مشکل اصلی کمبود پزشک در برخی از مناطق، موضوع توزیع پزشکان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عزت‌الله گل‌علی‌زاده اظهار داشت: در ابتدا باید تکلیف خودمان را مشخص کنیم و ببینیم به ازای هر چند هزار نفر در کشور به یک پزشک یا متخصص یا دندانپزشک و داروساز نیازمند هستیم، حدود ۸۵هزار پزشک عمومی شماره نظام پزشکی دریافت کرده‌اند اما اینکه چند نفر آن‌ها در کشور حضور دارند و فعالیت دارند مشخص نیست، به دلیل اینکه برخی از این افراد مهاجرت کرده یا کار پزشکی انجام نمی‌دهد.

نایب رئیس اول شورای عالی نظام پزشکی ادامه داد: به نظر نمی‌رسد که در کشور کمبود پزشک داشته باشیم، و شاید در برخی از معدود رشته‌ها کمبودهایی وجود داشته باشد اما مشکل اصلی کمبود پزشک در برخی از مناطق موضوع توزیع پزشکان است.

وی افزود: در برخی از استان‌ها مانند تهران در زمینه توزیع پزشک تمرکز پزشکان بیشتر بوده است، در طرح تحول سلامت برای حل کردن مشکل دسترسی مردم به مناطق محروم به پزشکان طرح نیروی انسانی برای گروه پزشکی در نظر گرفته شد که بر اساس این طرح پزشکان باید پس از گذراندن دوره عمومی یا تخصص در مناطق محرومی که وزارت بهداشت مشخص می‌کند مشغول به فعالیت شوند، این طرح مختص به گروه‌های پزشکی است و سایر گروه‌ها اجبار به گذراندن چنین طرحی را ندارند.

گل‌علیزاده گفت: بسیاری از پزشکان پس از اتمام درس به مناطق محروم اعزام می‌شوند، حقوق پایه‌ای برای آن‌ها درنظر گرفته شده اما عموما مطالبات آن‌ها با تأخیرهای چندین ماهه پرداخت می‌شود که این موضع باعث شده پزشکان پس از اتمام طرح رغبتی برای ماندن در این مناطق نداشته باشند و ترجیح می‌دهند در سایر مناطق که از امکانات بهتری برخوردار هستند فعالیت خود را ادامه دهند.

نایب رئیس اول شورای عالی نظام پزشکی تصریح کرد: اگر بخواهیم این مشکلات را به صورت اساسی رفع کنیم در ابتدا باید از وضعیت توزیع پزشکان در کشور آمار دقیقی به دست آوریم و در مرحله دوم حداقل امکانات را برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم فراهم کنیم و در مرحله سوم پرداختی به پزشکان این مناطق را به صورت منظم انجام دهیم.

وی اظهار کرد: وزارت بهداشت نیز برای تحقق ماندگاری پزشکان در مناطق محروم روش بومی‌گزینی را اجرا کرده است و در بسیاری از استان‌ها این موضوع در حال پیگیری است که مشکلات اجرای این طرح نیز باید برطرف شود.

به گزارش فارس گل‌علیزاده در پایان اضافه کرد: آموزش پزشکان مستلزم این موضوع است که بررسی دقیقی در خصوص میزان نیاز کشور به تخصص‌های مختلف صورت گیرد و با مشخص شدن کمبودها در زمینه توزیع پزشکان در کشور بازنگری صورت گیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه