امیدوارم امسال شاهد دگردیسی در ارائه گزارش بازرسان مجمع باشیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، متن کامل این نامه به شرح ذیل است: 

هیات رئیسه محترم مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی
سلام علیکم
احتراما اینجانب بعنوان عضو کوچکی از جامعه پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی مواردی را به استحضار آن بزرگواران می رساند:

1. همانطور که مستحضرید در ادوار گذشته انتخاب حسابرس توسط خود سازمان انجام می شد که این امر همواره مورد اعتراض اینجانب و برخی دیگر از عزیزان بود. لازم به ذکر است اینجانب از سال 84 لغایت 87 به مدت چهار سال پیاپی بعنوان بازرس سازمان انتخاب شده و فعالیت داشتم و از سال 88 لغایت 92 هم عضو شورای عالی نظام پزشکی بودم.

2. در مجمع عمومی سال 90 اینجانب به اتفاق تنی چند از دوستان پیشنهادی را در مجمع عمومی مطرح کردیم، مبنی بر این که انتخاب حسابرس توسط بازرس منتخب انجام شود که با استقبال اعضاء محترم مجمع عمومی مواجه شد و نهایتا مجمع مصوب نمود که منبعد انتخاب حسابرس به پیشنهاد بازرسان و تایید هیات رییسه مجمع انجام شود.

3. متاسفانه این مصوبه تا سال 92 اجرایی نشد و در سال 92 که اینجانب مسئولیت معاونت پشتیبانی سازمان را پذیرفتم در پایان سال به عزیزان بازرس اعلام نمودم که در خصوص انتخاب حسابرس اقدام نمایند که خوشبختانه از آن سال تاکنون این رویه ادامه داشته است.

4. به حکم تجربیات چند ساله ای که پیدا کردم روال مجامع عمومی در بخش گزارش مالی بر این است که:

1-4) اول گزارش حسابرس قانونی قرائت می شود و بازرسان هم در مورد بندهایی که در گزارش می آید اظهار نظر می کنند. البته بازرسان محترم می بایست در فاصله ارائه گزارش حسابرس به آنان تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی تک تک بندهای مشروحه در گزارش حسابرس را بررسی و نتیجه را در جلسه گزارش نمایند. ضمنا بازرسان می بایست گزارش مکتوب خود را که قبلا و در موعد مقرر در اختیار شورای عالی و اعضاء محترم مجمع عموم گذاشته اند قرائت نمایند.
لازم به ذکر است به استناد بندهای «الف»، «ب» و «د» ماده 27 قانون نظام پزشکی بازرسان می بایست در گزارشات خود نسبت به گزارش تخلف و تقصیر مسئولین اجرایی سازمان اقدام نموده و از هرگونه قضاوت پرهیز نمایند، چرا مسئولیت قضاوت و تصمیم گیری به حکم قانون بر عهده شورای عالی و مجمع عمومی می باشد.

2-4) در این بخش نماینده سازمان می بایست توضیحات لازم را ارائه نماید.

3-4) صورت های مالی سازمان می بایست به تایید مجمع برسد.

4-4) کلیه اعضاء محترم مجمع عمومی حق دارند در مورد گزارش حسابرس (که حتما می بایست در جلسه حضور داشته باشند) و گزارشات بازرسان اظهار نظر و سوال نمایند.

5-4) روال مجامع عمومی بر این است که در صورتجلسه مصوبات مجمع عمومی بر اساس گزارشات و مذاکرات فوق می بایست تکالیفی برای سازمان ذکر شده تا شورای عالی در بازه زمانی مناسب نسبت به پیگیری روند اجرای تکالیف مجمع اقدام نماید.

5. عزیزانی که با حسابداری آشنایی دارند می دانند که یکی از اصول مهم حسابداری اصل افشاء است. مثلا دریافتی مسئولین چقدر است و آیا بر اساس قوانین و مقررات پرداخت می شود یا خیر. چون ریز اینگونه موارد در تراز نما آید و ممکن است در گزارش حسابرس هم بدان اشاره ای نشود لذا پیشنهاد می کنم بازرسان محترم سوالات و ابهامات مالی که از قبل از سوی اعضاء محترم مجمع حداقل در گروه ها و کرارا مطرح شده را دسته بندی و گزارش مستند و مستدلی ارائه نمایند. البته بهتر است قبل از برگزاری مجمع جلسه ای با مسئولین اجرایی سازمان داشته باشند تا اگر ابهام یا سوء تفاهمی وجود دارد مرتفع شود و در جلسه مجمع وقت اعضاء گرفته نشود.

6. متاسفانه گزارش بازرسان محترم در سنوات گذشته چهارچوب مشخصی نداشته و به تبع آن مصوبات مجمع هم در حوزه مالی ابتر بوده است. امیدوارم امسال شاهد دگردیسی لازم باشیم.

7. اما نکته ای که چندین بار خدمت بازرسان عزیز هم عرض کردم این است که این گزارشات عموما مختص سازمان مرکزی و نظام پزشکی تهران است (که بودجه واحد دارند)، در حالی که بازرسان به استناد بند «ب» ماده 27 قانون سازمان نظام پزشکی می بایست در مورد نظام پزشکی شهرستان ها هم گزارشات مشابهی داشته باشند و از آنجایی که تحقق این امر کاری دشوار بوده و نیازمند طراحی مکانیسم مشخص و قانونی می باشد، پیشنهاد می شود برای سال مالی آینده حداقل برای کلیه مراکز استان ها هم حسابرس مشخص فرموده و بازرسی نمایند. چرا که گردش مالی برخی از مراکز استان ها به مراتب از سازمان مرکزی بیشتر است و نظارتی هم وجود ندارد.

در خاتمه ضمن تقدیر و تشکر از دغدغه های به جای اعضاء محترم مجمع عمومی و با عنایت به سیاست رییس کل محترم سازمان در خصوص شفاف سازی تمامی فرآیندهای سازمان از جمله در حوزه های مالی، اطمینان دارم که انجام موارد فوق مورد استقبال ایشان و ایضا اعضاء محترم شورای عالی قرار خواهد گرفت.

دکتر گل علیزاده
نائب رئیس اول شورای عالی و رئیس کمیسیون نظارت

رونوشت:
استاد گرامی جناب آقای دکتر ظفرقندی رئیس کل محترم سازمان جهت استحضار
استاد گرامی جناب آقای دکتر معین رئیس محترم شورای عالی جهت استحضار
اعضاء محترم شورای عالی جهت استحضار
اعضاء محترم مجمع عمومی جهت استحضار

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه