مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت منصوب شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در این حکم تکالیف و انتظاراتی از دکتر شمس اردکانی مطرح کرده که مهمترین آنها عبارتند از تشکیل کمیته ای ملی با حضور صاحب نظران این حوزه و تهیه و تدوین نقشه راه مناسبی جهت احیای جنبه های علمی طب سنتی و راهکارهای خردمندانه در استفاده آن در نظام سلامت، افزایش آگاهی دانشجویان با تعریف واحدهای آموزشی جهت آشنائی آنها با مکتوبات بازمانده از دانشمندان گذشته علوم پزشکی کشور، حذف جنبه های خرافی و غیر علمی بهره برداری از موارد تاثیرگذار و عالمانه طب سنتی، ادغام موارد موثر و تائید شده طب سنتی در نظام ارائه خدمت و همچنین ساماندهی وضع موجود طب سنتی، تعیین استاندارد و تائید صلاحیت دست اندرکاران این حوزه ها.

متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمدرضا شمس اردکانی

با توجه به سوابق علمی و اجرائی ارزنده جنابعالی در حوزه طب سنتی، بدینوسیله بعنوان مشاور اینجانب و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب می شوید.

امید است با اتکال به خداوند بزرگ و بهره گیری از تجربه و دانش اندیشمندان در دانشگاه های علوم پزشکی و دیگر مراکز علمی و سازمان های دولتی و غیر دولتی، همچنین تجربه و راهکارهای دیگر کشورهای موفق در بهره مندی از طب سنتی خویش و پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید در این مسئولیت خطیر موید باشد.

اهم مواردی که انتظار می رود بدان بپردازیم بشرح زیر است:

1-علیرغم دیرینه عالمانه طب سنتی کشورمان و جایگاه شامخی که در کلیه اعصار به خصوص در دوران طلایی تمدن اسلامی در عرصه جهانی داشته ایم امروزه در تقابل و کشمکش متعصبانه میان خرافه گرایی، کج سلیقگی و پیروان واپس گرایی از یکسو و متجددین منکر علم و تمدن ارزشمند سرزمین شان از سوی دیگر این گوهر نفیس لگدمال و کم ارزش شده است. بزرگترین هنر خردمندانه ما در این عصر، آشتی بین اندیشمندان کشور و تفاهم و وفاق ملی در استفاده عالمانه و حکیمانه از این ابزار ارزشمند است. لذا ضروری است تا با تشکیل کمیته ای ملی با حضور صاحب نظران این حوزه نقشه راه مناسبی جهت احیای جنبه های علمی طب سنتی و راهکارهای خردمندانه در استفاده آن در نظام سلامت تهیه و اجرا نمائیم.

2-آشنایی دانشجویان رشته های مختلف علوم پزشکی کشور با دیرینه گرانسنگ و دانشمندان صاحب نام گذشته این سرزمین ضروری است. تعریف واحدهای آموزشی جهت آشنایی دانشجویان با مکتوبات بازمانده از دانشمندان گذشته علوم پزشکی کشور و با استفاده از ظرفیت اساتید برجسته در این راستا می تواند علاوه بر افزایش آگاهی دانشجویان در تقویت غرور ملی و تاب آوری در برابر هجمه های فرهنگی و بی خویشتنی نسل نو نیز موثر باشد.

3-لازم است در ساختار بودجه ریزی دانشگاه ها منابعی جهت پژوهش در جنبه های مختلف طب سنتی کشور در نظر گرفته شود تا با بررسی عمیق و با تکیه بر دستاوردهای علمی و تحقیقاتی قابل قبول برای متخصصین و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و قابل ارائه به مدیران کشور جنبه های خرافی و غیر علمی حذف و موارد تاثیرگذار و عالمانه مورد بهره برداری قرار گیرد.

4-با کاهش تاثیر پذیری شیوه ها و درمان های مدرن در بیماری های صعب العلاج و بعضا" علاج ناپذیر و مایوس شدن بیماران مبتلا به این بیماری ها، گرایش جامعه به طب سنتی و طب جایگزین رو به افزایش است. لذا ادغام موارد موثر و تائید شده طب سنتی در نظام ارائه خدمت از خانه بهداشت به عنوان سطح اول تا  کلینیک های تخصصی و مراکز بیمارستانی به عنوان سطوح دوم و سوم و اختصاص فضاهای مناسب برای این خدمات تحت نظر افراد مجرب و دوره دیده دانشگاهی علاوه بر کاهش بار مالی نظام سلامت در درمان های گران قیمت و بعضا" بی تاثیر از افتادن دردمندان نا آشنا به دام سودجویان حرفه ای نیز جلوگیری خواهد نمود.

5-ازآنجا که علاوه بر طب سنتی کشورمان راه هایی برای ورود طب جایگزین Alternative medicine از دیگر کشورها همچون طب سوزنی، رایحه درمانی، ماساژ درمانی و .... نیز فراهم شده و هر روز دکان تازه ای در سودجویی غیر عالمانه باز می شود، ضروری است هرچه زودتر در کنار طب سنتی، این موارد نیز ساماندهی شود. این فعالیت مهم، همکاری معاونت های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی را می طلبد تا ضمن ساماندهی وضع موجود، تعیین استاندارد و تائید صلاحیت دست اندرکاران این حوزه ها در مورد آموزش دوره های تخصصی با همکاری دانشگاه های معتبر جهان نیز برنامه ریزی و تقاضای مردم توسط افراد ذیصلاح پاسخ داده شود. شاید راه اندازی دانشگاه طب سنتی و مکمل با جمع آوری کلیه اساتید صاحب نظر کشور راهکاری اساسی برای رسیدن به این هدف مهم آموزشی باشد.

توفیق آن برادر ارجمند را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

پایان پیام/