آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی پزشکی امروز برگزار می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آبتین حیدرزاده با اشاره به برگزاری سی و هشتمین دوره آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی پزشکی اظهار کرد: ۹ صبح امروز پنجشنبه ۲۰ تیرماه ۹۸ این دوره آزمون در ۴۳ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به طور همزمان برگزار می‌شود.

وی به تعداد شرکت کنندگان در آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی اشاره کرد و افزود: تعداد ۹ هزار و ۹۹۵ دستیار در آزمون ارتقاء و ۳ هزار و ۲۳۳ دستیار داوطلب در آزمون گواهینامه‬ با هم به رقابت می پردازند.

رئیس سنجش آموزش پزشکی ادامه داد: داوطلبان حق آوردن کتاب، جزوه، تلفن همراه و هر نوع وسیله الکترونیکی در جلسه امتحان را ندارند و از ورود این وسایل به جلسه آزمون جلوگیری می گنیم.

حیدرزاده گفت: آزمون ارتقا دستیاری از ۲ بخش ارزیابی درون بخشی و آزمون کتبی تشکیل شده است که ارزیابی درون بخشی ۱۵۰ نمره دارد و گروه‌های آموزشی که دستیاران در آن مشغول به تحصیل هستند کار ارزیابی را انجام می دهند و بخش آزمون کتبی به صورت نیمه متمرکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود.

وی افزود: نمره آزمون کتبی ارتقا سالیانه دستیاران در همه رشته‌های تخصصی بر مبنای ۹۰ نمره محاسبه می شود و نمره ای که دستیاران در آزمون‌های کتبی دوره‌ای "بر مبنای ۶۰ نمره" کسب کرده اند به ۹۰ نمره اضافه و درمجموع نمره آزمون کتبی بر مبنای ۱۵۰ به دبیرخانه اعلام می شود، همچنین نمره آزمون کتبی گواهینامه تخصصی دستیاران رشته‌های تخصصی نیز بر مبنای ۱۵۰ نمره محاسبه می‌شود.

 رئیس سنجش آموزش پزشکی تصریح کرد: کلید آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی سال ۹۸ بلافاصله پس از برگزاری آزمون و با توجه به برنامه زمانبندی مراحل مختلف اجرای آزمون در اختیار دستیاران قرار می‌گیرد و مهلت اعتراض داوطلبان به کلید اولیه سوالات از  تاریخ ۲۰ تا ۲۲ تیرماه خواهد بود و اعتراضات به کلید و سوالات باید در سایت مرکز سنجش ثبت شوند و مناطق آمایشی اعتراضات به سوالات قطب را دریافت و بررسی خواهد کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان  آزمون در ۱۵ رشته شامل رشته‌های جراحی کلیه و مجاری، کودکان، آسیب شناسی، زنان و زایمان، ارتوپدی، بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های عفونی، بیماری‌های قلب، بیهوشی، جراحی عمومی، چشم پزشکی، رادیولوژی، روانپزشکی، گوش و گلو و بینی برگزار می شود.

۷۵ سوال به عنوان سوالات مشترک کشوری در وزارت بهداشت طراحی و به دانشگاه‌ها ارسال شده و ۷۵ سوال نیز در مناطق آمایشی طراحی شده است و در ۱۳ رشته شامل رشته‌های پوست، جراحی مغز و اعصاب، رادیوانکولوژی، پزشکی هسته‌ای، طب کار، پزشکی قانونی، پزشکی فیزیکی و توانبخشی، طب اورژانس، پزشکی ورزشی، طب هوا و فضا و طب سالمندی، پزشکی اجتماعی و پزشکی خانواده، تعداد ۱۵۰ سوال مشترک کشوری طراحی شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه