این واکسن توصیه می‌شود.

به گزارش ایران پزشک وی در پایان اضافه کرد: پیشرفت درمان بسیار بالایی در زمینه تومورهای دهانه رحم و رحم با استفاده از تکنیک‌های درمان پرتودرمانی IMRT و VMAT که در مرکز جامع تشخیص و درمان سرطان روشنا در تهران اتفاق افتاده با استفاده از مجموعه تکنیک‌های IMRT و براکی تراپی درمان بسیاری از کانسرهای سرویکس "دهانه رحم" و تومور های پیشرفته رحمی که پس از جراحی نیاز به درمان رادیوتراپی دارند با نتایج درمانی خوب امکان پذیر است. خوشبختانه عوارض درمان در این گونه درمان‌ها در حداقل ممکن است.

پایان پیام/

مطالب مشابه